Luke Skywalker

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Luke Skywalker
Luke Skywalker
Mark Hamill, odtwórca roli Luke’a Skywalkera
Data urodzin 19 BBY
Data śmierci Pomiędzy 40 ABY a 127 ABY
Ranga pilot X-winga, dowódca rebelii, mistrz Jedi
Planeta Tatooine (urodzony Polis Massa)
Rasa Człowiek
Płeć Mężczyzna
Wzrost 1,72 m
Kolor włosów ciemny blond
Kolor oczu niebieski
Przynależność Sojusz dla przywrócenia Republiki, Nowy Zakon Jedi, Nowa Republika, Eskadra Łotrów, Galaktyczna Federacja Niezależnych Sojuszów;
Imperium Galaktyczne, Sithowie (tymczasowo, ok. 9 ABY)
Pojazd X-wing (Red 5)
Broń Moc, miecz świetlny, blaster
Aktor Mark Hamill (odtwórca roli), Bob Bergen (głos w Jedi Outcast i Jedi Academy)
Chewbacca i przyjaciele

Luke Skywalker – postać fikcyjna, jeden z głównych bohaterów Sagi Gwiezdnych wojen.

Syn Anakina Skywalkera i królowej Naboo – Padme Amidali, bliźniaczy brat Lei. Urodził się w ośrodku medycznym w pasie asteroid Polis Massa, gdzie jego matka została ukryta przed Vaderem. Wychował się na planecie Tatooine u swojego wujostwa – Beru i Owena Larsów na farmie wilgoci. Gdy na farmę Larsów trafia R2-D2 wraz ze swoim towarzyszem C-3PO, życie Luke’a zmienia się nie do poznania. Szukając niesfornego R2-D2 spotyka Bena Kenobiego, który zaznajamia go z Mocą i daje mu miecz ojca, który wziął po pojedynku z Anakinem Skywalker (wtedy Darth Vader). Wraz z Hanem Solo – pilotem Sokoła Millenium opuszczają Tatooine, aby przekazać Rebeliantom ukryte w pamięci R2-D2 plany stacji bojowej Imperium, zwanej Gwiazdą Śmierci. Wkrótce Obi-Wan ginie, a Luke w Bitwie o Yavin niszczy tę stację, pilotując X-winga. Po zwycięstwie przyłącza się na stałe do Rebelii.

Po Bitwie o Hoth, podążając za wskazówkami ducha Obi-Wana, trafia na planetę Dagobah w celu szkolenia u mistrza JediYody. Przez nieszczęśliwy ciąg wydarzeń staje do pojedynku z Darthem Vaderem (któremu Imperator nakazał przeciągnięcie na Ciemną Stronę młodego Skywalkera). W finale pojedynku Luke traci rękę i dowiaduje się okropnej prawdy – Darth Vader to Anakin Skywalker – jego ojciec.

Ze zwykłego człowieka w ciągu kilku lat staje się najpotężniejszym Jedi w Galaktyce. Uwalnia swego przyjaciela – Hana Solo – z rąk Jabby. Lecz podczas bitwy o Endor Imperator ponownie chce go przeciągnąć na Ciemną Stronę Mocy. Luke musi ponownie zmierzyć się z Vaderem. Wściekły, Luke prawie go zabija. Imperator, widząc że Luke nie przyłączy się do niego, torturuje go błyskawicami Mocy. Vader, w którym miłość do syna zwycięża nad Ciemną Stroną Mocy zabija Imperatora Palpatine’a, poświęcając swoje życie. Umiera po Jasnej Stronie Mocy. Luke zabiera jego ciało i ucieka w ostatniej chwili przed zniszczeniem Gwiazdy Śmierci. Zgodnie z obyczajami Jedi pali zwłoki swego ojca na Endorze[1]. Przyczyniając się do zwycięstwa Rebeliantów w Bitwie o Endor świętuje razem z nimi, przy okazji spostrzega też duchy Yody, Obi-Wana, a po chwili pojawia się też duch jego ojca, tym razem w postaci Rycerza Jedi, a nie Sitha.

Na fali entuzjazmu po pokonaniu Imperium Luke został jednym z bohaterów Nowej Republiki. Jako pierwszy z nowego pokolenia Rycerzy Jedi miał w wielu sprawach decydujący głos, często doradzał rządowi, między innymi z Mon Mothmą, czy Admirałem Ackbarem na czele.

W roku 5 ABY Skywalker stoczył pojedynek ze szkolonym niegdyś przez Palpatine’a, Lordem Jerekiem. Mroczny Jedi początkowo użył błyskawic Mocy, młodzieniec jednak zdołał się przed nimi obronić, korzystając z Absorpcji Mocy. Następnie obaj włączyli miecze. Luke’owi z niewielkim trudem udało się pokonać i rozbroić Jereca.

Krótko po pokonaniu Jereca, Luke zwrócił uwagę na czyny, jakich dokonał Kyle Katarn, który stoczył pojedynek z grupą mrocznych Jedi dowodzonych przez Jerceca. Katarn pokonał ich wszystkich. Okazało się, że ma on ogromny potencjał do zostania wielkim Jedi. Luke zaproponował Kylowi szkolenie. Ten jednak odmówił, z obawy przed Ciemną Stroną.

W czasie trwania ofensywy Wielkiego Admirała Thrawna pobierał przez krótki czas nauki u tajemniczego Mistrza Jedi Joruusa C’baotha. W kilka lat później pomagał Kyle’owi Katarnowi walczyć z Desannem oraz innymi Mrocznymi Jedi, bronił wcześniej przez siebie założonej Akademii Jedi przed atakiem sił imperialnych.

Przez wiele następnych lat szkolił młodych adeptów, brał udział w wojnie przeciw Yuuzhan Vongom, na skutek misji na Nirauan ożenił się z Marą Jade, a potem miał z nią dziecko Bena Skywalkera.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Wikimedia Commons

Przypisy

  1. Choć mogła to być tylko zbroja. Jako że Anakin po śmierci stał się duchem co zostało ukazane pod koniec szóstego filmu, istnieje duże prawdopodobieństwo że jego ciało zniknęło i jedyne, co po nim zostało to zbroja Dartha Vadera.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]