Młyński Staw (staw koło osady Młyńsko)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Młyński Staw
Zbiornik Młyńsko
Położenie
Państwo

 Polska

Województwo

 warmińsko-mazurskie

Region

Pojezierze Mrągowskie

Morfometria
Powierzchnia

0,87 ha

Głębokość
• maksymalna


2,2 m

Objętość

13 tys. m³

Hydrologia
Rodzaj jeziora

zalew

Położenie na mapie gminy wiejskiej Szczytno
Mapa konturowa gminy wiejskiej Szczytno, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Młyński Staw”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Młyński Staw”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, blisko centrum na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Młyński Staw”
Położenie na mapie powiatu szczycieńskiego
Mapa konturowa powiatu szczycieńskiego, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Młyński Staw”
Ziemia53°33′37,2″N 21°02′45,4″E/53,560333 21,045944

Młyński Staw (Zb. Młyńsko) – staw w Polsce położony w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Szczytno, ok. 800 m od wschodniej granicy miasta Szczytna, przy przysiółku Młyńsko. Podobną nazwę nosi inne jezioro położone po przeciwnej stronie Szczytna – Młyński Staw.

Młyński Staw przy rzece Wałpuszy
Jaz na Wałpuszy

Dane:

  • powierzchnia: 0,87 ha
  • głębokość maksymalna: 2,2 m
  • pojemność: 13 tys. m³

Staw jest rozlewiskiem rzeki Wałpusza powstałym za pomocą jazu piętrzącego w przysiółku Młyńsko. Jaz powstał w okresie przedwojennym. Obecny poziom dna stawu i lustra wody w rzece jest taki, że jaz nie jest konieczny i zlikwidowanie go nie spowodowałoby całkowitego zniknięcia zbiornika. Staw leży przy trasie krajowej 53 biegnącej do Ostrołęki, ok. 800 m od granic Szczytna. Staw jest też granicą okręgów wędkarskich, jak i granicą przebiegu Wałpuszy – powyżej jest rzeką dziką, poniżej w dużym stopniu uregulowaną.

Położenie stawu, zaopatrzenie w czystą wodę z Wałpuszy, zanieczyszczenie jezior miejskich i usytuowanie stawu blisko granicy miasta spowodowało, że w okresie PRL Młyński Staw był miejscem rekreacji dla mieszkańców Szczytna. Tego miejsca wypoczynku nie nazywano wtedy Młyńskim Stawem, ale Czerwonym Mostkiem. Zbiornik, mimo że tak mały, był w dobrej kondycji, gdyż co roku odmulano mechanicznie dno, plaże i zejścia pokrywano piaskiem. W latach 90. o zbiornik przestano dbać, czyścić dno, tak więc zarósł całkowicie i uległ wypłyceniu. Obecnie cała tafla jeziora pokryta jest roślinnością pływającą, dno jest zamulone i zbiornik całkowicie nie nadaje się do celów rekreacyjnych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]