MS Allure of the Seas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
MS Allure of the Seas
Allure of the seas sideview.JPG
Data wodowania 20 listopad 2009
Typ statek pasażerski
Stocznia STX Europe
Armator Royal Caribbean International
Operator Royal Caribbean International
Port macierzysty Fort Lauderdale, Floryda, USA
Liczba członków załogi 2.384
Liczba pasażerów ok 5 400, (maksymalnie 6 300)
Długość całkowita (L) 360,05 m
Szerokość (B) 47 m
Zanurzenie (D) 9,3 m
Wysokość (H) 72 m
Prędkość maks. 22.6 w
Pojemność brutto 225.282 GT
Dane napędu 6 silników Diesla 97.000 kW

Allure of the Seasstatek pasażerski, zbudowany na zamówienie amerykańskiego armatora Royal Caribbean International. Siostrzany statek Oasis of the Seas.

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Giganta zamówił amerykański armator Royal Caribbean International. Budowę rozpoczęto 2 grudnia 2008 roku w stoczni w Turku (Finlandia), zaś wodowanie statku odbyło się 20 listopada 2009 r. Dziewiczy rejs miał miejsce 1 grudnia 2010 r. Koszt budowy wyniósł 1,2 mld dolarów (800 milionów euro). Statek wyposażony jest w 6 silników Diesla 97.000 kW, a jego maksymalna prędkość to 20,2 węzły. Wysokość statku to 72 m powyżej linii wody, szerokość 60,5 m, a zanurzenie wynosi 9,3 m. Może zabrać 5400 pasażerów i 1000 osób załogi. Allure of the Seas ma szesnaście pokładów[1].

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Pasażerowie mają wiele możliwości na spędzanie czasu podczas rejsu. Goście Allure of the Seas mogą zagrać w golfa, uczęszczać na zajęcia z pilatesu, jogi, kick-boxingu czy wspinać się na specjalnej ściance wspinaczkowej. Pasażerowie mogą również skorzystać z basenów, boisk sportowych, lodowiska i siłowni. Statek oferuje SPA, gdzie goście mogą zażyć masażu, zabiegów pielęgnacyjnych, a także kąpieli w jacuzzi. Na statku znajdują się liczne sklepy wolnocłowe, restauracje, kawiarnie i drink bary. Wieczorami goście mają możliwość wybrać się do teatru, rewię na lodzie czy na dyskotekę oraz spróbować swego szczęścia w kasynie. Przed wieczornym wyjściem mogą udać się do salonów fryzjerskich i kosmetycznych.

Na statku działa przedszkole. Na dzieci czeka wiele atrakcji, m.in. w aquaparku. Starsze dzieci mogą uczęszczać na warsztaty z tworzenia biżuterii oraz scrapbookingu.[2]

Wieczorami na rufie statku można podziwiać AquaTheaters – pokaz typu światło-dźwięk. Wzdłuż pokładu ciągną się dwie szerokie promenady otoczone piaszczystymi plażami, w innych miejscach obsadzone drzewami i trawnikami, które w centralnej części zostały połączone Central Parkiem – parkiem wielkości boiska piłkarskiego, na którym zasadzono kilkanaście tysięcy prawdziwych drzew i krzewów.

Przypisy