Małgorzata Szlagowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Małgorzata Szlagowska

Małgorzata Szlagowska-Skulska[1] (ur. 19 września 1974 w Kościerzynie) – polska działaczka kultury, poetka i propagatorka kinematografii polskiej i kinematografii rosyjskiej. Prezes Fundacji Wspieram, dyrektor firmy dystrybucyjnej 35mm, założycielka i dyrektor Festiwalu Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską, odbywającego się rokrocznie w Warszawie i ok. 30 miastach Polski oraz dyrektor Festiwalu Filmów Polskich Wisła w Moskwie oraz 30 miastach w Rosji, Serbii, Azerbejdżanie, Tadżykistanie, Uzbekistanie, Gruzji, Białorusi, Chorwacji, Kazachstanie, Kirgistanie, Czechach, Słowacji, Turcji. Współorganizowała w Polsce wiele koncertów, m.in. zespołu "Wrzeszczący Faceci"; występy baletu "Bieriozka"; Tańczących Derwiszy z muzeum Mevlany z Istambułu; Rosyjskich kozaków.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest absolwentką Wydziału Ekonomicznego Politechniki Radomskiej, studiów typu MBA na Wyższej Szkole Zarządzania, Studiów doktoranckich na Wydziale Marketingu i Zarządzania Szkoły Głównej Handlowej oraz studium podyplomowego na SGH z zakresu marketingu i strategii marketingowych oraz kilkunastu kursów z zakresu PR oraz marketingu. Jeszcze w czasach licealnych podjęła współpracę z wieloma tytułami prasowymi takimi, jak "Echo Dnia", "Gazeta Ostrowiecka", "Wiadomości Świętokrzyskie", "Życie Warszawy". Była współzałożycielką młodzieżowego miesięcznika "Bomba", a także ponad 7 lat współpracowała z lokalną Świętokrzyską Telewizją Kablową "Krzemionki". Współpracowała z LTK "Dami", w tym czasie powstało około 200 programów autorskich poświęconych przede wszystkim szeroko rozumianej tematyce kulturalnej, była też prezenterką LTVK "Krzemionki", prowadziła przez trzy lata Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy w regionie świętokrzyskim.

Przez ponad 7 lat uczęszczała do klubu literackiego Aspekt oraz uczestniczyła w zjazdach Związku Literatów Polskich w Kielcach i Warszawie. Pisze szkice literackie, portrety, uprawia szeroko rozumianą poezję, pisze opowiadania. Dotychczas ukazały się prace zbiorowe oraz tomiki poezji "Gniewny Chaos", "Erotyki". Ma na koncie wiele artykułów opublikowanych w kilkunastu czasopismach poświęconych literaturze.

Aktualnie[kiedy?] odpowiedzialna jest za wprowadzenie rosyjskiej kinematografii na polski rynek oraz polskiej kinematografii na wschodzie. Była odpowiedzialna za sprowadzenie do Polski filmów kina radzieckiego, a także nowych produkcji, wprowadzając na rynek polski rosyjskie filmy takie, jak "Ładunek 200", "Wygnanie", Wyspa, "Podróż ze zwierzętami domowymi", "Pełen oddech" oraz klasykę kina radzieckiego wydaną na DVD - dotychczas ukazały się "Aleksander Newski", "Ładunek 200", "Bracia Karamazow", "Wygnanie". Od 2008 jest właścicielką firmy „35 mm”. W 2007 założyła fundację „Wspieram”, której jest prezesem.

5 czerwca 2012 w Ambasadzie Federacji Rosyjskiej w Polsce od ambasadora Aleksandra Aleksiejewa otrzymała Medal Puszkina, nadany przez prezydenta Federacji Rosyjskiej[1][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Medal Puszkina dla Małgorzaty Szlagowskiej-Skulskiej. news.o.pl, 2012-06-08. [dostęp 2018-01-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-01-04)]. (pol.).
  2. Указ Президента Российской Федерации от 06.03.2012 г. № 288 [online], kremlin.ru, 6 marca 2012 [dostęp 2023-09-18] (ros.).