Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Ilustracja
Państwo

 Polska

Siedziba

ul. Dominikańska 19c 02-738 Warszawa

Data założenia

2 marca 1993

Rodzaj stowarzyszenia

OPP

Status

działa

Prezes

Jerzy Owsiak
Bohdan Maruszewski

Członkowie

Lidia Niedźwiedzka-Owsiak
Piotr Burczyński

Nr KRS

0000030897

Powiązania

Pol’and’Rock Festival (1995-2017 jako Przystanek Woodstock) Serce do serca (od 2006)

brak współrzędnych
Strona internetowa
Dwie dziewczyny, wolontariuszki WOŚP z puszkami kwestarskimi na tle sceny koncertowej.
Wolontariuszki 32. Finału WOŚP w Warszawie, fot. Marcin Zieliński
Infografika przestawia, jak rosła kwota zebrana przez WOŚP
Jak rosła kwota zebrana podczas Finałów WOŚP?
Studio telewizyjne 32. Finału WOŚP, fot. Marcin Zieliński
Światełko do Nieba podczas 32. Finału w Warszawie (2024)
Karetka z logo WOŚP dla stacji pogotowia ratunkowego w Charkowie.
Wykres pokazuje jak rosła kwota przekazywana z % na WOŚP
Jak rosła kwota przekazywana z % podatku na WOŚP?
Siedziba WOŚP przy ul. Dominikańskiej 19c w Warszawie
Dary WOŚP, wyposażenie ambulansu ratowniczego GOPR

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy[1] (WOŚP) – fundacja o charakterze filantropijnym, której podstawowym celem według statutu jest: „działalność w zakresie ochrony zdrowia polegająca na ratowaniu życia chorych osób, w szczególności dzieci, i działanie na rzecz poprawy stanu ich zdrowia, jak również na działaniu na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej”. W ciągu 30 Finałów WOŚP (zbiórek publicznych organizowanych przez Fundację) zebrano ponad 1,755 miliarda złotych. WOŚP kupiła i przekazała ponad 70 400 urządzeń do placówek ochrony zdrowia w całej Polsce[2]. W 2020 roku szacowało się, że co piąty sprzęt w szpitalach pochodzi od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy[3]. Według badań opinii publicznej fundacja od lat cieszy się największym zaufaniem wśród organizacji trzeciego sektora, instytucji państwowych i kościelnych[4][5].

Oprócz zakupów sprzętu medycznego i wyposażenia placówek ochrony zdrowia fundacja zainicjowała, finansuje oraz wspomaga prowadzenie siedmiu ogólnopolskich programów i akcji medycznych[6] i jednej inicjatywy edukacyjnej[7][8].

Orkiestra angażuje się również w doraźną pomoc, tak jak było w przypadku akcji „Stop Powodziom” w 2010 roku, gdy Fundacja zorganizowała jednodniową zbiórkę publiczną, której celem był zakup sprzętu pomagającego w likwidowaniu skutków powodzi, która zniszczyła regiony położone na południu Polski. Podczas akcji zebrano 2 644 507,34 złotych, a po raz jedyny rozdawano niebieskie naklejki serduszka[9]. Po raz drugi akcję pomocy dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej przeprowadzono w 2017 roku, po nawałnicach, które zniszczyły regiony na północy kraju. Dary o wartości 1,5 miliona złotych przekazano 178 jednostkom OSP podczas spotkania w Bydgoszczy[10][11].

Kolejną inicjatywą podjętą przez fundację była akcja pomocy oraz działania informacyjne związane z pandemią koronawirusa w Polsce. W sumie w ramach działań w ramach walki z COVID-19 Fundacja przekazała sprzęt o wartości około 70 milionów złotych i wsparła 467 szpitali, 417 DPS-ów i prywatnych domów seniorów, 60 zakładów opiekuńczo-leczniczych i 23 hospicja[12].

W 2022 roku Fundacja WOŚP wydała ponad 23 miliony złotych na pomoc Ukrainie. Organizacja kupiła 4 709 urządzeń za ponad 13,7 miliona złotych dla szpitali w Ukrainie oraz 624 urządzenia za ponad 6,8 miliona złotych dla placówek w Polsce. Zakupiony sprzęt to między innymi kardiomonitory, respiratory, aparaty do znieczulania, koncentratory tlenu, pulsoksymetry, USG, EKG, Indywidualne Pakiety Medyczne. Fundacja przekazała również 371 specjalistycznych wózków inwalidzkich. Wsparcie otrzymały placówki z 15 miejscowości w Ukrainie: Użhorod, Równe, Tarnopol, Łuck, Czewonogród, Nowowołyńsk, Kijów, Odessa, Jaworów, Chmielnicki, Lwów, Dniepr, Winnica, Iwano-Frankowsk oraz Charków. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy prowadziła również dwa Punkty Pomocy Humanitarnej w Szegini oraz w Warszawie. Organizowana przez Fundację WOŚP 28. edycja Pol’and’Rock Festival odbyła się pod hasłem WOJNIE NIE!

Finał WOŚP[edytuj | edytuj kod]

Najbardziej znaną formą działalności fundacji jest coroczna, ogólnopolska impreza rozrywkowo-medialna o charakterze charytatywnym, nazwana Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każdy Finał WOŚP ma określony temat – czyli cel medyczny, na który przeznaczone zostaną zebrane podczas Finału pieniądze oraz hasło, które promuje i wyjaśnia medyczny cel zbiórki[13]. Zarząd fundacji, w którego skład wchodzą Jerzy Owsiak (prezes zarządu), Lidia Niedźwiedzka-Owsiak (dyrektorka do spraw medycznych fundacji), oraz lekarze: prof. dr hab. n. med. Bohdan Maruszewski (obecnie wiceprezes zarządu) i prof. dr hab. n. med. Piotr Burczyński, podejmują decyzję dotyczącą celu medycznego zbiórki po konsultacjach z ekspertami, konsultantami krajowymi i na podstawie próśb otrzymywanych od placówek medycznych w całym kraju.

Finał WOŚP, który tradycyjnie przypadał na drugą niedzielę stycznia, to wydarzenie w organizacji którego bierze udział około 1 700 lokalnych Sztabów WOŚP[14], które koordynują pracę blisko 120 000 wolontariuszy Orkiestry, którzy działają nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie[15].

Na Finał składają się wydarzenia organizowane przez Sztaby dla lokalnych społeczności (takie jak koncerty, kiermasze, występy artystyczne, warsztaty, spotkania, oraz wydarzenia sportowe), zbiórka publiczna na ulicach miast i wsi, zbiórki internetowe, aukcje przeprowadzone za pomocą serwisu Allegro, oraz trwająca przez cały dzień Finału WOŚP transmisja telewizyjna i internetowa[16]. Jednym z najbardziej widowiskowych elementów Finału WOŚP jest „Bieg Policz się z Cukrzycą”, organizowany w Warszawie od 17 lat, a pieniądze zebrane z zakupu pakietów startowych finansują zakup pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą[17]. Kolejnym stałym elementem dnia Finału WOŚP jest pokaz świetlny (dotychczas kojarzony z pokazem fajerwerków, w latach ubiegłych zastąpiony pokazami, które są bezpieczne dla zwierząt oraz ludzi z podwyższoną wrażliwością na dźwięki) noszący nazwę „Światełko do Nieba”, który odbywa się w Warszawie i w lokalnych Sztabach WOŚP[18].

Od 1 września 2004 fundacja ma status organizacji pożytku publicznego. Przekazane na konto fundacji 1,5% podatku dochodowego jest przeznaczane m.in. na wsparcie hospicjów dziecięcych, wyposażenie oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży, zakup defibrylatorów, zakup sprzętu do ratowania życia i zdrowia dzieci[19][20].

Fundacja otrzymała w 1999 roku statuetkę nr 010 Dziecięcej Nagrody „Serca” od dzieci ze Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Chorych „SERCE” ze Świdnicy[21].

Bank[edytuj | edytuj kod]

Od 1993 roku (1. Finał) do 1996 r. (4. Finał) bankiem obsługującym Fundację WOŚP był Bank Inicjatyw Gospodarczych BIG S.A., od 1997 r. (5. Finał) do 2000 r. (8. Finał) bankiem obsługującym Fundację WOŚP był BIG Bank Gdański S.A. Od 2001 r. (9. Finał) do 2017 roku (25. Finał) bankiem obsługującym Fundację WOŚP był Bank Polska Kasa Opieki SA. Od 2018 roku (26. Finał) partnerem bankowym Fundacji WOŚP jest mBank SA[22].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Akcja została zapoczątkowana przez Brum, copiątkową audycję Jerzego Owsiaka w Programie III Polskiego Radia – spontaniczne datki przesyłane w kopertach i przekazami trafiły na rzecz dzieci z wrodzonymi wadami serca[23].

Nazwa „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy” została po raz pierwszy użyta przez Owsiaka w programie Róbta co chceta w ferie bożonarodzeniowe 1991[24]. Pierwszy koncert charytatywny pod szyldem WOŚP odbył się wiosną 1992 w Ciechocinku, gdzie zespół Zdrowa Woda zagrał razem z Jurkiem Owsiakiem[25]. Kolejną zbiórkę zorganizowano podczas Festiwalu w Jarocinie[26].

3 stycznia 1993 uruchomiona została zbiórka pieniędzy na rzecz Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie[27]. Akcję zapoczątkował Owsiak w muzycznym programie TVP2 Róbta co chceta[28]. Uwieńczeniem happeningu był Finał akcji, zorganizowany w studiu TVP2 w Warszawie, jak też w kilkunastu innych miastach w Polsce. Podczas pierwszego Finału zebrano ponad 31 mld starych złotych[29], za które zakupiono potrzebny sprzęt nie tylko dla Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, ale także dla 10 oddziałów Kardiochirurgii Dziecięcej w całej Polsce. Po udanej zbiórce Owsiak podjął decyzję o utworzeniu Fundacji WOŚP, którą zarejestrował 1 czerwca 1993 i współtworzył z Lidią Niedźwiedzką-Owsiak, Bohdanem Maruszewskim, Piotrem Burczyńskim, Pawłem Januszewiczem, Walterem Chełstowskim oraz Beatą Bethke[30].

Finał WOŚP stał się cykliczną imprezą i jednocześnie częścią polskiej kultury. Co roku w wielu zakątkach Polski organizowane są koncerty, festyny, festiwale i happeningi, na które zapraszane są gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej, a także artyści zagraniczni, którzy często grają za darmo, ponadto odbywają się różne imprezy kulturalne i sportowe. Co roku do Fundacji zgłasza się ponad 120 tys. wolontariuszy chętnych do kwestowania na ulicach miast – w każdym województwie działają lokalne Sztaby WOŚP odpowiedzialne za wstępne zliczanie pieniędzy zebranych przez podległych im wolontariuszy, a następnie przelanie ich na konto WOŚP. W zakresie obowiązków Sztabów jest też organizowanie lokalnych Finałów WOŚP w większych miastach w Polsce. Sztaby WOŚP działają również poza granicami Polski na potrzeby Polaków mieszkających za granicą[31]. Możliwość zakładania sztabu WOŚP poza granicami Polski jest dostępna od 2002 (X Finał WOŚP). Tradycyjnie o godzinie 20:00 w miastach, gdzie gra WOŚP, następuje pokaz sztucznych ogni, czyli tzw. „Światełko do nieba” – po raz pierwszy przygotowano tę atrakcję w 1996 podczas 4. Finału[32]. W Warszawie pokaz fajerwerków zastąpiono pokazem świateł, co jest bezpieczniejsze dla zwierząt oraz osób z nadwrażliwością słuchową.

Do 2001 Finał WOŚP odbywał się w pierwszą lub drugą niedzielę roku, a od 2002 był organizowany w drugą niedzielę roku, pomiędzy 8 a 14 stycznia (z wyjątkiem 2017, kiedy organizacja Finału WOŚP została wyznaczona w trzecią niedzielę roku – 15 stycznia). Ze względu na pandemię koronawirusa oraz panujące wówczas obostrzenia w Polsce, 29. Finał WOŚP odbył się w ostatnią niedzielę stycznia[33], analogicznie stało się w kolejnych latach.

Podczas Finałów licytowane są m.in. „Złote Serduszka”. Tradycja licytowania serduszek powstała podczas pierwszej edycji Finału WOŚP w 1993, kiedy to Fundacja otrzymała złote wyroby. Warszawski jubiler Jerzy Kozak zaproponował, by ze złota podarowanego Fundacji wykonać „Złote Serduszka” – wyrobiła je Mennica Polska[34]. Każde z serduszek ma na sobie napisany kolejny numer oraz datę Finału, podczas którego było licytowane. W każdym serduszku jest dokładnie 3,3789 grama złota. Pierwsze serduszko z numerem „1” w 1994 wylicytowano za 67,5 tys. zł[35]. Najbardziej zacięta walka toczyła się o złote serduszko z numerem „1” podczas trwania 17. Finału; wylicytowano je za 1 009 000 zł. Najwyższą cenę – 1,2 mln zł – osiągnęło serduszko podczas 27. Finału[36]. Podczas 12. Finału WOŚP zamiast „Złotych Serduszek” Fundacja wystawiła na licytację 300 szt. „Złotych Medali” wykonanych przez Mennicę Polską z kruszców zebranych podczas poprzedniego Finału. Medale ważące 33,33 grama wykonane były ze złota i srebra: środek ze złota próby 999 oraz pierścień ze srebra próby 925. Podobne medale licytowane były także podczas kolejnych Finałów w latach 2005–2007 i zawierały symbol nawiązujący do celu zbiórki pieniędzy[37].

Kolejnym zwyczajem jest rozpoczęta podczas trwania V Finału WOŚP w 1997 licytacja „Złotych Kart Telefonicznych”, wyprodukowanych i podarowanych przez Telekomunikację Polską[38]. Co roku na publiczną i ogólnie dostępną aukcję jest wystawianych 100 kart[39]. Podczas VI Finału, gdy karty pojawiły się po raz pierwszy, karta z numerem „1” osiągnęła cenę 3 tys. zł, a podczas VII edycji Finału uzyskała 7 tys. zł. Podczas IX Finału „Złota Karta Telefoniczna” z numerem „1” uzyskała cenę 50 tys. zł. Również do „złotych kart” Fundacja dołącza odpowiednie certyfikaty. Największą kwotę w historii WOŚP, w wysokości 550 tys. zł, wręczyła w 2007 Marta Wiśniewska (Mandaryna).

Swój wkład w fundację ma również portal Allegro, który co roku udostępnia swój mechanizm aukcyjny do przeprowadzania aukcji internetowych, na których każda osoba może wystawić na licytację swoje przedmioty. Wylicytowane kwoty przelewane są przez kupujących bezpośrednio na konto Fundacji. Przedmioty na aukcję wystawiają m.in. znane osoby życia publicznego, tj. politycy, sportowcy, artyści oraz dziennikarze. Licytacje internetowe zostały zapoczątkowane w 2000 podczas 8. Finału WOŚP.

Poczynając od 14. Finału WOŚP, operator komunikatora internetowego Gadu-Gadu organizował licytacje najkrótszych numerów Gadu-Gadu. Co roku jest to numer odpowiadający edycji Finału. Do czasu rozpoczęcia licytacji kolejne numery używane są do komunikacji z Fundacją WOŚP, a po zakończeniu aukcji przechodzą w posiadanie osoby, która zaoferowała najwyższą kwotę. Od tego momentu, aż do następnego Finału, Fundacja zaczyna używać kolejnego numeru Gadu-Gadu. Posiadaczem tak krótkiego numeru może zostać tylko jedna osoba rocznie.

4 lipca 2010 zorganizowano specjalny Finał „Stop powodziom!”. Fundusze zebrane w tym dniu zostały przeznaczone na dofinansowanie jednostek Państwowej Straży Pożarnej. Wyjątkowo w trakcie tego Finału orkiestrowe serduszka nie były jak zwykle czerwone, lecz niebieskie.

Podczas Finału w 2013 zorganizowano akcję „E-serce”, którą wsparli m.in. Dorota „Doda” Rabczewska, Maciej Musiał, Anja Rubik, Maciej Stuhr, Edyta Herbuś, Aleksandra Kwaśniewska, Michał Piróg, Majka Jeżowska i zespół Enej. Gwiazdy zagrały w filmie zachęcającym do wykupowania pikseli na specjalnej stronie z wirtualnymi e-sercami[40].

14 stycznia 2019 Jerzy Owsiak zrezygnował z funkcji prezesa Fundacji WOŚP, wyjaśniając m.in., że jego decyzja jest spowodowana tym, że za śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza została oskarżona fundacja oraz on sam, mimo iż fundacja nie była w stanie lepiej zabezpieczyć imprezy[41][42]. Jako przyczynę swojego odejścia Owsiak podał rosnącą falę nienawiści skierowaną wobec jego osoby[43]. W związku z rezygnacją Jerzego Owsiaka z pełnienia funkcji prezesa Fundacji, od 14 do 19 stycznia 2019 roku, funkcję tę sprawował wiceprezes zarządu fundacji Piotr Burczyński[44]. 19 stycznia, po pogrzebie Adamowicza, Owsiak zdecydował się powrócić na stanowisko prezesa Fundacji WOŚP[45].

Transmisje z Finałów[edytuj | edytuj kod]

Transmisje z Finałów nadawane były nieprzerwanie w latach od 1993 do 2016 TVP, a od 2008 do 2011 również w TVN. W 2010 transmisje z 18. Finału WOŚP pokazywał także kodowany kanał Canal+. Relacje z Finału były też nadawane przez 24 lata za pośrednictwem Polskiego Radia.

W 2017 głównym patronem medialnym wydarzenia została spółka Scripps Networks Interactive, która jest właścicielem kanałów TVN, TVN24, TTV i internetowego portalu Player, na antenie których emitowane były obszerne relacje Finałów od 25. edycji[46].

Po zmianach władz Telewizji Polskiej i Polskim Radiu jakie miały miejsce w grudniu 2023 roku po 8 latach przerwy na antenę nadawców publicznych powróciły relacje z Finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy począwszy od 32. Finału w 2024 roku.

Podsumowanie Finałów[edytuj | edytuj kod]

Kwoty podawane są przez fundację po zakończeniu liczenia pieniędzy, które zebrano w danym roku.

Podsumowanie[47]
Finał Data Cel Zebrane pieniądze
(w USD)
Zebrane pieniądze
(w PLN w latach 1993–1994 PLZ)
1 3 stycznia 1993 Choroby serca 1 535 441 24 224 650 000 PLZ*)
2 2 stycznia 1994 Pomoc szpitalom noworodkowym 1 930 727 41 340 730 000 PLZ*)
3 8 stycznia 1995 Zakup sprzętu dla klinik onkologicznych 2 816 465 6 867 951 PLN*)
4 7 stycznia 1996 Ratowanie życia dzieci, które uległy wypadkom 2 543 414 6 315 296 PLN*)
5 5 stycznia 1997 Ratowanie dzieci z chorobami serca 3 062 067 8 818 754 PLN*)
6 4 stycznia 1998 Ratowanie życia dzieci poszkodowanych w wypadkach 3 543 2767 12 498 909 PLN*)
7 10 stycznia 1999 Ratowanie życia noworodków 4 515 021 15 748 393 PLN*)
8 9 stycznia 2000 Ratowanie życia dzieci z chorobami nerek 6 089 391 25 229 564 PLN*)
9 7 stycznia 2001 Diagnostyka noworodków i niemowląt 6 112 643 24 366 828 PLN*)
10 13 stycznia 2002 Ratowanie życia dzieci z wadami wrodzonymi 6 848 999 26 291 937 PLN*)
11 12 stycznia 2003 Zakup sprzętu medycznego dla oddziałów niemowlęcych i dzieci młodszych 7 695 614 30 116 786 PLN*)
12 11 stycznia 2004 Zakup sprzętu medycznego dla oddziałów niemowlęcych i dzieci młodszych 6 923 443 27 244 441 PLN
13 9 stycznia 2005 Nowoczesne metody diagnostyki i leczenia w neonatologii i pediatrii 9 864 293 28 415 177 PLN
14 8 stycznia 2006 Ratowanie życia dzieci poszkodowanych w wypadkach i nauka pierwszej pomocy 9 660 691 30 690 085 PLN
15 14 stycznia 2007 Ratowanie życia dzieci poszkodowanych w wypadkach i nauka pierwszej pomocy 9 349 815 30 377 335 PLN
16 13 stycznia 2008 Pomoc dzieciom ze schorzeniami laryngologicznymi 13 883 627 32 147 539 PLN
17 11 stycznia 2009 Wczesne wykrywanie nowotworów u dzieci 11 011 771 40 458 625 PLN
18 10 stycznia 2010 Wczesne wykrywanie nowotworów u dzieci 14 090 521**) 42 877 958 PLN
4 lipca 2010 Akcja „Stop powodziom!”[48] 805 663**) 2 644 507 PLN
19 9 stycznia 2011 Na zakup sprzętu dla dzieci z chorobami urologicznymi i nefrologicznymi 15 610 022**) 47 248 415 PLN
20 8 stycznia 2012 Zakup sprzętu urządzeń do ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych 16 219 988**) 50 638 801 PLN
21 13 stycznia 2013 Ratowanie życia dzieci i godna opieka medyczna seniorów 16 432 382**) 50 657 748 PLN
22 12 stycznia 2014 Na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godna opieka medyczna seniorów 17 224 554**) 52 448 765 PLN
23 11 stycznia 2015 Podtrzymanie wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godna opieka medyczna seniorów 13 277 424**) 53 109 703 PLN
24 10 stycznia 2016 Na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów 18 135 587**) 72 696 502 PLN
25 15 stycznia 2017 Ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz zapewnienie godnej opieki medycznej seniorom 25 919 213**) 105 570 801 PLN
26 14 stycznia 2018 Dla wyrównywania szans w leczeniu noworodków 37 157 837**) 126 373 804 PLN
27 13 stycznia 2019 Na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych 46 969 597**) 175 938 717 PLN
19 stycznia 2019 Na zakup sprzętu medycznego i doposażenia dla gdańskiego Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza[49] (zbiórka wśród osób uczestniczących w uroczystościach pogrzebowych Pawła Adamowicza)
23 stycznia 2019 „Dopełnienie puszki zmarłego Prezydenta Pawła Adamowicza”. Na zakup sprzętu medycznego dla Gdańska (zbiórka zorganizowana przez Patrycję Krzymińską razem z użytkownikami społeczności Facebook, celem „dopełnienia” puszki, z którą kwestował tragicznie zmarły Prezydent Miasta Gdańska)[50] 4 239 303**) 15 990 016 PLN
28 12 stycznia 2020 Dla dziecięcej medycyny zabiegowej[a] 48 852 684**) 186 133 611 PLN
29 31 stycznia 2021***) Laryngologia, otolaryngologia i diagnostyka głowy 56 483 624**) 210 813 830 PLN
30 30 stycznia 2022[52] Okulistyka dziecięca 53 936 708**) 224 376 706 PLN
31 29 stycznia 2023 Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych! 56 587 631**) 243 259 387,25 PLN
32 28 stycznia 2024 „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”.
*) W latach 1993–1999 WOŚP podawał wynik Finansowy w USD. Zostały one przeliczone na potrzeby tabeli na PLN według archiwalnych kursów średnich USD ogłoszonych przez NBP[53] na dzień po konkretnym Finale WOŚP. Ponadto kwoty w latach 1993–1994 zostały przeliczone z PLZ na PLN według przelicznika 1 PLN = 10 000 PLZ.
**) Kwoty te nie zostały podane przez WOŚP, mają one charakter orientacyjny i nie stanowią oficjalnego rozliczenia fundacji WOŚP. Zostały one przeliczone na potrzeby tabeli według kursów średnich USD ogłoszonych przez NBP[53] na dzień po konkretnym Finale WOŚP.
***) Finał przeniesiony z 10.01.2021 r. ze względu na obostrzenia epidemiczne oraz lockdown na obszarze całej Polski[54].


W tym miejscu powinien znaleźć się wykres. Z przyczyn technicznych nie może zostać wyświetlony. Więcej informacji

Od 21. Finału Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy prowadzi interaktywną prezentację wydatków we współpracy z serwisem nacoidamojepieniadze.pl[55].

Programy medyczne[edytuj | edytuj kod]

Fundacja WOŚP w ciągu całego roku finansuje i prowadzi osiem programów medycznych i inicjatyw medycznych i jeden edukacyjny[56]:

  • Krajowy Program Leczenia Wad Ubytkowych i Wydłużania Kończyn u Dzieci[57]
  • Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków[58]
  • Narodowy Program Wczesnej Diagnostyki Onkologicznej Dzieci[59]
  • Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą[60]
  • Program Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu u Noworodków[61]
  • Program Leczenia i Zapobiegania Retinopatii Wcześniaka
  • Akcja „Leczyć z miłością”[62]
  • Program Pomocy Indywidualnej[63]
  • Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować” (inauguracja programu odbyła się w Opatówku k. Kalisza)[64]
  • Ogólnopolski Program Leczenia Pompami Insulinowymi Dzieci z Cukrzycą (program zamknięty)

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w walce z koronawirusem[65][edytuj | edytuj kod]

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy działania w związku z COVID-19 rozpoczęła tuż po stwierdzeniu pierwszych przypadków zachorowań w Polsce w marcu 2020 roku. Podstawowym działaniem był zakup wyposażenia medycznego – urządzeń i środków ochrony osobistej, o których przekazanie placówki apelowały, by móc sprawnie walczyć z pandemią[66].

W listopadzie 2020 roku fundacja rozpoczęła drugi etap zakupów związanych z koronawirusem – tym razem dla szpitali, które otrzymały nakaz stworzenia oddziałów do walki z COVID-19[67]. Zakupiono wtedy:

  • 50 respiratorów
  • 90 kardiomonitorów
  • 1340 łóżek do intensywnej terapii
  • 6 koncentratorów tlenu
  • 1 system zdalnego monitorowania pacjentów COVID-19

Łącznie przekazano sprzęt za blisko 70 milionów złotych[68].

Inne akcje WOŚP[edytuj | edytuj kod]

Fundacja zajmuje się również organizowaniem:

  • imprez kulturalnych. Jednym z takich przedsięwzięć jest festiwal muzyczny Pol’and’Rock (dawniej Przystanek Woodstock) organizowany w Kostrzynie nad Odrą na przełomie lipca i sierpnia (jest on organizowany ze środków finansowych przeznaczonych na utrzymanie funkcjonowania Fundacji oraz działania marketingowe, pochodzących z odsetek bankowych, całorocznych darowizn oraz wsparciu sponsorów. Pol’and’Rock Festival nie jest finansowany ze środków zebranych podczas Finału Orkiestry[69]).
  • szkolenia młodzieży w zakresie pierwszej pomocy w ramach szkoleń Pokojowego Patrolu.
  • akcji „Bezpieczne Stadiony”, wraz z piłkarskim klubem Ruch Chorzów[70]. W ramach tej akcji klub oferuje m.in. darmowe bilety na mecze dla biednych dzieci, często również organizuje różnego rodzaju akcje charytatywne przekazując na licytacje swoje stroje piłkarskie najlepszych piłkarzy. „Niebiescy”, wzorem hiszpańskiej FC Barcelony grającej wówczas z logo UNICEF na koszulkach, w 2008 roku przekazali na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy awers koszulki meczowej przeznaczony dla głównego sponsora.

Piłkarska drużyna Pogoni Szczecin Woman podczas 18. Finału WOŚP zaprezentowała swoje nowe koszulki, na awersie których znalazło się logo Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Logo fundacji znajdowało się na koszulkach kobiecego zespołu przez całą rundę wiosenną sezonu 2009/2010[71].

Zaufanie społeczne[edytuj | edytuj kod]

Infografika ilustrująca poziom zaufania społecznego wobec WOŚP
Zaufanie społeczne wobec WOŚP

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od lat jest uznawana za organizację o największym zaufaniu społecznym w Polsce. Według badania CBOS z 2014 WOŚP cieszyła się zaufaniem 87% ankietowanych (z czego 47% w tym badaniu zdecydowanie ufało fundacji)[72]. Na podstawie badań przeprowadzonych przez firmę IQS w 2020 roku 84% Polaków ufa Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy[73], co za tym idzie WOŚP cieszy się najwyższym poziomem zaufania wśród organizacji pozarządowych, organów państwowych oraz instytucji kościelnych w Polsce.

Mecze Charytatywne WOŚP vs TVN[edytuj | edytuj kod]

Wielki Mecz z udziałem gwiazd TVN oraz reprezentacji fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się trzykrotnie (2017, 2018, 2019)[74]. Dzięki środkom zebranym ze sprzedaży biletów oraz pieniędzy przekazanych za pomocą SMS zakupiono i przekazano trzy w pełni wyposażone karetki neonatologiczne, które trafiły do szpitali w Warszawie, Ustrzykach Dolnych i Poznaniu[74][75].

WOŚP w kulturze[edytuj | edytuj kod]

8 stycznia 2003 Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu monety upamiętniające 10. rocznicę działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy o nominałach[76]:

  • 10 zł wykonaną stemplem lustrzanym w srebrze w nakładzie 47 tys. szt.,
  • 2 zł wykonaną stemplem zwykłym ze stopu Nordic Gold w nakładzie 2,5 mln szt.

5 stycznia 2012 Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu monety upamiętniające 20. rocznicę działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy o nominałach[77]:

  • 10 zł wykonaną stemplem lustrzanym w srebrze (kształt serca) w nakładzie 60 tys. szt.,
  • 2 zł wykonaną stemplem zwykłym ze stopu Nordic Gold w nakładzie 1 mln szt.

Akcje wzorowane na WOŚP[edytuj | edytuj kod]

W 2006 na Ukrainie powstała fundacja charytatywna Serce do serca, która jest wzorowana na WOŚP[78]. Jej założycielką jest Oksana Wasyłenko. W czasie Finałów, które są organizowane w maju, podobnie jak podczas WOŚP prowadzone są zbiórki pieniędzy do puszek, koncerty i happeningi oraz rozdawane są czerwone serduszka. W drugim Finale (2007) wzięło udział 10 tys. wolontariuszy, którzy zebrali 35 tys. dolarów. W 2008 zebrano ok. 220 tys., w 2009 – 350 tys., a w 2010 – 420 tys. dolarów. Wśród sponsorów fundacji liczne są firmy prowadzone przez polskich przedsiębiorców.

Znaki towarowe[edytuj | edytuj kod]

Na rzecz fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zarejestrowanych jest w Polsce szereg znaków towarowych. Od 1993 pod numerem R-089810[79] zarejestrowany był znak towarowy przedstawiający charakterystyczne logo WOŚP (czerwone serce z białymi napisami), które zaprojektował Krzysztof Ciechanowiecki[25]. Po 10 latach ochrony na ten znak jednak nie przedłużono i prawo ochronne wygasło. Fundacja zarejestrowała jako znak towarowy nowe, nieco odświeżone logo w 2005 pod numerem R-193380.

Fundacja jako znaki towarowe chroni również hasła powszechnie kojarzone z Jerzym Owsiakiem i jego Fundacją, tj. „Oj, będzie się działo” (R-227841), „Sie ma” (R-193384) czy „Gramy do końca świata i jeden dzień dłużej” (R-193383)[80].

Miejsca im. WOŚP[81][edytuj | edytuj kod]

Oddziały szpitalne im. WOŚP[edytuj | edytuj kod]

  • Biała Podlaska – Oddział Neonatologiczny
  • Biała Podlaska – Ośrodek Opieki Medycznej
  • Gdańsk – Oddział Kardiochirurgii Dziecięcej
  • Cieszyn – Oddział Neonatologiczny
  • Kraków – oddział Kliniczny Kliniki Neonatologii
  • Lublin – Oddział Neonatologii z Pododdziałem Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka
  • Łódź – Centralne Laboratorium Badań Genetycznych w Onkologii Dziecięcej ONCOLAB; Klinika Pediatrii, Onkologii, Hematologii i Diabetologii
  • Ostrów Wielkopolski – Oddział Noworodkowy
  • Warszawa – Oddział Wcześniaków i Patologii Noworodka, Oddział Neonatologii Szpitala Południowego w Warszawie[82]
  • Bochnia – Oddział Noworodków z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Noworodka
  • Elbląg – Oddział Noworodka, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka
  • Poznań – Oddział Neonatologiczny II
  • Warszawa – Oddział Wcześniaków i Patologii Noworodka

Ronda[edytuj | edytuj kod]

Miasta, w których znajdują się ronda im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy:

  • Biała Podlaska
  • Dąbrowa Gornicza
  • Chełm
  • Dzierżoniów
  • Gorzów Wielkopolski
  • Gryfice
  • Jaworzno
  • Jelenia Góra
  • Katowice[83]
  • Kielce
  • Kołobrzeg
  • Konin
  • Kostrzyn nad Odrą – Rondo Woodstock
  • Kórnik
  • Myślibórz (zachodniopomorskie)
  • Rawicz
  • Rokietnica
  • Skarżysko- Kamienna
  • Sosnowiec
  • Szczecinek
  • Świdnica[84]
  • Trzcianka
  • Warszawa[85]
  • Wrocław
  • Zduńska Wola

Mosty[edytuj | edytuj kod]

  • Barczewo – Most Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
  • Bydgoszcz – Wiadukty im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
  • Darłowo – Most im. WOŚP
  • Dziwnów – Most zwodzony Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
  • Opole – most drewniany im. WOŚP
  • Ostróda – Most Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
  • Rzeszów – Okrągła kładka im. WOŚP

Wiadukty[edytuj | edytuj kod]

  • Bydgoszcz – Wiadukty Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy[86]

Murale[edytuj | edytuj kod]

  • Haga – Mural Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
  • Łódź – Mural WOŚP
  • Słubice – Mural Jurka Owsiaka i WOŚP

Place i skwery[edytuj | edytuj kod]

  • Ciechanów – Skwer Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
  • Włocławek – Plac Przyjaciół Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
  • Gostyń – Skwer im. Wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
  • Łódź – Plac Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (przy skrzyżowaniu ul. Zachodniej z Ogrodową)[87]
  • Kraków – Skwer Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (Park im. Stefana Żeromskiego)[88]
  • Poznań – Skwer Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (w sąsiedztwie Wielkopolskiego Centrum Pediatrii)
  • Jastrzębie-Zdrój – Plac im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
  • Wałcz - Skwer Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy[89][90]

Pomniki[edytuj | edytuj kod]

  • Kołobrzeg – Mewa Marian
  • Zielona Góra – tablica pamiątkowa
  • Łódź – pomnik Serce WOŚP[91][92]
  • Suwałki – Serce w granicie (kamień narzutowy upamiętniający 13. Finał WOŚP)

Ulice[edytuj | edytuj kod]

  • Mińsk Mazowiecki – ul. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W związku z pożarami w Australii na przełomie 2019/2020, Jerzy Owsiak zwrócił się do tamtejszych sztabów, aby zebrane pieniądze przekazały nie WOŚP, lecz organizacjom pomagającym ofiarom pożarów[51].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kontakt – wosp.org.pl, WOŚP [dostęp 2019-01-18].
  2. Przekazany sprzęt – wosp.org.pl, www.wosp.org.pl [dostęp 2021-09-16].
  3. Jacek Frączyk, 8 Mar 20 12:15, 544 950, Co piąty sprzęt w szpitalach od WOŚP. Jerzy Owsiak: wiadomość jest wręcz szokująca, Business Insider, 28 stycznia 2020 [dostęp 2021-09-16].
  4. Polacy najbardziej ufają WOŚP, newsroom.wosp.org.pl [dostęp 2021-09-21].
  5. CBOS News, www.cbos.pl [dostęp 2021-09-21].
  6. Prof. Witold Szyfter: Polska wśród 30 krajów z programem badań przesiewowych słuchu u noworodków dzięki WOŚP, www.termedia.pl [dostęp 2021-09-16].
  7. Ratujemy i Uczymy Ratować – Pierwsza Pomoc Fundacja WOŚP – wosp.org.pl, www.wosp.org.pl [dostęp 2021-12-12] (pol.).
  8. Orkiestra Jurka Owsiaka od A do Z, gazetapl [dostęp 2021-09-16].
  9. Stop powodziom – wosp.org.pl, www.wosp.org.pl [dostęp 2021-12-12] (pol.).
  10. Wyborcza.pl, trojmiasto.wyborcza.pl [dostęp 2021-09-20].
  11. 1,5 miliona złotych dla strażaków ochotników! – aktualności – wosp.org.pl, www.wosp.org.pl [dostęp 2021-12-12] (pol.).
  12. WPROST.pl, Owsiak wygłosił „słowo do narodu”. WOŚP zorganizuje łóżka dla pacjentów z COVID-19, Wprost, 29 października 2020 [dostęp 2021-09-20].
  13. WOŚP 2021 – hasło i cel kolejnej zbiórki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – Radio ZET, www.radiozet.pl, 1602 [dostęp 2021-09-20].
  14. Polsat News, 29. finał WOŚP. Z powodu pandemii w innej niż zazwyczaj formie – Polsat News, polsatnews.pl [dostęp 2021-09-20].
  15. 29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trwa także w wielu krajach świata – rynki zagraniczne, wnp.pl [dostęp 2021-09-20].
  16. 29. Finał WOŚP. Transmisja z koncertów, wiadomosci.onet.pl [dostęp 2021-09-20].
  17. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy nie do zatrzymania. „Pandemia wywróciła wszystko do góry nogami, ale nie pękamy”, Dzień Dobry TVN [dostęp 2021-09-20].
  18. Wielki Finał WOŚP już niebawem. Czy uświetni go Światełko do nieba?, Fakt24.pl, 29 stycznia 2021 [dostęp 2021-09-20].
  19. 1% podatku. wosp.org.pl. [dostęp 2009-01-13].
  20. Znamy cel tegorocznej zbiórki 1% podatku. [dostęp 2018-03-08].
  21. Laureaci Statuetki Dziecięcej Nagrody „Serca” przyznawanej corocznie przez dzieci ze Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Chorych „SERCA”. swidnica.org. [dostęp 2012-01-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-12-09)].
  22. Business Insider Polska, 15 Sty 18 17:00, 86 144, mBank przekaże WOŚP rekordową kwotę. To największa jednorazowa wpłata na fundację w historii, Business Insider, 15 stycznia 2018 [dostęp 2021-09-20].
  23. B. Dobroczyński, J. Owsiak, Orkiestra Klubu Pomocnych Serc, czyli monolog-wodospad Jurka Owsiaka, Kraków 1999, s. 70–71.
  24. Najczęściej zadawane pytania. wosp.org.pl. [dostęp 2017-01-16].
  25. a b Owsiak 2011 ↓, s. 17.
  26. Owsiak 2011 ↓, s. 18.
  27. Owsiak 2011 ↓, s. 21.
  28. Fundacja WOŚP – informacje o Fundacji. wosp.org.pl. [dostęp 2009-01-11].
  29. Owsiak 2011 ↓, s. 33.
  30. Owsiak 2011 ↓, s. 38.
  31. Owsiak 2011 ↓, s. 59.
  32. Owsiak 2011 ↓, s. 159.
  33. Nadchodzi Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2021, Onet Wiadomości, 29 stycznia 2021 [dostęp 2021-09-20].
  34. Owsiak 2011 ↓, s. 50.
  35. Owsiak 2011 ↓, s. 56.
  36. Złote Serduszka – wosp.org.pl, WOŚP [dostęp 2019-01-21].
  37. Złote Medale. Fundacja WOŚP. [dostęp 2009-01-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-01-25)].
  38. Owsiak 2011 ↓, s. 169.
  39. Owsiak 2011 ↓, s. 170.
  40. E-serce – nowa akcja WOŚP z udziałem gwiazd – Glamki.pl.
  41. Natalia Durman: Jerzy Owsiak złożył rezygnację z kierowania WOŚP. Tuż po śmierci Pawła Adamowicza. wiadomosci.wp.pl, 2019-01-14. [dostęp 2019-01-14].
  42. Owsiak rezygnuje ze stanowiska szefa WOŚP. newsweek.pl, 2019-01-14. [dostęp 2019-01-14].
  43. Anita Karwowska: Orkiestra bez dyrygenta. Po śmierci Pawła Adamowicza Jerzy Owsiak zrezygnował z szefowania fundacji WOŚP. Wyborcza.pl, 2019-01-14. [dostęp 2019-01-15].
  44. Rezygnacja Jerzego Owsiaka – aktualności – wosp.org.pl, WOŚP [dostęp 2019-01-18].
  45. https://www.facebook.com/wosp/videos/dwa-s%C5%82owa-jurka-owsiaka-do-prezydenta-paw%C5%82a-adamowicza/526721937838572/.
  46. 641 tys. widzów 29. Finału WOŚP w TVN, 416 tys. w TVN24 i 234 tys. w TTV. Styczność z relacjami miało 10,61 mln osób, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-09-20].
  47. Historia Finałów WOŚP. Fundacja WOŚP. [dostęp 2021-03-31].
  48. Akcja „Stop Powodziom”. [dostęp 2010-12-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-01-23)].
  49. Sobotnia zbiórka WOŚP w Gdańsku – aktualności – wosp.org.pl, WOŚP [dostęp 2019-01-18].
  50. Ostatnia Puszka Pana Prezydenta Pawła Adamowicza. Co kupił WOŚP za zebrane 16 mln złotych, Gdańsk – oficjalny portal miasta, 4 października 2019 [dostęp 2021-03-31].
  51. WOŚP zagra w tym roku także dla Australii. Apel Jurka Owsiaka, kultura.onet.pl [dostęp 2020-01-10].
  52. Letnia zadyma w środku zimy, WOŚP [zarchiwizowane z adresu 2021-03-31].
  53. a b Archiwum kursów średnich NBP – tabela A, NBP [dostęp 2021-03-31].
  54. Nowa data 29. Finału WOŚP, WOŚP [dostęp 2021-03-31].
  55. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 21. finał. nacoidamojepieniadze.wosp.org.pl. [dostęp 2014-10-01].
  56. Programy Medyczne. Fundacja WOŚP. [dostęp 2018-03-22].
  57. Wydłużanie kończyn – wosp.org.pl, www.wosp.org.pl [dostęp 2021-09-20].
  58. Badania słuchu – wosp.org.pl, www.wosp.org.pl [dostęp 2021-09-20].
  59. Onkologia – wosp.org.pl, www.wosp.org.pl [dostęp 2021-09-20].
  60. Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą – wosp.org.pl, www.wosp.org.pl [dostęp 2021-09-20].
  61. Program Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu u Noworodków – wosp.org.pl, www.wosp.org.pl [dostęp 2021-09-20].
  62. Działamy przez cały rok – wosp.org.pl, www.wosp.org.pl [dostęp 2021-09-20].
  63. Pomoc indywidualna – wosp.org.pl, www.wosp.org.pl [dostęp 2021-09-20].
  64. Ratujemy i Uczymy Ratować – Pierwsza Pomoc Fundacja WOŚP – wosp.org.pl, www.wosp.org.pl [dostęp 2021-09-20].
  65. walka z koronawirusem – wosp.org.pl, www.wosp.org.pl [dostęp 2021-09-21].
  66. Owsiak apeluje do szpitali. „Nie wyrzucajcie pacjentów! My wam damy łóżka i respiratory”, naTemat.pl [dostęp 2021-09-21].
  67. 500 łóżek szpitalnych od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, newsroom.wosp.org.pl [dostęp 2021-09-21].
  68. Koronawirus Polska. Jerzy Owsiak o pomocy podczas 3 fali epidemii. „Spotkaliśmy się z ministrem Niedzielskim” (WIDEO), WP abcZdrowie [dostęp 2021-09-21].
  69. Przystanek Woodstock. Fundacja WOŚP. [dostęp 2009-01-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (17 stycznia 2009)].
  70. Ruch Chorzów zagra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. 2008-07-28. [dostęp 2010-05-18].
  71. Kobiety też pod szyldem Pogoni. Ligowiec.net. [dostęp 2010-01-10].
  72. Wciąż ufacie nam najbardziej.
  73. Polacy najbardziej ufają WOŚP, newsroom.wosp.org.pl [dostęp 2021-09-20].
  74. a b Wielki Mecz TVN kontra WOŚP po raz trzeci. Jaki padł wynik?, muzyka.interia.pl [dostęp 2021-09-20].
  75. Wielki Mecz 2018. TVN i WOŚP zmierzyli się na boisku! Kto wygrał? [DUŻO ZDJĘĆ] - Telemagazyn.pl, www.telemagazyn.pl [dostęp 2021-09-20].
  76. Monety okolicznościowe z 2003 r.. nbp.pl. [dostęp 2015-03-31].
  77. Monety okolicznościowe z 2012 r.. nbp.pl. [dostęp 2015-03-31].
  78. Ukraina też ma swoją Orkiestrę, Onet Wiadomości, 5 stycznia 2012 [dostęp 2021-09-21].
  79. Wiadomości Urzędu Patentowego, Rocznik 1996, Nr 7, str 73.. [dostęp 2015-01-10].
  80. Mikołaj Lech: Jak jest chroniona marka WOŚP?. Znaki Towarowe Blog. [dostęp 2015-01-10].
  81. Miejsca im. WOŚP – wosp.org.pl, www.wosp.org.pl [dostęp 2021-09-20].
  82. Oddział imienia WOŚP w Szpitalu Południowym, 3 października 2022.
  83. W Katowicach jest rondo WOŚP. Miasto zdążyło przed finałem [ZDJĘCIA], www.eska.pl [dostęp 2023-01-30].
  84. Tablica na rondzie i bieg dla WOŚP. Powiat świdnicki ma za co dziękować orkiestrze [FOTO], www.swidnica24.pl [dostęp 2024-01-28].
  85. Uchwała nr XIX/113/2020 z 26-05-2020, bip.warszawa.pl [dostęp 2023-01-29].
  86. Polskie Radio PiK, Wiadukty WOŚP w Bydgoszczy, zdecydowała większość radnych, Wiadukty WOŚP w Bydgoszczy, zdecydowała większość radnych, 27 stycznia 2022 [dostęp 2022-01-30] (pol.).
  87. Plac Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Mapy Google.
  88. Skwer WOŚP w parku Żeromskiego otwarty – Magiczny Kraków, www.krakow.pl [dostęp 2022-10-03].
  89. SKWER WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY · 78-600 Wałcz, Polska, SKWER WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY · 78-600 Wałcz, Polska [dostęp 2024-01-27].
  90. Baza Aktów Własnych, www.prawomiejscowe.pl [dostęp 2024-01-27].
  91. Agnieszka Jedlińska, Jerzy Owsiak odsłonił wielkie serce. Każdy może się przejrzeć w tym niezwykłym lustrze, „Dziennik Łódzki (Wyd. A)” (168), 21 lipca 2022, s. 3.
  92. Serce WOŚP stanęło przed PURO. Jurek Owsiak odsłonił wielki lustrzany pomnik [ZDJĘCIA], Urząd Miasta Łodzi [dostęp 2022-08-01] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jurek Owsiak: Róbta co chceta, czyli z sercem jak na dłoni – 20 lat grania. Paulina Martela (redaktor prowadzący), Elżbieta Szelest (redakcja), Jacek Stachera (koordynacja produkcji ze strony WOŚP). Warszawa: Świat Książki – Grupa Wydawnicza Weltbild, 2011. ISBN 978-83-7799-506-8.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]