Maciej Miecznikowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Maciej Miecznikowski (ur. 14 lipca 1969 w Pobłociu[1]) – polski piosenkarz, muzyk i prezenter telewizyjny. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Z wykształcenia jest śpiewakiem operowym (bas), ukończył Akademię Muzyczną w Gdańsku. Uprawia wszystkie gatunki muzyczne od śpiewu chóralnego poprzez punk i blues (m.in. przez rok był wokalistą Püdelsów). Od 2001 jest liderem zespołu Leszcze, znanego z przebojów Kombinuj dziewczyno, Genowefa. Za piosenkę Ta dziewczyna zespół otrzymał Nagrodę Dziennikarzy na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Przez kilka lat występował również z kabaretem DKD. Od października 2004 Miecznikowski występuje jako solista w oratoriach Świętokrzyska Golgota, Tu es Petrus, Psałterz Wrześniowy Zbigniewa Książka i Piotra Rubika. W 2007 brał udział w nagrywaniu oratorium Bartosza Gliniaka i Zbigniewa Książka Siedem pieśni Marii.

Brał udział w wielu programach telewizyjnych i koncertach. W kilku z nich wystąpił jako prowadzący: Śpiewanie na ekranie, Dajmy im szkołę. Od 9 marca 2008 do 3 czerwca 2012 prowadził program rozrywkowy Tak to leciało!. W 2011 wziął udział w programie Bitwa na głosy, gdzie skompletował zespół z Gdyni – jego drużyna znalazła się na czwartym miejscu, odpadając w ósmym odcinku. W 2012 roku rozpoczął pracę nad pierwszą solową płytą[3].

Ojciec dwojga dzieci.

Przypisy

  1. W. Olszewski: Maciej Miecznikowski – Jestem tylko takim... szamanem. tygodnikkrag.pl, 2004-06-08. [dostęp 2011-09-20].
  2. ZPAV: Akademia Fonograficzna (Sekcja Muzyki Rozrywkowej). zpav.pl. [dostęp 2011-07-10].
  3. Biografia | Maciej Miecznikowski

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]