Związek Producentów Audio-Video

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Związek Producentów Audio-Video
Kaseton ZPAV
Kaseton ZPAV
Przewodniczący zarządu Andrzej Puczyński
Profil działalności zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi
Rok założenia 1991
Nr KRS 0000013087
Data rejestracji 1 czerwca 2001
Status stowarzyszenie
Siedziba Warszawa, Polska
Zasięg Polska
Adres ul. Kruczkowskiego 12/2, 00-380 Warszawa
Strona internetowa

Związek Producentów Audio-Video (ZPAV) – polskie stowarzyszenie producentów fonogramów i wideogramów. Przewodniczącym zarządu jest Andrzej Puczyński.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Stowarzyszenie powstało w 1991 roku z inicjatywy muzyków, producentów muzycznych i dziennikarzy. Jego główne zadanie to reprezentowanie producentów oraz zwalczanie praktyk piractwa fonograficznego, co umożliwiają umowy partnerskie z tłoczniami nośników optycznych[1][2]. ZPAV jest Grupą Krajową Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego (IFPI), która zrzesza i reprezentuje światowy przemysł muzyczny. ZPAV przyznaje również certyfikaty sprzedaży tj. złote, platynowe i diamentowe płyty dla najlepiej sprzedających się w Polsce wydawnictw muzycznych.

Decyzją Ministra Kultury 1 lutego 1995 wydano stowarzyszeniu zezwolenie na zbiorowe zarządzanie prawami pokrewnymi do fonogramów i wideogramów, w tym do pobierania wynagrodzenia, na następujących polach eksploatacji: zwielokrotnianie określoną techniką, wprowadzenie do obrotu, najem oraz użyczenie egzemplarzy, odtwarzanie, reemitowanie, publiczne udostępnianie fonogramu lub wideogramu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym[3].

W ramach związku funkcjonują Polska Fundacja Muzyczna pomagająca potrzebującym związanym z muzyką i Akademia Fonograficzna przyznająca od 1999 nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk[4]. W latach poprzednich wyróżnienie bezpośrednio przyznawało stowarzyszenie ZPAV. Ponadto od stycznia 1997 roku prowadzi comiesięczną listę bestsellerów płytowych w sprzedaży hurtowej, a od października 2000 roku cotygodniową Oficjalną Listę Sprzedaży (OLiS) podsumowującą ich sprzedaż detaliczną w Polsce.

W 2009 roku organizacja, we współpracy z FOTA, policją i prokuraturą we Wrocławiu zorganizowała głośną konferencję prasową z okazji aresztowania właścicieli serwisu odSiebie.com m.in. pod zarzutem paserstwa[5]. W 2013 roku właściciele zostali uniewinnieni i oczyszczeni ze wszystkich zarzutów, zaś sąd wskazał niekompetencję organów ścigania oraz oskarżycieli posiłkowych w tej sprawie[6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. ZPAV podpisuje porozumienie o współpracy z tłocznią GM Records (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2012-03-01].
  2. ZPAV podpisuje porozumienie o współpracy z tłocznią Silver Media. (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2012-03-01].
  3. Obwieszczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 26 marca 2009 r. w sprawie ogłoszenia decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o udzieleniu i o cofnięciu zezwolenia na podjęcie działalności organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi M.P. z 2009 r. Nr 21, poz. 270
  4. Fryderyki: Kto przyznaje? (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2012-03-01].
  5. Po konferencji prasowej w sprawie zamknięcia Odsiebie.com. Dobre Programy, 2007.
  6. Twórcy serwisu OdSiebie.com uniewinnieni. Państwo wyszło przed szereg?. Nowe Media, 2013.