Macintosh

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
iMac 27"

Macintosh, później także jako Mac – seria komputerów osobistych produkowanych przez Apple, która jest projektem zastępującym Apple 2, tworzonym równolegle i wewnętrznie konkurującym z Apple Lisa.

Apple chciało stworzyć łatwy w obsłudze komputer, który będzie w stanie obsłużyć każdy użytkownik, bez konieczności posiadania specjalnej wiedzy informatycznej. W tym celu opracowano, opierając się na „zapożyczonych” od Xeroxa rozwiązaniach intuicyjny system operacyjny Mac OS, znany początkowo pod nazwą wyjaśniającą jego funkcję – „System” (nazywany do wersji 7.5), zastąpiony w 2000 przez nowy system Apple’a – OS X (do wersji 10.7 pod nazwą Mac OS X, której ostatnią wersją była 10.11, a obecną nazwą jest macOS).

Historia komputerów Macintosh[edytuj | edytuj kod]

Poniżej znajduje się lista pierwszych modeli komputerów Apple Macintosh, opartych na procesorze Motorola 68000. Nie zostały wypisane tu modele oparte na procesorze PowerPC, ponieważ należą one do grupy Power Macintoshy. Nie ma tutaj też komputerów sprzedawanych jako Performa, gdyż są to te same komputery, które zostały w tym miejscu wymienione, ale ze zmienioną nazwą (czasami różniły się kilkoma detalami).

Klasyczne komputery Macintosh[edytuj | edytuj kod]

Apple Macintosh Classic

Zaczęło się od Macintosha 128K – komputera osobistego z graficznym interfejsem użytkownika z procesorem Motorola 68000 o prędkości 8 MHz oraz wyposażonego w 128 KB pamięci RAM. Został on zastąpiony przez Macintosh 512K, posiadającego 4 razy więcej pamięci operacyjnej. Następnie pojawił się Mac Plus, a jeszcze później Macintosh SE. Wkrótce potem wyprodukowano jeszcze produkty znane jako Mac Classic, ale były one wtedy produktami z niższej półki.

Seria Macintosh II[edytuj | edytuj kod]

Steve Jobs i Wendell Brown podczas wprowadzenia na rynek zaprojektowanego przez Browna oprogramowania Hippo-C dla Macintosha; styczeń 1984

Jak sama nazwa wskazuje, druga seria komputerów klasy Macintosh. Były to komputery 32-bitowe (choć początkowo ich ROM-y używały wciąż fragmentów 24-bitowego kodu). Model Macintosh II występował w wersji z dyskiem twardym. Najpopularniejszy w całej historii Macintosh to model IIci. Bardzo dobrym modelem był też Mac IIfx, wyróżniający się najwyższym taktowaniem procesora aż do ukazania się modelu Quadra 840av (w IIfx częstotliwość zegara wynosiła 40 MHz).

Seria LC (Low Cost)[edytuj | edytuj kod]

Nazwa serii LC, czyli Low Cost oznacza w języku angielskim po prostu „niska cena”. Były to w miarę tanie komputery, zarazem oferowały przyzwoite możliwości. Wielu użytkowników było niezadowolonych po premierze LC, ponieważ nie posiadał on FPU.

Seria Centris/Quadra[edytuj | edytuj kod]

Seria Centris/Quadra wyróżnia się najwyższą prędkością z oferowanych przez przedsiębiorstwo Apple Macintoshy opartych na procesorze Motorola 68k. Najwyższe parametry miały Quadra 605 oraz Quadra 840av (model 840av to pierwszy model który był szybszy od trzy lata starszego modelu Macintosh IIfx).

Dwudziestolecie Apple[edytuj | edytuj kod]

20th Anniversary Macintosh

Na 20. rocznicę założenia przedsiębiorstwa, Apple wydało w 1997 specjalną edycję Macintosha o nazwie 20th Anniversary Macintosh. Był on produkowany od 20 marca 1997 do 14 marca 1998. Komputer był przywożony do domu klienta limuzyną i montowany przez informatyków w smokingach.

Seria Power Mac G4[edytuj | edytuj kod]

IA-32[edytuj | edytuj kod]

Oparty na procesorze Intela MacBook
Najnowszy iMac od Apple Inc. (iMac Pro)

Przejście Apple na procesory firmy Intel zostało zapowiedziane na konferencji WWDC w 2005 roku i obejmowało przejście komputerów Mac z architektury PowerPC na IA-32 x86 w procesorach Intel. Przejście rozpoczęło się ukazaniem pierwszych iMaców i MacBooków Pro z procesorami Intel Core Duo pod koniec lutego 2006, a zakończyło się wydaniem systemu 10.6 Snow Leopard w sierpniu 2009, który jako ostatni obsługuje programy dla procesorów PowerPC przy użyciu narzędzia Rosetta.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]