Michał Damazyn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Michał Damazyn
Data i miejsce urodzenia

1976
Inowrocław

doktor nauk humanistycznych (nauki teologiczne, nauki historyczne)
Specjalność: teologia duchowości
Alma Mater

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Doktorat

27 czerwca 2011

nauczyciel akademicki
Uczelnia

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Michał Damazyn (ur. 1976 w Inowrocławiu) – polski katolicki prezbiter diecezji bydgoskiej, doktor nauk teologicznych, historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, adiunkt Wydziału Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Nieżychowie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1976 roku w Inowrocławiu. Ukończył Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne w Gnieźnie i 18 maja 2002 otrzymał święcenia prezbiteratu. Po utworzeniu w 25 marca 2004 roku diecezji bydgoskiej został do niej inkardynowany. Pracował jako wikariusz w kilku parafiach m.in. w Bydgoszczy i Sadkach. W 2022 roku został mianowany administratorem, a rok później proboszczem parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Nieżychowie.

27 czerwca 2011 uzyskał na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu stopień doktora nauk teologicznych. Pracuje w Instytucie Historii i Archiwistyki Wydziału Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest autorem licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu historii najnowszej oraz teologii duchowości. Współpracuje z Centrum Badania Historii Solidarności i Oporu Społecznego w PRL na UMK.

W czasie XXXVIII Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy został uhonorowany medalem za twórczy wkład w kulturę chrześcijańską[1].

26 sierpnia 2023 został uhonorowany przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego srebrnym medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis w uznaniu zasług na rzecz województwa kujawsko-pomorskiego i jego mieszkańców[2][3]. W tym samym roku otrzymał w konkursie Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego dla Najlepszej Książki o Tematyce Regionalnej nagrodę specjalną w kategorii biografistyka za Dykcjonarz kujawsko-pomorski. Zasłużeni działacze „Solidarności”[4].

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. ks. Michał Damazyn [online], bialykruk.pl [dostęp 2023-11-02].
  2. Odznaczeni przez marszałka [online], UMK, 29 sierpnia 2022 [dostęp 2023-10-30] (pol.).
  3. Szymon Spandowski, Kujawsko-Pomorskie. Medale dla zasłużonych w rocznicę wydarzeń sierpniowych [Lista odznaczonych] [online], Nowości Dziennik Toruński, 26 sierpnia 2022 [dostęp 2023-10-30] (pol.).
  4. Konkurs o Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego dla Najlepszej Książki o Tematyce Regionalnej [online], ksiaznica.torun.pl [dostęp 2023-11-02].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Mikołaj Kuras: Sto biogramów, sto żyć. Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, 12 września 2022. [dostęp 2023-10-31]. (pol.).