Microsalomona pulchra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Microsalomona pulchra
Tan et Robillard, 2020
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

prostoskrzydłe

Podrząd

prostoskrzydłe długoczułkowe

Nadrodzina

pasikoniki

Rodzina

pasikonikowate

Podrodzina

miecznikowate

Plemię

Agraeciini

Rodzaj

Microsalomona

Gatunek

Microsalomona pulchra

Microsalomona pulchragatunek prostoskrzydłego z rodziny pasikonikowatych i podrodziny miecznikowatych.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 2020 roku przez Ming Kai Tana i Tony’ego Robillarda[1][2]. Opisu dokonano na podstawie parki odłowionej w 2012 roku. Jako miejsce typowe wskazano Górę Wilhelma w Górach Bismarcka w Papui-Nowej Gwinei. Epitet gatunkowy oznacza po łacinie „przystojna”[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Samce osiągają 32,2 mm, a samice 29,7 mm długości ciała[1].

Głowa jest głównie czarna, jasnożółte są: czubek niemal haczykowatego wyrostka ciemieniowego (fastigium), dolna połowa nadustka oraz głaszczki, natomiast czułki są brązowe z czarnymi nóżkami. Czoło jest płaskie i lekko pomarszczone, pozbawione bocznych żeberek. Oczy złożone są okrągłe i słabo wystające, przyoczko środkowe jest zredukowane, a bocznych nie ma wcale[1].

Przedplecze jest czarne z jasnożółtymi: prostokątną łatą na przedzie, poprzeczną łatą w tyle i dolnymi częściami płatów bocznych. Wierzch przedplecza jest dłuższy niż szeroki, szeroko wyokrąglony w paranota, o lekko wyniesionej metazonie i ściętej tylnej krawędzi. Boczne płaty przedplecza są ponad trzykrotnie dłuższe niż wysokie i mają faliste dolne brzegi. Dwa ostre kolce leżą na przedpiersiu. Śródpiersie i zapiersie są stożkowate z tępymi wierzchołkami. Pokrywy (tegminy) mają czarne komórki i jasnożółte żyłki, u samicy sięgają do środka trzeciego tergitu odwłoka, a u samca nieco go przekraczają. Na spodzie lewej pokrywy samca znajduje się prosta listewka strydulacyjna z około 72 równo rozmieszczonymi ząbkami. Odnóża mają biodra jasnożółte, uda jasnożółte z poprzecznymi czarnymi paskami na stronie zewnętrznej i czarnymi wzorkami na wewnętrznej, kolana czarne, przednie golenie czarne, środkowe golenie jasnożółte z czarną okolicą kolanową, a tylne golenie jasnożółte z czarną nasadą i czarnymi kolcami. Narządy bębenkowe na przednich goleniach są małe, słabo nabrzmiałe, szczelinowate. Płaty kolanowe mają kolce z zewnątrz i od wewnątrz[1].

Odwłok jest w całości jasnożółty. U obu płci dziesiąty tergit jest szeroko wykrojony, a epiprokt trójkątny. Przysadki odwłokowe samicy są walcowate i dalej zwężone ku półostrym szczytom, samca zaś szerokie i lekko do wewnątrz zakrzywione, zaopatrzone w kolce. Płytka subgenitalna samicy ma część środkową miękką, otoczoną bocznymi sklerytami z wyrostkami sterczącymi przy podstawie pokładełka. Płytka subgenitalna samca ma kształt dłuższego niż szerszego prostokąta z wciętym brzegiem tylnym i krótkimi, stożkowatymi, tępo zwieńczonymi stylikami. Genitalia samca mają fallus z parą wąskich, lekko zakrzywionych, ku szczytowi rozszerzonych titillatorów. Samica ma krótsze od tylnego uda, lekko zakrzywione dogrzbietowo pokładełko o walwach brzusznych dłuższych niż grzbietowe[1].

Rozprzestrzenienie[edytuj | edytuj kod]

Owad endemiczny dla Nowej Gwinei, znany tylko z masywu Góry Wilhelma w Górach Bismarcka w Papui-Nowej Gwinei. Spotykany na rzędnych od 1700 do 2200 m n.p.m.[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Ming Kai Tan, Tony Robillard, A new species of Microsalomona Karny (Orthoptera: Tettigoniidae: Conocephalinae: Agraeciini) from Mount Wilhelm, Papua New Guinea, and a key to species, [w:] T. Robillard i inni red., Insects of Mount Wilhelm, Papua New Guinea Volume 2, „Mémoires du Muséum national d’Histoire naturelle”, Muséum national d’Histoire naturelle, 2020, s. 461–471.
  2. David C. Eades, Daniel Otte, María Marta Cigliano, Holger Braun: species Microsalomona pulchra Tan & Robillard, 2020. [w:] Orthoptera Species File (Version 5.0/5.0) [on-line]. [dostęp 2022-02-24].