Monaster św. Mikołaja w Solbie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Monaster św. Mikołaja
Николо-Сольбинский монастырь
Ilustracja
Państwo

 Rosja

Obwód

 jarosławski

Miejscowość

Solba

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Rodzaj klasztoru

monaster

Eparchia

jarosławska

Ihumenia

Erotyida (Gażu)

Typ monasteru

żeński

Obiekty sakralne
Sobór

św. Mikołaja

Styl

ruski

Materiał budowlany

cegła, kamień

Data budowy

XVIII w.

Data zamknięcia

1918

Data reaktywacji

1994

Położenie na mapie obwodu jarosławskiego
Mapa konturowa obwodu jarosławskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Monaster św. Mikołaja w Solbie”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Monaster św. Mikołaja w Solbie”
56,998232°N 38,416833°E/56,998232 38,416833
Strona internetowa

Monaster św. Mikołajaprawosławny żeński (pierwotnie męski) klasztor w Solbie, nad rzeką o tej samej nazwie, w jurysdykcji eparchii jarosławskiej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dokładny czas powstania monasteru nie jest znany. Z pewnością klasztor istniał już i posiadał znaczny majątek ziemski w 1544, a więc musiał już funkcjonować od kilku dziesięcioleci. Według niektórych badaczy monaster utworzył jeden z uczniów Sergiusza z Radoneża[1]; mnisi pochodzący z jego monasteru oraz ich uczniowie zapoczątkowali funkcjonowanie ok. 70 różnych klasztorów[2]. O tym, że twórcą monasteru w Solbie był mnich wykształcony duchowo w kręgu Sergiusza świadczy fakt, że ikona tego świętego wystawiona była w klasztorze św. Mikołaja na drugim miejscu po ikonie patronalnej[1].

Monaster został całkowicie zniszczony przez wojska polsko-litewskie podczas wojny polsko-moskiewskiej. Do jego odbudowy przystąpiono w 1711 na mocy decyzji cara Piotra I, dzięki staraniom Warłaama (Wysockiego), przełożonego monasteru Trójcy Świętej Daniela Słupnika w Peresławiu. Klasztor przeniesiono przy tym na nowe miejsce, oddalone od poprzedniego o ok. 4 km, na dawnym pozostawiając jedynie pamiątkowy krzyż. W nowym kompleksie monasterskim wzniesiono drewnianą cerkiew św. Mikołaja (pozostawała czynna do XIX w.), zaś w 1731 także murowaną cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej. W 1742 monaster stał się wspólnotą w pełni samodzielną, zrzekając się przy tym dotacji państwowej i zobowiązując się do utrzymania jedynie z pracy mnichów. Jeszcze w XVIII w. zdołał jednak ponownie zgromadzić znaczny majątek ziemski[1].

W 1903 monaster męski w Solbie został zamknięty i przekształcony w żeński. Pierwszą przełożoną wspólnoty była ihumenia Makaria (Skudina), dotąd żyjąca w monasterze św. Mikołaja w Peresławiu Zaleskim, z tego też klasztoru przybyły pierwsze mniszki. W 1914 we wspólnocie żyło 114 mniszek i posłusznic, a z inicjatywy ihumenii Makarii monaster został gruntownie wyremontowany. Monaster był znaczącym ośrodkiem pielgrzymkowym[1].

Monaster został zamknięty i rozgrabiony w 1918, być może podczas jego likwidacji kilka mniszek zostało rozstrzelanych. Inne mniszki w kolejnych latach były represjonowane. Czynna pozostała jedynie dawna cerkiew monasterska, zamknięta dopiero w 1937. W obiektach poklasztornych urządzono wiejską komunę „Nowe życie”, działającą do 1922. Następnie w dawnym monasterze powstał szpital psychiatryczny. Wyposażenie monasteru został całkowicie zniszczone[1].

W 1994 zrujnowany kompleks został zwrócony Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu. Początkowo był filią monasteru św. Nikity w Peresławiu Zaleskim. Planowano utworzenie monasteru męskiego, jednak zrezygnowano z tego z braku chętnych, przez pierwsze pięć lat formalnego istnienia monasteru nie udało się również znaleźć kandydatek do życia w restytuowanym klasztorze żeńskim. Ostatecznie przełożoną nowo otwartej wspólnoty została mniszka Erotyida (Gażu)[1], dotąd żyjąca w Monasterze Tołgskim[3]. Mniszki zajmują się prowadzeniem domu dziecka[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g История обители [online], solba.ru [dostęp 2016-02-21].
  2. Сергий, игумен Радонежский, преподобный чудотворец - преставление [online], www.saints.ru [dostęp 2016-02-21].
  3. Игумения [online], solba.ru [dostęp 2016-02-21].