Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Budowa siedziby muzeum, maj 2021

Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego – znajdujący się od października 2020 w budowie w Łebie (województwo pomorskie) dziesiąty oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Muzeum będzie położone w pobliżu ujścia rzeki Łeby do Morza Bałtyckiego, obok promenady i kanału portowego[1]. Otwarcie dla zwiedzających jest zaplanowane na lato 2024[2].

Eksponat Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku: obiekt wydobyty w trakcie archeologicznych badań podwodnych

Muzeum jest jedną z 94 inwestycji muzealnych realizowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach „sieci nowoczesnych muzeów”, finansowanej ze środków ministra. Planowany koszt wyniesie około 40 milionów złotych[1].

Gmach muzeum będzie miał nowoczesną i dynamiczną formę. Będą w nim zastosowane ekologiczne rozwiązania, maksymalnie ograniczające zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną. Sale wystawowe będą miały powierzchnię ponad sześciu tysięcy . Według ministerstwa: „Kształt i nachylenie frontowej falującej fasady pokrytej giętymi drewnianymi listwami oraz pionowo rozpięte liny nadadzą obiektowi żeglarski charakter i nawiążą do wyrzuconego na brzeg konaru, kadłuba statku, morskich fal czy nadmorskich wydm”[1].

Ekspozycja będzie się skupiać głównie na chronologiczno-tematycznym przedstawieniu wszystkich aspektów archeologicznych badań podwodnych prowadzonych przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku (w tym obiekty wydobyte w czasie badań) oraz zaprezentowaniu szeroko pojętych zagadnień z dziedziny rybołówstwa bałtyckiego (fauna i flora Bałtyku, rybacy i ich kultura, porty rybackie oraz ratownictwo morskie)[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]