Muzeum Wału Pomorskiego i II Wojny Światowej w Szczecinku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum Wału Pomorskiego i II Wojny Światowej w Szczecinku
Państwo

 Polska

Miejscowość

Szczecinek

Adres

ul. Kościuszki

Data założenia

2012

Zakres zbiorów

zbiory historyczne i militarne

Dyrektor

Piotr Letki

Położenie na mapie Szczecinka
Mapa konturowa Szczecinka, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Wału Pomorskiego i II Wojny Światowej w Szczecinku”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Wału Pomorskiego i II Wojny Światowej w Szczecinku”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Wału Pomorskiego i II Wojny Światowej w Szczecinku”
Położenie na mapie powiatu szczecineckiego
Mapa konturowa powiatu szczecineckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Muzeum Wału Pomorskiego i II Wojny Światowej w Szczecinku”
Ziemia53°43′02,240″N 16°39′15,934″E/53,717289 16,654426
Strona internetowa

Muzeum Wału Pomorskiego i II Wojny Światowej w Szczecinkumuzeum z siedzibą w Szczecinku. Placówka jest prowadzona przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Turystyczno-Historyczne „Jazda 4x4” z siedzibą we wsi Szwecja.

Siedzibą muzeum jest poniemiecki schron bojowy (Panzerwerk 990), wchodzący w skład umocnień Wału Pomorskiego. Obiekt powstał w latach 1934-35. Posiada 21 pomieszczeń o charakterze bojowym, pomocniczym oraz socjalnym i technicznym.
W latach 2009-2012 obiekt przeszedł rewitalizację, która zakończyła się otwarciem muzeum w lipcu 2012 roku. W ramach prezentowanej ekspozycji znajdują się pamiątki (broń, elementy umundurowania i wyposażenia, części pojazdów) związane z fortyfikacjami Wału, walkami o przełamanie pozycji, toczonymi w 1945 roku oraz jednostkami Wojska Polskiego, stacjonującymi w Szczecinku po II wojnie światowej. Obok schronu, w ramach wystawy plenerowej prezentowane są: czołg T-34/85 oraz dwie armaty przeciwlotnicze 85 mm.
Oprócz obiektu położonego w Szczecinku, muzeum udostępnia bunkry Grupy Warownej „Góra Śmiadowska”, położone w pobliżu wsi Śmiadowo.

Muzeum jest obiektem sezonowym, czynnym w okresie letnim (15 czerwca-15 września) w soboty i niedziele oraz w okresie wiosennym (1 maja-14 czerwca) i jesiennym (16 września-15 października) w niedziele. W pozostałym okresie zwiedzanie jest możliwe po uprzednim uzgodnieniu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]