Muzeum Wojny Overloon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum Wojny Overloon
Oorlogsmuseum Overloon
Ilustracja
Wejście do Muzeum Wojny Overloon
Państwo

 Holandia

Miejscowość

Overloon

Adres

Museumpark 1, Overloon

Data założenia

1946

Zakres zbiorów

II wojna światowa

Położenie na mapie Holandii
Mapa konturowa Holandii, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Wojny Overloon”
Ziemia51°34′14″N 5°57′25″E/51,570556 5,956944
Strona internetowa

Muzeum Wojny Overloon (Oorlogsmuseum Overloon) – to współczesne muzeum wojskowe poświęcone broni pancernej i pojazdom, w Overloon w gminie Land van Cuijk w Holandii. W muzeum prezentowane są czołgi, pojazdy, broń, mundury, wyposażenie i insygnia wojskowe głównie z czasów II wojny światowej, ale także z okresu zimnej wojny.

Początkowo większe eksponaty (czołgi itp.) eksponowane były w parkowej scenerii. Z biegiem czasu zostały umieszczone w halach, aby chronić je przed ujemnym wpływem warunków atmosferycznych. W 2006 do Overloon trafiły także eksponaty z Muzeum Marshalla w Zwijndrecht. W rozległym parku muzeum znajdują się również rzeźby znanych artystów, które traktują o okropnościach wojny.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Muzeum zostało otwarte w 25. maja 1946. Przede wszystkim zgromadzono i wyeksponowano w nim sprzęt wojenny z bitwy pod Overloon toczonej jesienią 1944 w ramach Operacji Market Garden. Później napływały do ​​niej eksponaty z całego kraju. W 1960 roku muzeum otrzymało status państwowy[1][2][3].

W drugim dziesięcioleciu XXI w. muzeum zostało przebudowane i obecnie koncentruje się na nowoczesnej i interaktywnej prezentacji wydarzeń historycznych, nie zaniedbując techniczno-historycznego aspektu kolekcji.

Wystawa[edytuj | edytuj kod]

Wystawa obejmuje ponad 150 pojazdów i dział w większości używanych podczas II wojny światowej. Wiele eksponatów prezentowanych jest w dużych dioramach, m.in. inwazja z 1944. Wśród eksponatów znajdują się m.in. czołgi - Mk V Churchill, M4 Sherman, Panther, T-34-85, samoloty - SUPERMARINE SPITFIRE MK. XIV, B-25 Mitchell, samochody - samochód ciężarowy GMC, Willys (1941), broń strzelecka i urządzenia - Valentine Bridgelayer oraz mundury[4].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]