Narodowosocjalistyczny Ruch Chile

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Movimiento Nacional Socialista de Chile - ruch polityczny w Chile, który początkowo wspierał i propagował idee Adolfa Hitlera, a później przesunął się w kierunku bardziej umiarkowanych form faszyzmu.

Ruch ten został założony w kwietniu 1932 roku przez generała Diaza Valderramę, Carlosa Kellera (głównego ideologa grupy) i Jorge Gonzáleza von Maréesa (który został jego liderem). Początkowo ugrupowanie to wspierało silnie idee nazizmu, mając charakter silnie antysemicki. Otrzymywało finansowe wsparcie od mniejszości niemieckiej zamieszkującej Chile i szybko osiągnęło pułap 20 tys. członków. Ruch opowiadał się m.in. za systemem jednopartyjnym, korporacjonizmem i solidarnością międzyklasową. Bardzo szybko utworzył swe paramilitarne bojówki.

Jednakże wkrótce potem poparcie dla Hitlera zostało wycofane. Von Marées w późnych latach 30. XX wieku stwierdził, iż nazwanie ugrupowania "narodowosocjalistycznym" było błędem. Na dalszy plan odsunięto także antysemityzm, opowiadając się za nieco "łagodniejszymi" wersjami faszyzmu.

We wrześniu 1938 roku organizacja próbowała przeprowadzić zamach stanu, brutalnie stłumiony przez rząd podczas tzw. masakry z Seguro Obrero. Ruch jednak przetrwał i kontynuował swą działalność pod nazwą Vanguardia Popular Socialista (od 1939), jednakże nie udało mu się odzyskać dawnej popularności i został rozwiązany w 1941 roku, a samego von Maréesa internowano.