Nature

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy czasopisma naukowego. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Nature
Nature cover, November 4, 1869.jpg
Strona tytułowa pierwszego numeru czasopisma z 4 listopada 1869
Częstotliwość tygodnik
Wydawca Nature Publishing Group
Rodzaj czasopisma naukowe
Pierwsze wydanie 4 listopada 1869
ISSN 0028-0836
Strona internetowa czasopisma

Nature – jedno z najstarszych i najbardziej prestiżowych czasopism naukowych. Ukazuje się w formie tygodnika ilustrowanego. Zostało założone w 1869 roku przez Normana Lockyera. Pierwszy numer ukazał się 4 listopada 1869 roku – poruszone w nim tematy obejmowały m.in. zapylanie kwiatów kwitnących w zimie, spotkanie niemieckich przyrodników i lekarzy w Innsbrucku, stan podróżnika Davida Livingstone'a czy otwarcie Kanału Sueskiego[1]. Aktualnie wydawcą „Nature” jest firma Nature Publishing Group, należąca do brytyjskiego wydawnictwa[potrzebne źródło] Macmillan Publishers. Oprócz „Nature” wydaje ona także miesięczniki naukowe, prowadzi serwis internetowy news@nature.com oraz serwis rekrutacyjny Nature Jobs.

W przeciwieństwie do ogromnej większości czasopism naukowych, z reguły wysoko wyspecjalizowanych, tygodnik „Nature” opisuje odkrycia ze wszystkich dziedzin nauk przyrodniczych, inżynieryjnych oraz (rzadziej) ścisłych i ekonomicznych.

Czasopismo to stosuje zasadę, że umieszczane tam teksty powinny być zrozumiałe dla laików, ale nie powinny też być nadmiernie, sztucznie upraszczane, tak jak to ma miejsce w przypadku wielu wydawnictw popularnonaukowych. Czasopismo to posiada od lat jeden z najwyższych wskaźników impact factor (ok. 38) ze wszystkich czasopism naukowych wydawanych na świecie. Prace zgłaszane do publikacji są poddawane ocenie niezależnych recenzentów.

Przypisy

  1. 140th Birthday miscellany. „Nature”. 462, s. 48–49, 2009. DOI: 10.1038/462048a (ang.). 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]