Niżegorodskaja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Niżegorodskaja
Нижегородская
Ilustracja
Peron stacji
Państwo

 Rosja

Miasto wydzielone

 Moskwa

Dzielnica

Południowo-wschodni okręg administracyjny, rejon Niżegorodskij

Projektant

ABTB, Lenmietrogiprotrans

Data otwarcia

27 marca 2020

Liczba peronów

2

Liczba krawędzi
peronowych

2

Długość peronu

163 m

Głębokość stacji

21 m


Bolszaja Kolcewaja
Poprzednia stacja

Awiamotornaja (Авиамоторная)

Następna stacja

Tiekstilszcziki (Текстильщики)


Niekrasowskaja
Poprzednia stacja

Koniec trasy

Następna stacja

Stachanowskaja (Стахановская)

Położenie na mapie Moskwy
Mapa konturowa Moskwy, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Niżegorodskaja”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Niżegorodskaja”
Ziemia55°43′57″N 37°43′43″E/55,732500 37,728611

Niżegorodskaja (ros. Нижегородская) – stacja linii Bolszej Kolcewej i Niekrasowskiej metra moskiewskiego, znajdująca się w południowo-wschodnim okręgu administracyjnym Moskwy w rejonie Niżegorodskim (ros. Нижегородский). Otwarcie miało miejsce 27 marca 2020 roku w ramach inauguracji odcinka między stacjami LefortowoKosino[1].

Stacja pięcionawowa typu płytkiego kolumnowego z dwoma peronami wyspowymi położona jest na głębokości 22 metrów. Projekt architektoniczny opracowała moskiewska pracownia ABTB (Architectural Bureau by Timur Bashkaev) we współpracy z petersburskim biurem „Lenmietrogiprotrans” (ros. ОАО «Ленметрогипротранс»)[2].

Układ przestrzenny przystanku oparto na rozwiązaniach zastosowanych na stacji Moskowskiej metra w Niżnym Nowogrodzie. Inspiracją strony plastycznej projektu były zabawki Lego[3]. Ściany i stropy wykończono wielkoformatowymi płytami z gresu, który ma imitować beton architektoniczny. Szare płaszczyzny przepleciono metaloceramicznymi panelami przypominającymi ogromne klocki w barwach żółtej, pomarańczowej, zielonej i niebieskiej. Według projektantów podział stacji na różnokolorowe strefy ułatwi orientację przestrzenną. Perony oświetlają długie pasy ledowe wtopione w sufit. Posadzki wyłożono szarym i brązowym granitem.

Stacja jest częścią dużego węzła przesiadkowego, łączącego metro, moskiewski pierścień centralny (stacja o tej samej nazwie otwarta w 2016 roku) i przystanek kolejowy obsługiwany przez Koleje Rosyjskie (wyremontowany w 2018 roku[4]). Przesiadka między obiema nitkami metra została zorganizowana w systemie „drzwi w drzwi”. Jeden z peronów stacji kolejowej jest włączony w skład linii Kijewsko-Gorkowskiej (D4) moskiewskich centralnych średnic[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]