Nissim Cewili

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nissim Cewili
‏נסים זווילי‎
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

31 stycznia 1942
Al-Mahdijja, Tunezja Francuska

Poseł do Knesetu
Okres

od 13 lipca 1992
do 7 czerwca 1999

Przynależność polityczna

Partia Pracy, Partia Centrum

Nissim Cewili (hebr.: נסים זווילי, ang.: Nissim Zvili, ur. 31 stycznia 1942 w Al-Mahdijji) – izraelski agronom, działacz społeczny i polityk, sekretarz generalny Ruchu Moszawów, w latach 1992–1999 poseł do Knesetu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 31 stycznia 1942 w Al-Mahdijji we francuskim protektoracie Tunezji. W 1954 wyemigrował do Izraela[1].

Ukończył rolniczą szkołę średnia w Nahalat Jehuda w Riszon le-Cijjon. Służbę wojskową zakończył w stopniu sierżanta. Ukończył kursy z zakresu politologii na Uniwersytecie Bar-Ilana w Ramat Ganie oraz kursy z zakresu administracji publicznej na uniwersytetach Oksfordzkim i w Cambridge[1].

Pracował jako agronom. Był członkiem komitetu centralnego Histadrutu, należał do kierownictwa Agencji Żydowskiej, był sekretarz generalnym Ruchu Moszawów oraz przewodniczącym Międzynarodowego Centrum na rzecz Pokoju[1].

W polityce związał się z Partią Pracy. Z listy tego ugrupowania dostał się do izraelskiego parlamentu w wyborach parlamentarnych w 1992. W trzynastym Knesecie zasiadał w komisji spraw zagranicznych i obrony. W październiku został sekretarzem generalnym partii, funkcję tę pełnił do stycznia 1998. W wyborach w 1996 uzyskał reelekcję, a w Knesecie czternastej kadencji był członkiem komisji kontroli państwa oraz przewodniczącym izraelsko-szwajcarskiej parlamentarnej grupy przyjaźni[1].

23 lutego 1999 opuścił wraz Chaggajem Meromem macierzyste ugrupowanie, by wraz z Jicchakiem Mordechajem, Dawidem Magenem, Danem Meridorem i Eli’ezerem Sandbergiem, którzy opuścili frakcję Likud-Geszer-Comet, utworzyć nowe ugrupowanie – Partię Centrum[2]. W wyborach w 1999 utracił miejsce w parlamencie[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Nissim Cewili (ang.) – profil na stronie Knesetu.
  2. Mergers and Splits Among Parliamentary Groups. knesset.gov.il. [dostęp 2019-07-07]. (ang.).