Nornalupia impuncta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nornalupia impuncta
Kataev, 2007
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze drapieżne

Rodzina

biegaczowate

Podrodzina

Harpalinae

Plemię

Harpalini

Podplemię

Anisodactylina

Rodzaj

Nornalupia

Gatunek

Nornalupia impuncta

Nornalupia impunctagatunek chrząszcza z rodziny biegaczowatych i podrodziny Harpalinae. Endemit Australii Zachodniej.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 2007 roku przez Borisa Katajewa. Jako miejsce typowe wskazano szczyt Toolbrunup w Parku Narodowym Stirling Range w Australii. Epitet gatunkowy oznacza po łacinie „niepunktowana” i odnosi się do braku punktowania na głowie i dysku przedplecza[1].

N. megacephala i N. impuncta to gatunki siostrzane i wikarianckie[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Samce osiągają 8,2 mm długości i 3,2 mm szerokości, samice zaś od 8 do 8,4 mm długości i od 3,1 do 3,3 mm długości ciała. Kształt ciała jest wydłużony, wysklepiony. Ubarwienie jest ciemnobrązowe do niemal czarnego z rudobrązowymi wargą górną oraz krawędziami przedplecza i pokryw, a brązowymi: czułkami, głaszczkami i odnóżami. Wierzch ciała jest lśniący, ale bez połysku metalicznego[2][1].

Głowa jest bardzo duża, dłuższa od przedplecza, tylko niewiele węższa od niego i niemal tak samo wysoka jak ono. Powierzchnia głowy pozbawiona jest punktowania, natomiast na czole i ciemieniu obecne jest bardzo delikatne, mniej lub bardziej izodiametryczne mikrosiateczkowanie. Oczy są bardzo małe i płaskie, nieco mniejsze niż u N. megacephala[1].

Przedplecze jest od 1,35 do 1,41 raza szersze niż dłuższe. Brzegi boczne są na przedzie zaokrąglone, a dalej faliście zbieżne ku tyłowi. Kąty tylne są lekko rozwarte i bardzo wąsko na szczytach zaokrąglone. Grube punktowanie obecne jest tylko w części nasadowej przedplecza, delikatniejsze punkty bywają także obecne na krawędzi przedniej i w bruzdach bocznych, natomiast dysk jest niepunktowany. Na mikrorzeźbę przedplecza składa się bardzo delikatna, poprzeczna siateczka. Pokrywy są podługowato-owalne, o wydatnych, zaostrzonych, czasem zaopatrzonych w ząbek kątach barkowych. Trzeci międzyrząd ma pojedynczy chetopor za środkiem długości. Mikrorzeźba pokryw ma postać bardzo delikatnej, poprzecznej siateczki[1]. Odnóża są smukłe, u samców z lekko rozszerzonymi stopami pary przedniej i środkowej. Golenie przedniej pary zwieńczone są trzema kolcami i lancetowatą ostrogą[2][1].

Genitalia samca mają środkowy płat edeagusa łukowaty, na szczycie zakrzywiony ku górze i w prawo, dłuższą niż szerszą i niesymetryczną blaszkę końcową o niemal równoległobocznym wierzchołku oraz woreczek wewnętrzny z małymi, mniejszymi niż u N. megacephala kolcami ułożonymi w krótszy niż u N. megacephala łańcuszek[2][1].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Owad endemiczny dla Australii, znany tylko z południowo-zachodniej części Australii Zachodniej, ograniczony w swym zasięgu do terenów Parku Narodowego Stirling Range. Zasiedla lasy i zadrzewienia, gdzie bytuje w ściółce pod eukaliptusami, banksjami i Chorilaena. Żeruje prawdopodobnie na nasionach (spermatofagia), do których miażdżenia przystosowaniem jest duża głowa[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h B.M. Kataev. A new species of the genus Nornalupia from the Stirling Range Nature Park, Western Australia (Coleoptera: Carabidae: Harpalini). „Zoosystematica Rossica”. 16 (1), s. 33-36, 2007. Zoological Institute, St.Petersburg. 
  2. a b c B.M. Kataev. A new genus and species of the subtribe Anisodactylina from South-Western Australia (Coleoptera: Carabidae: Harpalini). „Acta Zoologica Academiae Scientiarum Hungaricae”. 48 (3), s. 173-179, 2003.