Notonewtonia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Notonewtonia
Löbl et Leschen, 2003
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

kusakowate

Podrodzina

łodzikowate

Plemię

Scaphisomatini

Rodzaj

Notonewtonia

Typ nomenklatoryczny

Notonewtonia thayerae Löbl et Leschen, 2003

Notonewtoniarodzaj chrząszczy z rodziny kusakowatych, podrodziny łodzikowatych i plemienia Scaphisomatini.

Rodzaj ten wprowadzony został w 2003 roku przez Ivana Löbla i Richarda A.B. Leschena. Nazwa rodzajowa to połączenie greckiego przedrostka notos, oznaczającego południe z upamiętnieniem Alfreda Newtona. Należą tu dwa gatunki opisane w tej samej pracy: Notonewtonia thayerae i Notonewtonia watti, z których pierwszy wyznaczono gatunkiem typowym rodzaju[1].

Chrząszcze o ciele długości od 2,4 do 2,8 mm, około 1,7–1,75 dłuższym niż szerszym, ubarwionym głównie czarno, o zredukowanym owłosieniu na wierzchu. Czułki mają człony trzeci i czwarty wydłużone, a człony siódmy, dziewiąty i dziesiąty symetryczne. Aparat gębowy cechują oszczeciniona powierzchnia bródki, normalnie zwężające się głaszczki szczękowe, dwuzębne żuwaczki oraz szersze niż dłuższe żuwki zewnętrzne z wiechowatymi pędzelkami osadzonymi wierzchołkowo. Przedtułów ma dołki na przedzie hypomeronu i pozbawiony jest crobiculum. Przednia krawędź przedplecza jest pośrodku obrzeżona. Panewki przednich bioder mają oszczecinione przednie brzegi. Golenie przedniej pary odnóży pozbawione są grzebyków ze szczecinek, a te środkowej pary odnóży wyposażone w dwa kolce brzuszne. Stopy cechuje brak szczecinek na empodiach. Tylne biodra stykają się ze sobą, a za nimi biegną na zapiersiu (metawentrycie) linie biodrowe. Na pokrywach występują rzędy nasadowe, przyszwowe i epipleuralne. Tylne skrzydła są rozwinięte. Na błonach międzysegmentalnych odwłoka występuje siateczka o wzorze przypominającym ścianę z cegieł[1].

Owady endemiczne dla Nowej Zelandii, znane z Wyspy Północnej i zachodniej części Wyspy Południowej, w większości poławiane do światła, stąd o nieznanej biologii[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Ivan Löbl, Richard A.B. Leschen, Scaphidiinae (Insecta: Coleoptera: Staphylinidae), „Fauna of New Zealand”, 48, Lincoln, Canterbury, New Zealand: Manaaki Whenua Press, 2003, ISBN 0-478-09353-5.