Nowa Partia Komunistyczna Holandii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nieuwe Communistische Partij Nederland
Ncpnlogo.png
Skrót NCPN
Lider Job Pruijser
Data założenia 1992
Deklarowana
ideologia polityczna
marksizm-leninizm, komunizm
Deklarowane
poglądy gospodarcze
socjalizm, gospodarka centralnie planowana
www.ncpn.nl

Nowa Partia Komunistyczna Holandii (język niderlandzki: Nieuwe Communistische Partij Nederland) - holenderska komunistyczna partia polityczna. NCPN została założona w 1992 roku przez działaczy komunistycznych, który nie zgodził się z decyzją kierownictwa Komunistycznej Partii Holandii w fuzje do nowego ugrupowania Zielona Lewica. W 1999 roku lokalny oddział NCPN w gminie Scheemda odłączył się od partii i utworzył nową organizację pod nazwą "Verenigde Communistische Partij".

Głównym bastionem partii jest miejscowość Reiderland. NCPN od kilku lat stają się bardziej aktywne w obszarze regionalnym, oprócz uczestnictwa w krajowych grupach współpracy, takich jak Keer het Tij i holenderskiego Forum Społecznego (Nederlands Sociaal Forum). Liczba członków partii w ostatnich latach wzrosła[1]. Do zwiększonej aktywności ugrupowania doszło prawdopodobnie ze względu na odmłodzenie aktywnych członków i sympatyków, powstała także młodzieżówka partii Communistische Jongeren Beweging[2].

NCPN popiera rząd Kuby i rząd Wenezueli Hugo Chaveza i Evo Moralesa w Boliwii. Partia sprzeciwia się inwazji USA w Iraku, za głównego przeciwnika uważa neoliberalizm. NCPN był zaangażowany w tworzenie CubaSol, Komitetu Solidarności z Kubą. NCPN uczestniczyła w dorocznym seminarium w Brukseli oraz w Międzynarodowej Konferencji Partii Komunistycznych i Robotniczych. NCPN często współpracuje z Partią Pracujących Belgii, Niemiecką Partią Komunistyczną i Komunistyczną Partią Luksemburga.

Partia wydaje pismo "Manifest"[3].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy