Omrzel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Omrzel
Opatrum
Fabricius, 1775
Ilustracja
Omrzel piaskowy
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Nadrodzina

czarnuchy

Rodzina

czarnuchowate

Podrodzina

Tenebrioninae

Plemię

Opatrini

Podplemię

Opatrina

Rodzaj

omrzel

Typ nomenklatoryczny

Silpha sabulosa Linnaeus, 1761

Opatrum verrucosum

Omrzel[1] (Opatrum) – rodzaj chrząszczy z rodziny czarnuchowatych.

Chrząszcze o krótkim i szerokim[2], owalnym w zarysie ciele[1], u gatunków środkowoeuropejskim osiągającym od 7 do 10 mm długości[2][1]. Ubarwienie mają brunatnoczarne do czarnego, często z szarobrunatnym nalotem. Wyglądem przywodzą na myśl przedstawicieli modzelatkowatych[1]. Głowa jest szeroka, poprzeczna, o trójkątnie wciętym nadustku i głęboko wciętych, lecz niepodzielonych oczach. Krótkie, w części wierzchołkowej stopniowo się rozszerzające czułki nie przekraczają połowy długości przedplecza. Poprzeczne, znacznie szersze od głowy przedplecze ma wykrojoną krawędź przednią i dwufalistą, nieprzylegającą ściśle do pokryw krawędź tylną. Mniej więcej tak szerokie jak przedplecze pokrywy mają nieregularne rzędu uformowane przez podłużne żebra i okrągłe wzgórki. Tylne skrzydła są tylko nieco skrócone i pozwalają na lot. Odnóża przednie są grzebne, o goleniach ząbkowanych i u szczytu rozszerzonych[2][1].

Takson zachodniopalearktyczny, szczególnie licznie reprezentowany w rejonie śródziemnomrskim[1]. W Europie Środkowej, w tym w Polsce stwierdzono 2 gatunki: omrzela piaskowego i Opatrum riparium[1][2]

Rodzaj ten wprowadzony został w 1775 roku Johana Christiana Fabriciusa. Obejmuje 65 opisanych gatunków[2], w tym[3]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Zdzisława Stebnicka: Klucze do oznaczania owadów Polski Część XIX Chrząszcze – Coleoptera z. 91 Czarnuchowate – Tenebrionidae, Boridae. Wrocław: Polskie Towarzystwo Entomologiczne, 1991, s. 35-40.
  2. a b c d e Vladimir Novák: Beetles of the family Tenebrionidae of Central Europe. Praga: Academia, 2014, s. 277-280, seria: Zoological Keys.
  3. genus Opatrum Steven, 1829. [w:] BioLib.cz [on-line]. [dostęp 2019-12-16].