Omus dejeani

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Omus dejeani
Reiche, 1838
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze drapieżne

Rodzina

biegaczowate

Podrodzina

trzyszczowate

Plemię

Amblycheilini

Rodzaj

Omus

Gatunek

Omus dejeani

Synonimy
  • Omus dejeani robustus Casey, 1916
  • Omus dejeani foveatus Casey, 1916
  • Omus robustus Casey, 1916
  • Omus foveatus Casey, 1916
  • Megomus dejeani (Reiche, 1838)

Omus dejeanigatunek chrząszcza z rodziny biegaczowatych i podrodziny trzyszczowatych. Zamieszkuje zachodnią Nearktykę.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1838 roku przez Louisa Jérôme’a Reiche’a. Epitet gatunkowy nadano na cześć Pierre’a F.M. Auguste’a Dejeana[1]. Lokalizację typową późniejsi autorzy ustalili jako Bull Run w hrabstwie Clackamas na terenie Oregonu[2]. W 1914 roku Thomas Casey wyznaczył go gatunkiem typowym nowego rodzaju Megomus[3], który już w 1915 roku zsynonimizowany został z Omus przez Walthera Horna[4]. W 1916 roku Casey wydzielił w obrębie tego gatunku podgatunki O. d. foveatus i O. d. robustus[5]. Oba uznane zostały za synonimy w 1926 roku przez Horna[6].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o ciele długości od 18 do 21 mm, co stanowi największe rozmiary spośród przedstawicieli rodzaju. Ubarwienie ma matowo czarne ze spiżowym połyskiem. Przedplecze jest w zarysie odwrotnie trapezowate z szeroko zaokrąglonymi kątami przednimi. Jego krawędzie są podgięte. Pokrywy w widoku bocznym są umiarkowanie wysklepione. Wyróżniają się na tle rodzaju powierzchnią z szerokimi i płytkimi dołkami i zmarszczkami[7].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Owad ten zasiedla wysokie lasy deszczowe strefy umiarkowanej i przyległe łąki, od poziomu morza do wysokości 300 m n.p.m.; czasem znajdywany jest także pod wyrzuconym przez ocean na plażę drewnem. Postacie dorosłe aktywne są głównie od marca do października, ale mogą również uaktywniać się w cieplejsze dni zimowe, zwłaszcza na niższych rzędnych. Za dnia bytują w ściółce lasów, tylko przy pochmurnej pogodzie wypuszczając się na stanowiska odsłonięte. Nocą natomiast polują na terenach otwartych. Celem rozrodu wybierają osłonięte, pionowe skarpy o gliniastym podłożu, zlokalizowane na pobrzeżach lasów i przy duktach. Jaja składane są tam do podłoża, a larwy kopią w nim norki o głębokości od 15 do 20 cm. Pozostają one aktywne przez cały rok[7].

Trzyszczowaty ten często występuje sympatrycznie z pokrewnym Omus audouini. Pada ofiarą m.in. ryjówkowatych i skunksowatych[7].

Gatunek nearktyczny. W Kanadzie występuje w południowo-zachodniej Kolumbii Brytyjskiej, w tym na Vancouver Island. W Stanach Zjednoczonych zamieszkuje zachodnią część Waszyngtonu i Oregonu[7][2]. Niepewne jego stwierdzenie dotyczy północnej Kalifornii, natomiast z Montany wykazywany był błędnie[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. L.J. Reiche. Note sur le genre Omus d' Eschscholtz, et description de deux nouvelles espèces. „Annales de la Société Entomologique de France”. 7 (2), s. 297-302, 1838. 
  2. a b c Y. Bousquet. Catalogue of Geadephaga (Coleoptera: Adephaga) of America, north of Mexico. „ZooKeys”. 245, s. 1-1722, 2012. DOI: 10.3897/zookeys.245.3416. 
  3. Thomas L. Casey: Memoirs on the Coleoptera. V. Lancaster (PA): The New Era Printing Company, 1914.
  4. Walther Horn: Coleoptera Adephaga. Fam. Carabidae: subfam. Cicindelinae. Genera Insectorum. Fasc. 82C. Bruxelles: Wytsman, 1915.
  5. Thomas L. Casey: Memoirs on the Coleoptera. VII. Lancaster (PA): The New Era Printing Company, 1916.
  6. Walther Horn: Carabidae: Cicindelinae. W: W. Junk, S. Schenkling: Carabidae: CicindelinaeColeopterorum catalogus. Pars 86. Berlin: W. Junk, 1926.
  7. a b c d David L. Pearson, C. Barry Knisley, Daniel Paul Duran, Charles J. Kazilek: A Field Guide to the Tiger Beetles of the United States and Canada. Identification, Natural History and Distribution of the Cicindelidae. Oxford University Press, 2015, s. 57-58.