Wikipedysta:AlexKazakhov/Lotnisko (Grudziądz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Lahcim n (dyskusja | edycje) o 16:43, 1 sty 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Osiedle Lotnisko
Osiedle Grudziądza
Ilustracja
zabudowa osiedla
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miasto

Grudziądz

Data założenia

1982

Wysokość

13 m n.p.m.

Strefa numeracyjna

(+48) 56

Kod pocztowy

86-300

Tablice rejestracyjne

CG

Położenie na mapie Grudziądza
Mapa konturowa Grudziądza, w centrum znajduje się punkt z opisem „Osiedle Lotnisko”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Osiedle Lotnisko”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Osiedle Lotnisko”
Ziemia53°27′57″N 18°46′30″E/53,465744 18,774947
Odnowione bloki przy ul. Kustronia
Gimnazjum nr 5 w Grudziądzu na osiedlu Lotnisko
Kościół pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła, ul. Ikara

Lotnisko – osiedle w granicach administracyjnych miasta Grudziądz. Jego budowa rozpoczęła się w 1982 roku. Nazwa osiedla pochodzi od lotniska wojskowego przy ""Szkole Orląt"", które tutaj się znajdowało przed wybudowaniem bloków. W użyciu potocznym osiedle dzieli się na kilka części: Stare Lotnisko, Abisynię, Nowe Lotnisko oraz Lotnisko Przemysłowe.

Położenie

Osiedle jest usytuowane w południowo-wschodniej części miasta, na wschód od ulicy Warszawskiej, która jest drogą wylotową na Radzyń Chełmiński. Osiedle graniczy z Lasem Rudnickim (inaczej nazywany Miłolas), prowadzącym do Jeziora Rudnickiego i Osiedla Mniszek.

Ulice

Warszawska, Budowlanych, Centrum Wyszkolenia Kawalerii (CWK), Polskich Skrzydeł, Miłoleśna, Ikara, Dywizjonu 303, Nauczycielska, Parkowa, Lotnicza, Stanisława Skarżyńskiego, gen. pil. Bolesława Stachonia, gen. pil. Józefa Kustronia, umownie możemy uznać też ulicę Ludwika Rydygiera, część ulicy gen. Józefa Hallera, Stanisława Konarskiego (w Lesie Rudnickim) i Jana Kasprowicza (przedłużenie ulicy Nauczycielskiej w stronę Lasu Rudnickiego, ulica również znajduje się na Osiedlu Strzemięcin).[potrzebny przypis]

Zabudowa

Bloki wielkopłytowe w nowej części lotniska oraz kamienice w starej części osiedla. Obecnie rozbudowywana jest Abisynia przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Nieruchomościami w Grudziądzu.

Komunikacja

Osiedle jest bardzo dobrze skomunikowane z innymi dzielnicami miasta. Przejeżdżają tędy autobusy linii 3, 8, 11, 13, 14, 15, 17, 18, 21, 23 oraz linia nocna N.

Życie osiedla

  • Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 im. rtm. Witolda Pileckiego
  • Funkcjonuje tutaj kilka zakładów pracy, m.in. Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A., Chłodnia, OPEC czy Wodociągi Miejskie.

Szablon:Osiedla Grudziądza