Parafia Bożego Miłosierdzia i NMP Nieustającej Pomocy w Tarnopolu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia Bożego Miłosierdzia i NMP Nieustającej Pomocy w Tarnopolu
ilustracja
Państwo

 Ukraina

Siedziba

Tarnopol

Adres

pr. Bandery 57, Tarnopol

Data powołania

1623

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

lwowska

Dekanat

Tarnopol

kościół

kościół Bożego Miłosierdzia w Tarnopolu

Proboszcz

ks. Andrzej Malig

Wezwanie

Miłosierdzie Boże,
Matka Boża Nieustającej Pomocy

Wspomnienie liturgiczne

II niedziela wielkanocna,
27 czerwca

Położenie na mapie Tarnopola
Mapa konturowa Tarnopola, po prawej znajduje się punkt z opisem „Parafia Bożego Miłosierdzia i NMP Nieustającej Pomocy w Tarnopolu”
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia Bożego Miłosierdzia i NMP Nieustającej Pomocy w Tarnopolu”
Położenie na mapie obwodu tarnopolskiego
Mapa konturowa obwodu tarnopolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Parafia Bożego Miłosierdzia i NMP Nieustającej Pomocy w Tarnopolu”
Ziemia49°33′02,4″N 25°37′19,2″E/49,550667 25,622000

Parafia Bożego Miłosierdzia i NMP Nieustającej Pomocy w Tarnopolu – parafia znajdująca się w archidiecezji lwowskiej w dekanacie Tarnopol, na Ukrainie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Parafia erygowana w 1623 z inicjatywy ówczesnego właściciela Tarnopola, wojewody kijowskiego Tomasza Zamoyskiego. Dawny kościół parafialny został opuszczony w XVIII wieku w wyniku porysowania murów. Główną świątynią został wtedy kościół podominikański[1].

W 1939 w Tarnopolu istniały trzy kościoły rzymskokatolickie:

oraz kaplica cmentarna, która przetrwała komunizm.

Po II wojnie światowej, gdy Tarnopol znalazł się w ZSRR, przy parafii pozostało trzech księży: ks. proboszcz Apolinary Wałęga, dziekan tarnopolski i wikariusze ks. Stanisław Mataczyński i ks. Adolf Iwańciów. W styczniu 1945 NKWD aresztowało i zesłało do syberyjskich łagrów ks. Iwańciówa. W marcu 1945 jego miejsce zajął ks. Józef Anczarski. Tych trzech kapłanów zostało 23 maja 1946 wydalonych w nowe granice Polski. Opiekę duszpasterską przejął wtedy ks. Marian Urba, emerytowany katecheta w gimnazjum tarnopolskim, który ze względu na podeszły wiek nie udzielał się dotychczas w duszpasterstwie. Jednak szybko również on został zmuszony do wyjazdu.

Sytuacja zmieniła się dopiero po upadku ZSRR. Ks. Ludwik Rutyna został pierwszym od lat duszpasterzem. Nie udało się odzyskać kościołów podominikańskiego i pojezuickiego. Władze zwróciły jednak kaplicę cmentarną, którą wyremontowano. W 1998 rada miejska wyraziła zgodę na budowę nowego kościoła. Został on zbudowany w 2008 i w tym samym roku konsekrowany przez biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca.

Terytorium parafii[edytuj | edytuj kod]

Bucniów, Stupki, Czerniełów Mazowiecki, Czerniełów Ruski, Borki Wielkie, Smykowce, Bajkowce, Kozowa, Hniezdyczna, Kurniki Szlachcinieckie, Stecznikowce, Dubowce, Ihrowica, Iwaczów Dolny, Iwaczów Górny, Płotycz, Czystyłów, Biała, Głęboczek Wielki, Dołżanka, Domamorycz, Janówka, Berezowica Wielka, Ostrów, Chatki, Baworów, Grabowiec, Gaje Wielkie, Gaj Szewczenki, Kutkowce, Proniatyn.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tarnopol, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. XII: Szlurpkiszki – Warłynka, Warszawa 1892, s. 187.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]