Parafia Opieki Matki Bożej i św. Aleksandra Newskiego w Biarritz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia Opieki Matki Bożej i św. Aleksandra Newskiego
Ilustracja
Cerkiew parafialna
Państwo

 Francja

Region

 Nowa Akwitania

Siedziba

Biarritz

Adres

8, avenue de l’Impératrice
64200 Biarritz

Data powołania

1892

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Eparchia

Arcybiskupstwo Zachodnioeuropejskich Parafii Tradycji Rosyjskiej

Dekanat

Francji południowo-zachodniej

Cerkiew

Opieki Matki Bożej i św. Aleksandra Newskiego

Proboszcz

ks. prot. Georges Ashkov

Wezwanie

Opieki Matki Bożej, św. Aleksandra Newskiego

Wspomnienie liturgiczne

1/14 października; 30 sierpnia/12 września

Położenie na mapie Pirenejów Atlantyckich
Mapa konturowa Pirenejów Atlantyckich, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Parafia Opieki Matki Bożej i św. Aleksandra Newskiego”
Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Parafia Opieki Matki Bożej i św. Aleksandra Newskiego”
Położenie na mapie Nowej Akwitanii
Mapa konturowa Nowej Akwitanii, blisko lewej krawiędzi na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia Opieki Matki Bożej i św. Aleksandra Newskiego”
Ziemia43°29′10,2″N 1°33′18,1″W/43,486167 -1,555028

Parafia Opieki Matki Bożej i św. Aleksandra Newskiegoparafia w dekanacie Francji południowo-zachodniej Arcybiskupstwa Zachodnioeuropejskich Parafii Tradycji Rosyjskiej Patriarchatu Moskiewskiego[1]. Jedna z dwóch parafii prawosławnych w Biarritz.

Parafia w Biarritz należy do najstarszych placówek duszpasterskich założonych we Francji przez Rosyjską Cerkiew Prawosławną. Powstała w 1892 na potrzeby rosyjskich kuracjuszy i turystów przybywających w letnim sezonie do Biarritz. Jej świątynią była cerkiew Opieki Matki Bożej i św. Aleksandra Newskiego w Biarritz.

W pierwotnym kształcie działała do 1931, kiedy razem z innymi parafiami Zachodnioeuropejskiego Egzarchatu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego przeszła, z inicjatywy jego zwierzchnika metropolity Eulogiusza, pod jurysdykcję patriarchy Konstantynopola.

W 2004 rada parafialna ogłosiła chęć powrotu pod jurysdykcję patriarchy Moskwy, Rosyjski Kościół Prawosławny przyjął parafię[2]. Po zmianie proboszcza nowy opiekun parafii był jednak przeciwnikiem kanonicznej przynależności do tego Kościoła i wystąpił do sądu o podział parafii i oddanie budynku cerkwi tej jej części, która opowie się za zachowaniem kilkudziesięcioletniego związku z Konstantynopolem. Sąd w Bajonnie przychylił się do prośby kapłana w postanowieniu z grudnia 2005[3]. Od tej pory w Biarritz działają dwie parafie, przy czym to parafia będąca do czasu likwidacji Zachodnioeuropejskiego Egzarchatu Parafii Rosyjskich w jurysdykcji Patriarchatu Konstantynopola dysponuje wolno stojącą cerkwią z 1892. Parafia w eparchii chersoneskiej Patriarchatu Moskiewskiego, która dla odróżnienia usunęła z wezwania św. Aleksandra Newskiego, działa w pomieszczeniu w hotelu Amatcho et Anton przy autostradzie do Bajonna[4].

Po likwidacji Zachodnioeuropejskiego Egzarchatu Parafii Rosyjskich (2018), parafia przeszła pod jurysdykcję utworzonego w 2019 r. Arcybiskupstwa Zachodnioeuropejskich Parafii Tradycji Rosyjskiej, podlegającego Patriarchatowi Moskiewskiemu[5].

Nabożeństwa są celebrowane w języku cerkiewnosłowiańskim[1].

Proboszczem jest ks. Georges Ashkov[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]