Parafia Przenajświętszej Trójcy w Rosi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia Przenajświętszej Trójcy w Rosi
Ilustracja
kościół parafialny
Państwo

 Białoruś

Siedziba

Roś

Adres

вул. Святога Айца Піо, 1, 231912 г/п Рось

Data powołania

1611

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

diecezja

grodzieńska

Dekanat

Wołkowysk

kościół

Przenajświętszej Trójcy w Rosi

Wezwanie

Trójca Święta

Wspomnienie liturgiczne

niedziela po Zesłaniu Ducha Świętego

Położenie na mapie obwodu grodzieńskiego
Mapa konturowa obwodu grodzieńskiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Parafia Przenajświętszej Trójcy w Rosi”
Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi, po lewej znajduje się punkt z opisem „Parafia Przenajświętszej Trójcy w Rosi”
Ziemia53°17′00,0″N 24°24′18,4″E/53,283333 24,405111
Strona internetowa

Parafia Przenajświętszej Trójcy w Rosi – rzymskokatolicka parafia znajdująca się w Rosi, w diecezji grodzieńskiej, w dekanacie Wołkowysk, na Białorusi.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy, drewniany kościół w Rosi zbudowano pod koniec XV w. z fundacji kasztelana wileńskiego Hieronima Chodkiewicza. Znajdował się on w parku dworskim i był poświęcony pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W 1611 kasztelan Chodkiewicz ufundował przy nim parafię. W 1682 wojewoda trocki Marcjan Aleksander Ogiński ufundował nowy kościół, również zbudowany z drewna. Był on już poświęcony pod obecnym wezwaniem. Przy parafii działały szkoła i szpital.

Budowę nowej, murowanej świątyni rozpoczęto w 1770. W 1796 została ona przerwana. Prace dokończono w latach 1802 - 1807. Ich fundatorami byli właściciele Rosi - Potoccy.

W latach międzywojennych parafia leżała w archidiecezji wileńskiej, w dekanacie wołkowyskim[1]. Przed II wojną światową liczyła ponad 2500 wiernych.

W czasach sowieckich kościół był czynny, a nawet przeprowadzano jego remonty. Funkcjonowała również parafia. Znacjonalizowana została plebania, przy zostawieniu na mieszkanie dla księdza jednego pokoju i korytarza służącego za kuchnię (w latach 90. budynek zwrócono).

Do parafii należy kaplica cmentarna pw. św. Stefana, pochodząca z początku XX w. i wybudowana na miejscu drewnianej z co najmniej z końca XVIII w. Komuniści zabronili korzystania z niej, co spowodowało popadnięcie budynku w ruinę. Od czasu upadku Związku Sowieckiego jest ona remontowana.

Sanktuarium[edytuj | edytuj kod]

Kościół jest sanktuarium Jezusa Frasobliwego. Znajduje się w nim słynąca cudami figura Jezusa Frasobliwego. Pierwszy cud zanotowano w 1618 i w kolejnych wiekach Roś była ośrodkiem pielgrzymkowym, szczególnie popularnym w okresie międzywojennym i tuż po II wojnie światowej. Jednak w czasach prześladowań religijnych pielgrzymki zostały zabronione. Roś ponownie stała się centrum pielgrzymkowym po upadku komunizmu. W 2002 za sprawą grodzieńskiej młodzieży katolickiej przywrócono piesze pielgrzymki z Grodna do Rosi. W 2012 przy kościele wybudowano dom rekolekcyjny. Głównymi dniami uroczystości są dwie kolejne niedziele, w które przypadają święta Zesłania Ducha Świętego i Trójcy Przenajświętszej[2][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]