Park Narodowy Komodo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez PawełMM (dyskusja | edycje) o 19:20, 11 mar 2017. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.

Szablon:Park narodowy infobox Park Narodowy Komodo – jeden z 50 parków narodowych na terenie Indonezji, utworzony 6 marca 1980 roku. Zamieszkuje go endemiczny gatunek – waran z Komodo.

W 1991 r. park ten został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Park Narodowy Komodo[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Państwo

{{{państwo}}}

Typ

przyrodnicze

Spełniane kryterium

VII, X

Numer ref.

609

Region[b]

Azja, Australia i Oceania

Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę

{{{data wpisu}}}
na {{{sesja wpisu}}}. sesji

Dokonane zmiany

{{{dokonane zmiany}}}

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}

Wyspy

Obszar parku składa się z setek małych wysepek – również w części zasiedlonych przez warany – i trzech większych wysp, na których koncentruje się ruch turystyczny. Trzy większe wyspy to: Komodo, Rinca, Padar.

W planach jest przyłączenie do parku wysp Banta i Gili Motong, na które coraz częściej dopływają gady. Wyspy te nie są objęte ochroną, co oznacza, że grasują tam kłusownicy, polujący na cenne gady.

Wody

Od północy archipelag oblewany jest przez wody morza Flores. Wyspy oddzielone są od siebie systemem wielu cieśnin, m.in. przez: Lintah, Sumba, Sape, Molo.

Waran z Komodo

Fauna

Fauna wysp jest fauną przejściową pomiędzy azjatycką i australijską. Wyspę zamieszkuje wiele tysięcy znanych i mniej znanych gatunków węży, papug, krabów, małp, stawonogów itd. Najbardziej znanym gatunkiem, żyjącym na wyspie jest największa jaszczurka na świecie - waran z Komodo. Jest to gatunek endemiczny, nie występujący nigdzie indziej na świecie.

Flora

Roślinność wysp stanowią gęste lasy tropikalne.

Zobacz też

Linki zewnętrzne