Paweł Moskwa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Paweł Moskwa
major major
Data i miejsce urodzenia

5 grudnia 1910
Zurych

Data i miejsce śmierci

2 marca 1987
Londyn

Przebieg służby
Lata służby

od 1932

Siły zbrojne

Wojsko Polskie
Polskie Siły Zbrojne

Formacja

Lotnictwo Wojska Polskiego
RAF

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa

Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari Krzyż Walecznych (1920–1941, czterokrotnie) Krzyż Zasługi (II RP) Medal Lotniczy (trzykrotnie)

Paweł Moskwa, (ur. 5 grudnia 1910 w Zurychu, zm. 2 marca 1987 w Londynie) – polski poeta, rysownik, dziennikarz i wojskowy, lotnik obserwator, major Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 5 grudnia 1909 r. w Zurychu. Jesienią 1929 r. rozpoczął naukę w Szkole Podchorążych Rezerwy Lotnictwa w Dęblinie. Służbę wojskową rozpoczął jako rekrut w kompanii CKM w Zambrowie. W 1932 ukończył szkołę wojskową w stopniu kaprala podchorążego o specjalności obserwatora lotnictwa (odznaka obserwatora nr 905), następnie awansowany został na stopień podporucznika. Po zakończeniu służby wojskowej został przeniesiony z rezerwy, otrzymał przydział do 1 Pułku Lotniczego w Warszawie. W cywilu rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W sierpniu 1939 r. otrzymał kartę mobilizacyjną został skierowany do Eskadry Sztabowej dowodzonej przez kpt. Henryka Wirszyłło. W czasie kampanii wrześniowej jako lotnik obserwator wykonywał loty rozpoznawcze i loty z rozkazami[1]. 8 września 1939 r. na RWD-14 dostarczył rozkazy Naczelnego Wodza dla dowództwa otoczonej Warszawy. 13 września wykonywał loty z dowódcą Wirszyłło w celu rozpoznania kolumny pancernej niemieckiej w rej. Chełma, Brześcia n/Bugiem. Według opinii dowódcy Eskadry Sztabowej był jednym z 12 lotników którzy wyróżnili się w czasie lotów bojowych[1]. 17 września 1939 r. przekroczył granicę rumuńską. Przedostał się do Francji, a po jej upadku do Wielkiej Brytanii. Po przeszkoleniu otrzymał przydział bojowy do 300 Dywizjonu Bombowego. Po wykonaniu pełnej tury lotów bojowych odszedł na kurs pilotażu w Newton. Po ukończonym kursie pełnił służbę w szkole dla nawigatorów lotniczych. Uczestnik wojny obronnej Polski w Eskadrze Sztabowej Naczelnego Wodza. Przez Rumunię przedostał się do Wielkiej Brytanii. Na emigracji był członkiem Związku Pisarzy Polskich. Zmarł 2 marca 1987r. w Londynie, pochowany tamże na cmentarzu St. Mary Roman Catholic Cemetery (Kensal Green)[2].

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Paweł Moskwa jest autorem felietonów, artykułów o tematyce lotniczej w czasopismach lotniczych: „Młody Lotnik", Skrzydlata Polska, Skrzydła. Podczas pobytu w Anglii pisał utwory poetyckie[3], które cieszyły się ogromną popularnością wśród polskich lotników w czasie wojny. W 1988r. był przewodniczącym Komitetu Redakcyjnego który wydał w Londynie „Antologię Poezji i Prozy Lotniczej”[4].

Ordery i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. „Antologia Poezji i Prozy Lotniczej”, wydawca Polska Fundacja Kulturalna, antologia wydana przez Komitet Redakcyjny: Paweł Moskwa- przewodniczący, Alicja Kaliniecka, Stanisław Mioduchowski, Mieczysław Sawicki. Antologia zawiera 80 wierszy utworów lotniczych napisanych przez kilku poetów lotników oraz nieznanych autorów, od początków polskiego lotnictwa do wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Zdzisław Suwiński: Eskadra Sztabowa w świetle relacji jej dowódców 1.09.1939-17.09.1939. infolotnicze.pl, 2017-01-12. [dostęp 2023-01-29]. (pol.).
  2. Paweł Jan Moskwa. niebieskaeskadra.pl. [dostęp 2023-01-30]. (pol.).
  3. http://polishlibrarylondon.co.uk/m/
  4. Mieczysław Metler Stowarzyszenie Lotników Polskich „Poezja lotnicza” Kresowe Stanice, PDF
  5. Czterowiersze dywizjonowe. polishairforce.pl. [dostęp 2023-01-30]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Mieczysław Metler „Kącik Poetycki” Poezja lotnicza wyd.Kresowe Stanice

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]