Persepolis (komiks)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Persepolis to powieść graficzna autorstwa Marjane Satrapi, Francuzki irańskiego pochodzenia. We Francji w latach 2000-2004 ukazały się 4 tomy (w Polsce tom 1 i 2 w jednym wydaniu w "Persepolis #1: Historia dzieciństwa" w kwietniu 2006 roku, tom 3 i 4 "Persepolis #2: Historia powrotu" w grudniu 2007). Persepolis spotkało się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem krytyki, która porównywała je do "Mausa" Arta Spiegelmana.

Komiks został wyróżniony między innymi nagrodą za Scenariusz Roku na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angouleme.

Jest to autobiograficzne dzieło ukazujące dzieciństwo i młodość autorki w Iranie oraz na emigracji w Austrii. W wyrazistych, czarno-białych, przepełnionych humorem rysunkach, Satrapi opowiada historię swojego dzieciństwa w latach, kiedy miało miejsce obalenie Szacha, zwycięstwo Rewolucji Islamskiej oraz katastrofalna wojna z Irakiem.

Persepolis 1: Historia dzieciństwa obejmuje losy bohaterki do chwili, gdy jako 14-latka została wysłana przez rodziców do Wiednia.

Persepolis 2: Historia powrotu- kilkunastoletnia bohaterka mierzy się z obcą rzeczywistością Wiednia; zachowuje niezależność, lecz płaci za to samotnością i odrzuceniem.

Uproszczony styl rysunków, czarno-białe ilustracje, które zostały zachowane także w stylu powstania filmu animowanego "Persepolis" z 2007 roku, oraz gorzkie poczucie humoru sprawiły, że seria spotkała się wielkim uznaniem i została przetłumaczona na wiele języków.