Otwornica gorzka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Pertusaria amara)
Otwornica gorzka
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

workowce

Klasa

miseczniaki

Rząd

otwornicowce

Rodzina

otwornicowate

Rodzaj

Lepra

Gatunek

otwornica gorzka

Nazwa systematyczna
Lepra amara (Ach.) Hafellner
Stapfia 104(1): 171 (2016)

Otwornica gorzka (Lepra amara (Ach.) Hafellner) – gatunek grzybów z rodziny otwornicowatych (Pertusariaceae)[1]. Ze względu na współżycie z glonami zaliczany jest do porostów[2].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Pertusaria, Pertusariaceae, Pertusariales, Ostropomycetidae, Lecanoromycetes, Pezizomycotina, Ascomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy gatunek ten opisany został w 1809 przez E. Achariusa jako Variolaria amara[1]. W 1872 William Nylander przeniósł go do rodzaju Pertusaria, a w 2016 Joseph Hafellner do rodzaju Lepra[3] Ma około 20 synonimów. Niektóre z nich:

  • Patellaria faginea (L.) Wibel 1799
  • Pertusaria amara (Ach.) Nyl. 1872
  • Pertusaria faginea (L.) Leight. 1871
  • Pertusaria slesvicensis Erichsen 1934
  • Variolaria amara Ach. 1809
  • Variolaria faginea (L.) Pers. 1794
  • Verrucaria faginea (L.) F.H. Wigg. 1780[3].

Nazwa polska według Krytycznej listy porostów i grzybów naporostowych Polski[2]. Po przeniesieniu do rodzaju Lepra jest niespójna z aktualną nazwą naukową[1]

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Plecha skorupiasta, zazwyczaj dość gruba, ale czasami cienka. Powierzchnia jest szorstka, pomarszczona lub chropowata, czasami podzielona na poletka. Ma barwę od jasnoszarej do ciemnoszarej i bardzo gorzki smak. Przedplesze jest jaśniejsze i czasami podzielone na pasemka. Na powierzchni zawsze i licznie występują soralia, pojedynczo lub w grupach, często łączą się z sobą. Mają średnicę 0,2–2 mm. kolisty lub półkolisty kształt i szeroko przylegają do plechy. Plecha zawiera glony protokokkoidalne[4].

Reakcje barwne: Pd + czerwony, K –, KC + fioletowoczerwony[4].

Owocniki typu apotecjum pojawiają się bardzo rzadko. Są zagłębione po kilka w brodawkach podobnych do soraliów. Mają silnie, białawo przyprószone tarczki o barwie od czerwonawej przez brunatną do czarnej. W każdym worku powstaje jeden tylko, jednokomórkowy, bezbarwny i grubościenny zarodnik o rozmiarach 140-230 × 50–70 μm[4].

Najbardziej podobna jest również pospolita otwornica zwyczajna (Pertusaria albescens). Odróżnia się bardzo dużymi soraliami (mają średnicę 0,5–4,5 mm), grubą plechą i brakiem kwasu fumarioprotocetrariowego. Pewne odróżnienie tych gatunków możliwe jest reakcjami barwnymi; u otwornicy gładkiej wszystkie są negatywne[5].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Gatunek szeroko rozprzestrzeniony, głównie na półkuli północnej. Najliczniej notowany jest w Ameryce Północnej i Europie, ale występuje także w Azji, Ameryce Środkowej, północnych rejonach Ameryki Południowej i Afryki oraz w Australii[6] W Polsce pospolity w całym kraju.

Główne siedlisko jego występowania to kora drzew, zwłaszcza liściastych, szczególnie w miejscach bardziej słonecznych; poza zwartymi kompleksami leśnymi lub w świetlistych lasach[4].

Znaczenie[edytuj | edytuj kod]

Wytwarza kwas fumaroprotocetrariowy, który nadaje jej bardzo gorzki smak, podobny do smaku chininy. Właśnie z powodu tego gorzkiego smaku dawniej plecha otwornicy gorzkiej używana była jako namiastka chininy[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Index Fungorum [online] [dostęp 2023-01-25] (ang.).
  2. a b Wiesław Fałtynowicz, Krytyczna lista porostów i grzybów naporostowych Polski, Kraków: Instytut Botaniki im. W. Szafera PAN, 2003, ISBN 83-89648-06-7.
  3. a b Species Fungorum [online] [dostęp 2023-01-25] (ang.).
  4. a b c d Hanna Wójciak, Porosty, mszaki, paprotniki, Warszawa: Multico Oficyna Wydawnicza, 2010, ISBN 978-83-7073-552-4.
  5. Pertusaria amara [online], Consortium of North American Lichen Herbaria [dostęp 2015-02-25] (ang.).
  6. Discover Life Maps [online] [dostęp 2014-04-18].
  7. Kwartalnik turystyczny. W górach [online] [dostęp 2014-06-06].