Pierre Brossolette

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez AndrzejBełżyński (dyskusja | edycje) o 12:37, 3 sty 2016. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.

Pierre Brossolette (ur. 25 czerwca 1903, zm. 22 marca 1944) – dziennikarz, agent francuski podczas II wojny światowej, członek francuskiego ruchu oporu, po przedostaniu się do Londynu pracował także z Centralnym Biurem Wywiadu i Działania (BCRA – Bureau Central de Renseignement et d'Action) generała Charles'a de Gaulle'a, oraz z brytyjskim Kierownictwem Operacji Specjalnych – SOE.

Urodzony w Paryżu w 1903, ukończył l'École Normale Supérieure w 1925, w 1929 wstąpił do Francuskiej Partii Socjalistycznej. Następnie po kolei pracował jako dziennikarz w "Notre Temps", "L'Europe Nouvelle" oraz w wydawnictwie gazety partyjnej "Le Populaire". Przed wybuchem wojny pracował także w radiu (Radio-PTT), lecz sprzeciwiając się otwarcie na antenie paktowi monachijskiemu został zwolniony w 1939.

Po wybuchu II wojny światowej wstąpił do wojska. Podczas ataku Niemiec na Francję w maju 1940 był już w stopniu kapitana. Po niespodziewanie szybkim upadku Francji, sprzeciwiając się rządowi Vichy zorganizował grupy ruchu oporu (Liberation-Nord oraz Organization civile et militaire), które działały na terytorium zarządzanym przez rząd Vichy. W 1942 przedostał się do Londynu jako przedstawiciel Francuskiego Ruchu Oporu i spotkał się z generałem de Gaulle'em. Brossolette rozpoczął współpracę z Centralnym Biurem Wywiadu i Działania BCRA i SOE. Jako człowiek cieszący się zaufaniem zarówno prawej jak i lewej strony francuskiej sceny politycznej, wysłany został dwukrotnie z niebezpieczną misją do Paryża w celu pośrednictwa w scalaniu różnych odłamów francuskiego ruchu oporu. Pierwszy raz wyskoczył z samolotu na spadochronie z szefem BCRA, André Dewavrinem. Podczas drugiego powrotu do Paryża wydany przez jednego z aresztowanych członków ruchu oporu, René Hardy'ego', został aresztowany przez Gestapo. Po przewiezieniu do centralnego gmachu Gestapo w Paryżu, poddany przesłuchaniu oraz torturom. W obawie przed załamaniem się 22 marca 1944 popełnił samobójstwo rzucając się z okna na piątym piętrze gmachu Gestapo w Paryżu.