Polityka zagraniczna Timoru Wschodniego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Timor Wschodni
Godło Timoru Wschodniego
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Timoru Wschodniego

Wikiprojekt Polityka

Timor Wschodni jako niedawno powstały kraj dopiero rozpoczyna rozwiniętą politykę zagraniczną.

Stosunki Zagraniczne z wybranymi państwami oraz regionami[edytuj | edytuj kod]

Współpraca z krajami południowej Azji[edytuj | edytuj kod]

Timor Wschodni jako jedyne państwo Azji południowo-wschodniej nie należy do Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN). Timor nie ma nawet stosunku obserwatora tej grupy. Jednakże Timor wyrażał chęć dołączenia do tej grupy, składając podania w 2002 oraz 2006 roku. Za każdym razem organizacja nie zaakceptowała możliwości członkostwa Timoru w ASEAN. Organizacja wyznaczyła termin wejścia Timoru do ASEAN na rok 2011. Dobrym krokiem w kierunku wstąpienia do tej organizacji jest podpisanie paktu o współpracy oraz kooperacji pomiędzy ASEAN a Timorem Wschodnim.

Indonezja[edytuj | edytuj kod]

Mimo traumatycznej historii stosunki pomiędzy Timorem a Indonezją wyglądają bardzo dobrze. Indonezja to największy partner handlowy Timoru. Ponad 50% całego importu Timoru pochodzi właśnie z Indonezji. Jedyną kwestią sporną stanowi granica lądowa pomiędzy oboma krajami. Propozycja rozwiązania sporu zaproponowana przez Timor została odrzucona przez Indonezję.

Filipiny[edytuj | edytuj kod]

Filipiny, jako drugie po Timorze państwo z dominującą religią jaką jest chrześcijaństwo posiadają dobre stosunki z Timorem już od czasu ogłoszenia przez ten kraj niepodległości. Obecnie pomiędzy oboma krajami istnieje szeroko pojęta wymiana kulturowa, w tym m.in. wymiana studentów.

Status oraz uczestnictwo w organizacjach międzynarodowych[edytuj | edytuj kod]

Timor stara się o członkostwo w ASEAN, IMF, ONZ, Azjatyckim Banku Rozwoju, NAM oraz we Wspólnocie Państw Portugalskojęzycznych.

Timor Wschodni posiada status obserwatora przy Forum Wysp Pacyfiku.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]