Międzynarodowy Fundusz Walutowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
International Monetary Fund
Międzynarodowy Fundusz Walutowy
IMF nations.svg
     państwa członkowskie MFW
Siedziba Waszyngton, USA
Członkowie 187
sekretarz generalny Christine Lagarde[1]
Utworzenie 1 lipca22 lipca 1944
Oficjalna strona organizacji
Siedziba Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie

Międzynarodowy Fundusz Walutowy, MFW (ang. International Monetary Fund, IMF) – międzynarodowa organizacja w ramach ONZ, zajmująca się kwestiami stabilizacji ekonomicznej na świecie. Dostarcza pomocy finansowej zadłużonym krajom członkowskim, które w zamian są zobowiązane do dokonywania reform ekonomicznych i innych działań stabilizujących.

Powołana 1-22 lipca 1944 roku, na United Nations Monetary and Financial Conference (konferencji w Bretton Woods, New Hampshire) w USA. Działalność rozpoczęła dwa lata później, pierwszych operacji finansowych dokonała w marcu 1947. Obecnie zrzesza 187 państw.

Założenia MFW[edytuj | edytuj kod]

Wytyczne polityki MFW[edytuj | edytuj kod]

Wytyczne polityki prowadzonej przez MFW to przede wszystkim:

 • popieranie międzynarodowej współpracy walutowej dzięki powołaniu stałej instytucji konsultacji i współpracy w dziedzinie międzynarodowych problemów walutowych;
 • ułatwienie ekspansji i wzrostu handlu międzynarodowego, wzrostu zatrudnienia, utrzymywania realnych dochodów i zasobów produkcyjnych krajów członkowskich;
 • popieranie stabilizacji kursów, utrzymywanie uporządkowanej wymiany między krajami członkowskimi, unikanie deprecjacji walut inspirowanej przez rywalizację;
 • dążenie do stworzenia wielostronnego systemu płatności i rozliczeń transakcji bieżących oraz do eliminowania ograniczeń wymiany walutowej, hamujących rozwój handlu;
 • dostarczanie członkom środków finansowych na określony okres i na odpowiednich warunkach, w celu wyrównania przejściowej nierównowagi bilansów płatniczych bez środków wywołujących zaburzenia w rozwoju tych krajów i gospodarki światowej;
 • działanie w celu zmniejszenia czasu i wielkości nierównowagi bilansów płatniczych.

Funkcje[edytuj | edytuj kod]

W celu realizacji wymienionych zadań MFW pełni cztery istotne funkcje:

 • regulacyjną – polegającą na ustanawianiu norm i wzorców działania w sferze międzynarodowych stosunków finansowych
 • kredytową – przez dostarczenie krajom członkowskim dodatkowych źródeł finansowania w postaci różnych kredytów;
 • konsultacyjną – przez usługi konsultacyjne i współpracę krajów członkowskich oraz jako forum wymiany doświadczeń między krajami w radzeniu sobie z problemami natury gospodarczej, m.in. plan Balcerowicza był konsultowany z ekspertem MFW prof. Jeffreyem Sachsem.
 • kontrolną – polegającą na nadzorowaniu przez MFW uzgodnionych programów dostosowawczych i weryfikacji celów, na jakie przeznaczane są środki kredytowe

Dyrektorzy Zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego[edytuj | edytuj kod]

 1. Camille Gutt (Belgia) 06.05.1946 – 05.05.1951
 2. Ivar Rooth (Szwecja) 03.08.1951 – 03.10.1956
 3. Per Jacobsson (Szwecja) 21.11.1956 – 05.05.1963
 4. Pierre-Paul Schweitzer (Francja)01.09.1963 – 31.08.1973
 5. Johannes Witteveen (Holandia) 01.09.1973 – 16.06.1978
 6. Jacques de Larosiere (Francja) 17.06.1978 – 15.01.1987
 7. Michel Camdessus (Francja) 16.01.1987 – 14.02.2000
 8. Horst Köhler (Niemcy) 01.05.2000 – 04.03.2004
 9. Rodrigo Rato (Hiszpania) 07.06.2004 – 31.10.2007
 10. Dominique Strauss-Kahn (Francja) 01.11.2007 – 18.05.2011
 11. Christine Lagarde (Francja) od 5.07.2011

Krytyka MFW[edytuj | edytuj kod]

Antyglobaliści/alterglobaliści[edytuj | edytuj kod]

Działalność MFW wielokrotnie poddawana była krytyce. Krytyków polityki MFW i instytucji pokrewnych nazywa się organizacjami antyglobalistycznymi. Ich aktywność jest najlepiej zauważalna podczas demonstracji z okazji tzw. szczytów, czyli zjazdów członków globalnych instytucji. Niejednokrotnie dochodzi wtedy do starć z policją, co zazwyczaj dzieje się w trakcie prób wdarcia się na teren obrad. Największe tego typu zajścia wydarzyły się m.in. w Seattle i Genui (gdzie zginął jeden z demonstrantów).

Joseph Stiglitz[edytuj | edytuj kod]

Wszystko uległo zmianie, gdy radykalnej krytyce poddał MFW laureat ekonomicznej Nagrody Nobla, Joseph Stiglitz.

Podstawowe elementy krytyki Stiglitza:

 • MFW prezentuje jako fakty coś, co jest tylko ideologią (neoliberalną), a jako rodzaj prawdy nie podlegającej dyskusji – tezy, co do których trwa bardzo ostry spór w ekonomii i istnieją bardzo mocne dowody na stanowisko wręcz przeciwne.
 • MFW postrzega światową gospodarkę tylko i wyłącznie z punktu widzenia specyficznego środowiska finansjery. Nawet jeśli nie wynika to ze złej woli podejmujących decyzje, są oni przekonani, że co jest dobre dla finansjery, jest dobre dla całej światowej gospodarki. Stiglitz podaje dowody, że tak nie jest.
 • Wymuszanie na uzależnionych od pomocy MFW państwach liberalizacji rynków finansowych, nadmiernej dyscypliny budżetowej, nadmiernego wyczulenia na utrzymanie bardzo niskiego stopnia inflacji (kosztem innych, ważniejszych – zdaniem Stiglitza – czynników ekonomicznych) doprowadziło do upadku wielu gospodarek.
 • Najlepiej rozwijają się kraje, które potrafiły się przeciwstawić naciskom MFW (Malezja, Chiny, Indie), a te, które ślepo go słuchały, zapłaciły za to katastrofą gospodarczą (Indonezja, Tajlandia, Argentyna i inne).
 • Nieprzejrzystość i brak procedur demokratycznych w podejmowaniu decyzji przez MFW.
 • Stosowanie podwójnych standardów – słabe państwa dostają bardzo rygorystyczne warunki do spełnienia, a np. Rosja nie wywiązuje się z niczego, przejada całą pomoc w procesach korupcyjnych i nadal tę pomoc otrzymuje.
 • Niedopuszczanie do procesu decyzyjnego państw najbardziej zainteresowanych, czyli potrzebujących pomocy, a czasem wręcz monopolizacja procesu przez reprezentantów Departamentu Skarbu USA.
 • Sprzeniewierzenie się ideom Keynesa, który wymyślił MFW. Keynes twierdził, że rynek z natury nie działa doskonale i zadaniem takiej instytucji jest pomoc w sytuacji, gdy rynek zawodzi i popada w recesję. MFW utrzymuje, że rynek zawsze działa doskonale i odmawia udzielenia pomocy państwom, które nie chcą zredukować swojej ingerencji w rynek[2].

Głosy po Stiglitzu[edytuj | edytuj kod]

Bezkompromisowość ataku Stiglitza ośmieliła innych, np. izraelskiego ekonomistę Mosze Sanbara (Międzynarodowy Fundusz Walutowy: dobre intencje i zła praktyka, "Res Publica Nowa" 2004 nr 4).

Davison Budhoo[edytuj | edytuj kod]

W maju 1988 roku były pracownik Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Davison Budhoo, opublikował list otwarty do jego prezesa Michela Camdesus'a. W liście tym napisał: "Jaki potwór w nas tkwi, który każe nam posuwać się tak daleko w hańbie i wstydzie, że nie pozwala nam krzyczeć w proteście, jako istotom ludzkim i ludziom posiadającym sumienie? Od dnia dzisiejszego odmawiam zgody na cenzurę, narzuconą przez MFW nad naszą działalnością wobec Trzeciego Świata"[3].

W dalszej części Budhoo wylicza oskarżenia nt. dossier dotyczącego wysp Trynidad i Tobago na Antylach, nad którym pracował kilka lat: zarzuca on MFW manipulowanie danymi statystycznymi, fałszowanie danych, lansowanie kampanii dezinformacji i ośmieszania wyników ekonomiki Trynidadu, a także wywieranie presji na rząd Trynidadu, aby ten zrezygnował z przestrzegania konstytucji, czyli z ochrony fundamentalnych praw obywateli oraz z utrzymania norm sprawiedliwości społecznej i ekonomicznej[4].

Członkowie[edytuj | edytuj kod]

Do MFW należy 187 państw[5]: Afganistan, Albania, Algieria, Angola, Antigua i Barbuda, Arabia Saudyjska, Argentyna, Armenia, Australia, Austria, Azerbejdżan, Bahamy, Bahrajn, Bangladesz, Barbados, Belgia, Belize, Benin, Bhutan, Białoruś, Boliwia, Bośnia i Hercegowina, Botswana, Brazylia, Brunei, Bułgaria, Burkina Faso, Burundi, Chile, Chiny, Chorwacja, Cypr, Czad, Czarnogóra, Czechy, Dania, Demokratyczna Republika Konga, Dominika, Dominikana, Dżibuti, Egipt, Ekwador, Erytrea, Estonia, Etiopia, Fidżi, Filipiny, Finlandia, Francja, Gabon, Gambia, Ghana, Grecja, Grenada, Gruzja, Gujana, Gwatemala, Gwinea, Gwinea Bissau, Gwinea Równikowa, Haiti, Hiszpania, Holandia, Honduras, Indie, Indonezja, Irak, Iran, Irlandia, Islandia, Izrael, Jamajka, Japonia, Jemen, Jordania, Kambodża, Kamerun, Kanada, Katar, Kazachstan, Kenia, Kirgistan, Kiribati, Kolumbia, Komory, Kongo, Korea Południowa, Kosowo, Kostaryka, Kuwejt, Laos, Lesotho, Liban, Liberia, Libia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Madagaskar, Malawi, Malediwy, Malezja, Mali, Malta, Maroko, Mauretania, Mauritius, Meksyk, Mikronezja, Mjanma, Mołdawia, Mongolia, Mozambik, Namibia, Nepal, Niemcy, Niger, Nigeria, Nikaragua, Norwegia, Nowa Zelandia, Oman, Pakistan, Palau, Panama, Papua-Nowa Gwinea, Paragwaj, Peru, Polska, Portugalia, Republika Południowej Afryki, Republika Środkowoafrykańska, Republika Zielonego Przylądka, Rosja, Rwanda, Rumunia, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Salwador, Samoa, San Marino, Senegal, Serbia, Seszele, Sierra Leone, Singapur, Słowacja, Słowenia, Somalia, Sri Lanka, Stany Zjednoczone, Suazi, Sudan, Surinam, Syria, Szwajcaria, Szwecja, Tadżykistan, Tajlandia, Tanzania, Timor Wschodni, Togo, Tonga, Trynidad i Tobago, Tunezja, Turcja, Turkmenistan, Tuvalu, Uganda, Ukraina, Urugwaj, Uzbekistan, Vanuatu, Wenezuela, Węgry, Wielka Brytania, Wietnam, Włochy, Wybrzeże Kości Słoniowej, Wyspy Marshalla, Wyspy Salomona, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Zambia, Zimbabwe, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Spośród członków ONZ do MFW nie należą: Andora, Korea Północna, Kuba, Liechtenstein, Monako, Nauru.

Polska w MFW[edytuj | edytuj kod]

Polska należała do MFW od chwili jego założenia[6] do 1950, kiedy to wystąpiła z niego, by następnie, po złożeniu w 1981 wniosku o ponowne przyjęcie, zostać w 1986 jego członkiem. 

Współpraca Polski z Międzynarodowym Funduszem Walutowym  w okresie lat dziewięćdziesiątych obejmuje dwa okresy:

1)      czas do roku 1996 gdzie współpraca ukierunkowana była na przebudowę polskiej gospodarki;

2)      od początku roku 1997  gdzie skoncentrowano się na współpracy  przy wsparciu  Polski w jej dążeniach do uzyskania członkostwa w Unii Europejskiej[1].

Skalę kredytów jakie zostały skierowane do Polski z Banku Światowego w latach dziewięćdziesiątych przedstawia następująca tabela:

Kredyty Baku Światowego dla Polski w latach 1990-1999

Projekt

Rok

Kwota mln USD

Projekty zakończone

Pożyczka Dostosowania Strukturalnego

1990

300,0

Eksport Agroprzemysłowy

1990

100,0

Rozwój Zasobów energetycznych

1990

250,0

Rozwój Eksportu Przemysłowego

1990

260,0

Transport I

1990

153,0

Pomoc techniczna w Zakresie Środowiska Naturalnego

1990

18,0

Telekomunikacja I

1991

120,0

Rozwój Rolnictwa

1991

100,0

Rozwój Instytucji Finansowych

1991

200,0

Rozwój Przedsiębiorstw Prywatnych

1992

60,0

Dostosowanie Przedsiębiorstw i Instytucji Finansowych

1993

450,0

Dostosowanie Sektora Rolnego

1993

300,0

Rozwój Lasów

1993

146,0

Redukcja Długu i Obsługi Długu

1994

170,0

Projekty realizowane (stan na rok 2001)

Usługi i Promocja w Zakresie Zatrudnienia

1991

100,0

Restrukturyzacja i Prywatyzacja

1991

280,0

Restrukturyzacja Ciepłownictwa

1991

340,0

Rozwój Służby Zdrowia

1992

130,0

Rozwój Mieszkalnictwa

1992

200,0

Modernizacja Dróg I

1993

150,0

Ciepłownictwo w Katowicach

1994

45,0

Przesył Energii Elektrycznej

1995

160,0

Wodociągi i Kanalizacja w Bielsku-Białej

1996

21,5

Zarządzanie Portami i Dostęp do portów

1996

67,0

Finansowanie Gmin

1997

22,0

Modernizacja Dróg II

1997

300,0

Projekt Likwidacji Skutków Powodzi

1997

200,0

Hurtowe Centrum Spożywcze w Gdańsku

1998

15,9

Lubelska Giełda Rolno-Ogrodnicza

1998

11,1

Dostosowanie Górnictwa Węgla Kamiennego

1999

300,0

 Zobowiązania ogółem:

4969,5

Pożyczki ogółem netto (pomniejszone o koszty anulowane):

3997,4

Źródło: E. Latoszek, M. Proczek, Organizacje międzynarodowe, Założenia, cele, działalność, Dom Wydawniczy Elipsa, Warszawa 2001, s. 216-217


[1] E. Latoszek, M. Proczek, Organizacje międzynarodowe, Założenia, cele, działalność, op. cit., 215== Przypisy ==

 1. Press Release: IMF Managing Director Dominique Strauss-Kahn Resigns
 2. Zob. Joseph Stiglitz, Globalization and Its Discontents, polski przekład: Globalizacja, Warszawa 2005.
 3. Bortner Mathis, "Jak dobija się gospodarkę polską od 1989 roku", Publikations M.B., Nicea-Francja 1995, s.181.
 4. http://www.naomiklein.org/files/resources/pdfs/budhoo.pdf
 5. About the IMF (ang.).
 6. Ustawa z dnia 31 grudnia 1945 r. o ratyfikacji układów o Międzynarodowym Funduszu Walutowym i Międzynarodowym Banku Odbudowy i Rozwoju Gospodarczego, podpisanych w Bretton Woods w dniu 22 lipca 1944 r. (Dz.U. 1946 Nr 2 poz. 7)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]