Pomnik Niepodległości w Charkowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pomnik Niepodległości w Charkowie
Пам'ятник Незалежності «Україна, що летить»
Ilustracja
Państwo

 Ukraina

Miejscowość

Charków

Miejsce

Plac Konstytucji

Projektant

Ołeksandr Ridnyj,
Hanna Iwanowa

Materiał

granit, brąz

Data odsłonięcia

2012

Położenie na mapie Charkowa
Mapa konturowa Charkowa, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Pomnik Niepodległości w Charkowie”
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Pomnik Niepodległości w Charkowie”
Położenie na mapie obwodu charkowskiego
Mapa konturowa obwodu charkowskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Pomnik Niepodległości w Charkowie”
Ziemia49°59′31,95″N 36°13′51,75″E/49,992208 36,231042

Pomnik Niepodległości w Charkowie (ukr. Пам'ятник Незалежності «Україна, що летить», pol. Pomnik Niepodległości „Ukraina, która leci”) – pomnik znajdujący się na placu Konstytucji w Charkowie, wzniesiony w celu upamiętnienia uchwalenia Deklaracji niepodległości Ukrainy. Odsłonięty został 22 sierpnia 2012 roku, w przeddzień Dnia Niepodległości Ukrainy oraz dnia miasta Charkowa (obchodzonego 23 sierpnia).

Historia[edytuj | edytuj kod]

27 kwietnia 2011 roku ogłoszony został konkurs na projekt Pomnika Niepodległości, który miał stanąć na placu Konstytucji. Dziewięć zespołów rzeźbiarskich zgłosiło łącznie 10 projektów. Po dwóch miesiącach jury oznajmiło, że zwycięską pracą zostaje model „Ukraina, która leci” – dzieło charkowskich rzeźbiarzy Ołeksandra Ridnyjego i Hanny Iwanowej[1]. Jest to drugi pomnik poświęcony Deklaracji Niepodległości Ukrainy w Charkowie, pierwszy stanął w 2001 roku na placu Pawłowskim (wówczas Róży Luksemburg) lecz był tymczasowy i został rozebrany w 2012.

Instalacja nowego pomnika była częścią planu przebudowy placu Konstytucji. Wcześniej w tym samym miejscu stał pomnik na cześć proklamacji władzy radzieckiej na Ukrainie, który usunięto we wrześniu 2011 roku.

Ceremonia odsłonięcia odbyła się 22 sierpnia 2012 r., przewodził jej prezydent Wiktor Janukowycz. Na otwarciu zagrała orkiestra symfoniczna Filharmonii Charkowskiej[2].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Pomnik składa się z cokołu o geometrycznej formie, wyłożonego u podstawy szarymi płytami granitowymi, na którym osadzona jest brązowa kula z figurą starożytnej greckiej bogini zwycięstwa Nike. Figura oraz kula wykonane są z brązu[3]. Wysokość figury wynosi ok. 6 m, kuli ok. 2,5 m, a cokołu ok. 8 m. Całkowita wysokość pomnika wynosi 16,5 metra.

Oskarżenia o plagiat[edytuj | edytuj kod]

Pomnik Wolności, Biszkek, Kirgistan

Autorzy pomnika oskarżani byli o plagiat, ponieważ ich projekt podobny jest do Pomnika Wolności, znajdującego się w Biszkeku w Kirgistanie. Autorzy odrzucają te oskarżenia, argumentując, że jest to „bardzo typowa kompozycja”[4][5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]