Pomnik ofiar OUN-UPA

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pomnik ofiar OUN-UPA w Ługańsku
Памятник жителям Луганщины, павшим от рук карателей-националистов из ОУН-УПА
Państwo

 Ukraina

Miejscowość

Ługańsk

Projektant

Mikoła Wasilowicz Możajew

Data budowy

2010

Data odsłonięcia

8 maja 2010

Położenie na mapie Ługańska
Mapa konturowa Ługańska, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Pomnik ofiar OUN-UPA w Ługańsku”
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, blisko prawej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Pomnik ofiar OUN-UPA w Ługańsku”
Położenie na mapie obwodu ługańskiego
Mapa konturowa obwodu ługańskiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Pomnik ofiar OUN-UPA w Ługańsku”
Ziemia48°34′18,03″N 39°18′30,03″E/48,571675 39,308342

Pomnik ofiar OUN-UPA (ros. Памятник жителям Луганщины, павшим от рук карателей-националистов из ОУН-УПА, ukr. Пам'ятник жертвам ОУН-УПА) – pomnik znajdujący się w Ługańsku na Ukrainie, upamiętniający osoby zamordowane przez OUN-UPA. Powstał w roku 2010 z inicjatywy lokalnego posła Arsena Klinczewa przy współpracy z Partią Regionów.

Rzeźba[edytuj | edytuj kod]

Pomnik przedstawia rodzinę: związaną kobietę-matkę z zamkniętymi oczami, przerażone dziecko i mężczyznę chroniącego swoją rodzinę[1]. W górnej części rzeźby znajduje się napis: Prawda nie powinna zostać zapomniana. W dolnej: Ku pamięci ofiar nacjonalizmu i faszyzmu. Ludziom Ługańska, którzy zginęli z rąk nacjonalistów z OUN-UPA. Na samym dole znajduje się niekompletna lista mieszkańców miasta, którzy padli ofiarą ukraińskich nacjonalistów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pomysłodawcą budowy pomnika był lokalny deputowany miasta, Arsen Klinczew, którego zdaniem pomnik jest potrzebny, aby każdy mógł uświadomić sobie zbrodnie popełnione przez OUN i UPA, organizacje, które według niego działały w bardziej bestialski sposób niż faszyści[2]. Klinczew w następujący sposób opisywał przewidywane funkcje pomnika:

Studenci szkolni będą odwiedzać monument (...) i będziemy im opowiadać o bojownikach z Młodej Gwardii, o ofiarach OUN-UPA i o autentycznych weteranach wielkiej wojny ojczyźnianej (...). Młodzież musi znać prawdziwy stan rzeczy, nawet po kilku generacjach[3].

W 2008 roku podczas odsłaniania podobnego monumentu w Swatowe, także w obwodzie ługańskim, wiceburmistrz Ługańska Eugeniusz Karin powiedział:

Wojna się nie skończyła, wojna nadal trwa. Jest brutalna i nieczysta. Została rozpętana ku duszom naszych dzieci i wnucząt, tych których rodzice i dziadkowie leżą w grobach[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]