Power Rangers Time Force

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Power Rangers Time Force
Power Rangers Time Force
Gatunek serialu akcji
fantasy
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Główne role Erin Cahill
Jason Faunt
Kevin Kleinberg
Deborah Estelle Phillips
Michael Copon
Daniel Southworth
Vernon Wells
Kate Sheldon
Edward Laurence Albert
Ken Merckx
Douglas Fisher
Liczba odcinków 40
Liczba serii 1
Spis odcinków
Produkcja
Reżyseria Isaac Florentine
Scenariusz Judd Lynn
Jackie Marchand
Muzyka Glenn Scott Lacey
Zdjęcia Ilan Rosenberg
Czas trwania odcinka 21 minut
Emisja
Stacja telewizyjna Jetix
Lata emisji 2001-2002
Data premiery Ziemia 3 lutego 2001
Polska 7 września 2002
Od lat dozwolone od 7 lat (według KRRiT)

Power Rangers Time Force (2001) – dziewiąta seria przygód wojowników Power Rangers. Jest to produkcja amerykańska. Serial bazuje na japońskim Mirai Sentai Timeranger. W roku 3000 odbywał się pościg za groźnym przestępcą Ransikiem. Aresztował go Alex (Czerwony Time Force Ranger). Po procesie przewożono go do aresztu, ale uwolniła go córka Nadira. Alex zlokalizował Ransika, jednak po walce z nim został pokonany. Jen (narzeczona Alexa) widziała, że umierał. Wraz z innymi Rangerami z roku 3000, Tripem, Lucasem i Katie przylecieli wehikułem czasu do roku 2001 ścigając przestępcę. Rangersi znaleźli Wesa który był im potrzebny do odblokowania morfera Alexa. Stał się Czerwonym Time Force Rangerem.

Później Rangersi odkryli moc Quantum Power. Przez przypadek Eric, (kolega Wesa ze szkoły, teraz członek Silver Guardians) znalazł morfer Quantum. Później Eric musiał złapać zorda Quantasaurusa, więc razem z Wesem trafili do czasów dinozaurów.

Powraca Vypra, główny wróg Lightspeed Rescue Rangerów, która ożywia armię krwiożerczych bestii. Rangersi Lightspeed Rescue wraz z Time Force pokonują Vyprę i całą jej armię.

Kiedy Frax ożywia swego robota Dragontrona wtedy zjawia się Alex i zabiera Wesowi morfer. Jednak Wes udowadnia Alexowi, że jest dobrym rangersem i Alex powraca do roku 3000. Alex mówi Rangerom, ze im dłużej przebywają w roku 2001, tym więcej otwiera się wirów – dziur w czasoprzestrzeni.

Time Force postanawiają wrócić do swojego czasu, kiedy jednak mają stracić wspomnienia z roku 2001 wracają do czasu Wesa. Ransik niszczy bazę Rangerów, a wiry niszczą miasto. Rangerzy wraz z Erikiem walczą z armią Ransika. Nadira przekonuje ojca, że ludzie nie są zagrożeniem dla mutantów. Mutant poddaje się Rangerom i razem z Jen, Tripem, Lucasem i Katie wraca do roku 3000. Wes przyłącza się do Silver Guardians. Wes zostaje przywódcą Silver Guardians, a Erick jego zastępcą .

W Polsce ocenzurowana wersja serialu była emitowany na kanale Fox Kids oraz Jetix. Pierwsza seria w Polsce opatrzona dubbingiem.

W Serii Power Ranger Wild Force(nie wyemitowana w Polsce), Power Rangers Time Force wraz z Nadirą i Ransikiem wracają do przeszłości, aby pomóc Wesowi, Ericowi i Power Ranger Wild Force w pokonaniu potworów, które w przyszłości (przed akcją serii Time Force) uwolnił Ransik. Rangerom udaje się pokonać potwory, a Ransik podczas walki zostaje uzdrowiony i nie jest już mutantem.

Rangersi[edytuj | edytuj kod]

Imię i nazwisko Tytuł Status Opis Broń Wyposażenie Pojazd Zord
Alexander "Alex" Drake z 3000 roku Pierwszy Czerwony Time Force Ranger II przywódca (z 3000 roku) Narzeczony Jen. Pochodzi z 3000 roku. Ostrze Chrono, Chrono Laser, V1 Chrono Morfer, Odznaka Time Force, Zbroja Bitewnego Wojownika (Battlizer) Strata Motor, Czerwony Vector Motor Time Flyer 1
Wesley "Wes" Collins Drugi Czerwony Time Force Ranger Zastępca I przywódca Syn biznesmena Collinsa, wyglądem przypomina Alexa. Jeden z 10 Czerwonych Wojowników, którzy pokonali Mechaniczne Imeprium. Pierwotnie potrzebny Wojownikom do odblokowania Chrono Morfera Alexa. Gdy Lucas, Trip, Katie i Jen odlecieli wehikułem czasu, Wes stał się członkiem Silver Guardians (z Erikiem na czele). W ostatnim odcinku wyznaje miłość Jen, która odwzajemniła swoje uczucie. Ostrze Chrono, Chrono Laser, V1 Chrono Morfer, Odznaka Time Force, Zbroja Bitewnego Wojownika (Battlizer) Strata Motor, Czerwony Vector Motor Time Flyer 1
Lucas Kendall Niebieski Time Force Ranger Lubi szybką jazdę samochodem. Jeden z czwórki Wojowników, którzy przylecieli wehikułem czasu do roku 2001. Ostrze Chrono, Chrono Laser, V2 Chrono Morfer, Wizualny Skaner, Odznaka Time Force Niebieski Vector Motor Time Flyer 2
Trip Regis z Xibria Zielony Time Force Ranger Lubi konstrukcje. Skonstruował Elektro Boostera. Posiada moce telepatyczne. Ostrze Chrono, Chrono Laser, V3 Chrono Morfer, Wizualny Skaner, Odznaka Time Force Zielony Vector Motor Time Flyer 3
Katie Walkers Żółta Time Force Rangerka Zawsze miła, pogodna i roześmiana. Kocha wszystkich Rangersów. Przyleciała wehikułem czasu do roku 2001. Ostrze Chrono, Chrono Laser, V4 Chrono Morfer, Wizualny Skaner, Odznaka Time Force Żółty Vector Motor Time Flyer 4
Jennifer "Jen" Scotts Różowa Time Force Rangerka I przywódczyni Narzeczona Alexa. Kocha Wesa. Na początku jest liderką Time Force Rangersów. Ostrze Chrono, Chrono Laser, V5 Chrono Morfer, Wizualny Skaner, Odznaka Time Force Różowy Vector Motor Time Flyer 5
Eric Myers Quantum Time Force Ranger Przywódca Silver Guardians Jest przywódcą Silver Guardians. Kolega Wesa z prywatnego liceum. Kiedy on nie mógł sobie poradzić z mutantami, otrzymał od Wesa Zbroję Mega Bitwy. Quantum Laser, Silver Guardian Laser Quantum Morfer, TF Orzeł, Zbroja Mega Bitwy Quantasaurus Rex (Q-Rex), Quantasaurus Megazord
Carter, Chad, Joel, Kelsey, Dana, Ryan Lightspeed Rescue Rangersi Przywódcą jest Carter, a zastępcą przywódcy jest Ryan. Pojawiają się tylko raz w historii Wesa. Lightspeed Rescue Zordy

Wrogowie[edytuj | edytuj kod]

Główni[edytuj | edytuj kod]

 • Ransik – mutant, który chce zapanować nad światem. Ostatecznie zostaje dobry.
 • Nadira – córka Ransika. Namówiła ojca, aby był dobry.
 • Frax – wcześniej był znany jako Dr Ferricks, prawie zabity przez Ransika. Aby uniknąć śmierci zmienił się w robota.
 • Gluto
 • Cykloboty – żołnierze Ransika, skonstruowane przez Fraxa.

Zordy Fraxa[edytuj | edytuj kod]

 • Doomtro
 • Dragontron
 • Marax
 • Tronicon

Inni[edytuj | edytuj kod]

 • Steelix
 • Źli Rangersi Turtlecona
 • Czarny Rycerz
 • Vypra
 • Quarganon
 • Wojownicy Vypry

Zordy[edytuj | edytuj kod]

Time Flyers: Są to zordy stworzone dla Time Force Rangers w przyszłości. Przelatują bezpośrednio przez portal czasu, żeby dotrzeć do Rangerów w czasie potrzeby. Time Flyers mają trzy tryby: pierwszy jest samolotem odrzutowy którego atakiem jest tornado atak. Czerwony tryb to normalny megazord, który walczy z mieczem i tarczą. Tryb niebieski jest bardziej ulepszony. Ma większą ruchliwość, może latać, a nawet kopać. Tryb niebieski może atakować razem z trybem czerwonym, czyli z samolotem odrzutowym, łącząc się w laser, gdzie Rangersi lecą z potworem w kosmos, tryb niebieski łączy się z samolotem i powstaje laser. To połączenie niszczy potwora.
Time Shadow: Time Shadow jest posyłany przez tajemniczego dobroczyńcę z przyszłości, by pomóc Rangersom w walce. Może się przekształcać w samolot lub w samolot odrzutowy. Gdy jest samolotem odrzutowym może strzelać dzięki laserom w skrzydłach. W trybie megazorda może strzelać rakietami i jest zaopatrywany w podwójne oblamowywane ostrza.
Quantasaurus Rex: Quantasaurus Rex jest najbardziej potężnym zordem w Time Force. Przez przypadek zgubił się w czasie. Eric razem z Wesem poszli na poszukiwanie Q-Rexa w czasy dinozaurów. Pomaga Rangerom, gdy jest taka potrzeba. Tak jak Time Shadow może przekształcać się w megazorda. Q-Rex jest zasilany prądem przez kryształ Trixyrium. Q-Rex kontynuuje swą służbę w Time Force, pod wodzą Erica, Quantum Rangera.
Transwarp Megazord: Transwarp Megazord jest stale umieszczany przy głównych kwaterach Time Force. Posyła Time Flyers, przez uderzanie w nie pięścią. Transwarp nie jest typowo używany przez Rangerów w walce.

Arsenał[edytuj | edytuj kod]

Broń / Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Wizualny Skaner – stworzony w przyszłości, odczytuje DNA potworów.Schowany jest za uchem 4 Rangersów którzy przylecieli wehikułem czasu do roku 2001. Lucasa, Tripa, Katie i Jen.
Odznaka Time Force – jest to odznaka oficera Time Force. Ma taką Jen która przy pomocy Alexa została oficerem Time Force. Służy do aresztowania i rozpoznawania potworów atakujących Ziemię.
Chrono Laser – zaopatrzenie każdego Time Force Rangera. Stworzony został w przyszłości.
V Bronie – jedna z podstawowych broni Rangerów.
Ostrze Chrono – jedna z podstawowych broni każdego Rangera.
Vortex Blaster – połączenie 5 broni Rangerów o potężnej sile.
Elektro Booster – stworzony przez Tripa. Żeby powstał pistolet trzeba z Elektro Boosterem połączyć Ostrze Chrono.
Chrono Morfer – kiedy Rangerzy powiedzą "Czas na Time Force!" i nacisną przycisk, morfery aktywują się i zmieniają Wesa, Lucasa, Tripa, Katie i Jen w Time Force Rangersów. Istnieje też inny morfer, Quantum Morfer.
Quantum Morfer: Quantum Morfer zmienia Erica w Quantum Rangera. Eric kontroluje Q-Rexa przez ten morfer.
Quantum Defender: Quantum Defender jest bronią Quantum Rangera. Zmienia się również w miecz.

Pojazdy[edytuj | edytuj kod]

Vector Motor – zostały przywiezione przez 4 Rangersów: Tripa, Lucasa, Katie i Jen wehikułem czasu. Zostały przywiezione na zapas, gdy jest taka potrzeba. Ma dwa lasery po lewej i prawej stronie.
Strata Motor – zostały wysłane specjalnie dla Wes’a przez Alexa. Ma tryb lotu i tryb jazdy. Zaopatrywany jest w ogromną moc ognia.
TF Orzeł: Jest pojazdem Quantum Rangera. TF Orzeł to niewielki samolot, który może przelatywać przez tunel czasoprzestrzenny.

Spis odcinków[edytuj | edytuj kod]

N/o Nr w serii Angielski tytuł
SERIA DZIEWIĄTA
379 01 Force From the Future
380 02
381 03 Something to Fight For
382 04 Ransik Lives
383 05 A Blue Streak
384 06 A Parting of Ways
385 07 Short Circuited
386 08 Jen’s Revenge
387 09 The Time Shadow
388 10 Future Unknown
389 11 Uniquely Trip
390 12 Worlds Apart
391 13 The Quantum Quest
392 14 Clash for Control
393 15
394 16 Bodyguard in Blue
395 17 The Legend of the Clock Tower
396 18 Trust and Triumph
397 19 Trip Takes a Stand
398 20 Quantum Secrets
399 21 Lovestruck Rangers
400 22 The Last Race
401 23 Full Exposure
402 24 Movie Madness
403 25
404 26 Time Force Traitor
405 27 Frax’s Fury
406 28 Dawn of Destiny
407 29 Fight Against Fate
408 30 Destiny Defeated
409 31 Undercover Rangers
410 32 Beware the Knight
411 33 Time for Lightspeed
412 34 Reflections of Evil
413 35 Nadira’s Dream Date
414 36 Circuit Unsure
415 37 A Calm Before the Storm
416 38 The End of Time
417 39
418 40

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Seria Time Force jest jedyną zdubbingowaną serią, w której tytuły odcinków nie zostały przetłumaczone.
 • Polska emisja nie emituje klipów "W następnym odcinku" ani napisów końcowych.
 • W pierwszym odcinku epizodyczną rolę ma Reuben Langdon – kaskader, pracujący również przy seriach B-Fighter i B-Fighter Kabuto (w tej drugiej również "widziany" jako Mac Windy, B-Fighter Yanma), a także przy ich adaptacjach – Beetleborgs i Beetleborgs Metallix, a także ostatnio przy serii Kamen Rider: Dragon Knight. Co ciekawe, w napisy końcowe wkradł się błąd – widnieje on tam jako "Rueben Landgon".
 • Odcinek "Full Exposure" nie jest emitowany ani w Wielkiej Brytanii, ani w Polsce – nie ma jednak pewności, czy został zdubbingowany, czy nie. Również w USA nie był on emitowany od czasów ataku na World Trade Center aż do lutego 2007.
 • Odcinek "Circuit Unsure" jest poświęcony pamięci Thuy Trang (grającej rolę Trini, Żółtej Wojowniczki w pierwszym i drugim sezonie serii Mighty Morphin Power Rangers), która zginęła w wypadku samochodowym, w wieku 27 lat. W polskiej wersji plansza ze wspomnieniem o niej została wycięta.

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Opracowanie i udźwiękowienie wersji polskiej: na zlecenie Fox Kids – Studio Eurocom
Reżyseria: Dobrosława Bałazy
Dźwięk i montaż: Jacek Kacperek
Udział wzięli:

i inni

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]