Lucyna Malec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lucyna Malec
Lucyna Malec
Data i miejsce urodzenia 27 lipca 1966
Bielsko-Biała,  Polska
Zawód aktorka teatralna i filmowa
Lata aktywności od 1989
Zespół artystyczny
Teatr Kwadrat w Warszawie

Lucyna Malec (ur. 27 lipca 1966 w Bielsku-Białej) – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, piosenkarka.

Kariera zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła PWST w Warszawie w 1989. Debiutowała drobnymi rolami w serialach telewizyjnych W labiryncie i Czterdziestolatek. 20 lat później (1993). W latach 90. grała niewiele, najczęściej w pojedynczych odcinkach sitcomów lub telenowel. W tym czasie dała się zapamiętać z komediowego epizodu nierozgarniętej aktorki w filmie Jacka Bromskiego Dzieci i ryby (1996).

Dużą popularność przyniósł jej udział w telewizyjnym widowisku kabaretowym Komiczny Odcinek Cykliczny (KOC), w którym partnerowała Grzegorzowi Wasowskiemu i Sławomirowi Szczęśniakowi. Jest również członkiem zespołu T-raperzy znad Wisły.

W latach 20042008 występowała w popularnym sitcomie Bulionerzy, w którym wcieliła się w postać Grażyny Nowikowej, zapracowanej matki, żony i gospodyni domowej. W tym samym roku zagrała zupełnie inną rolę – zazdrosnej żony Mariana Włosińskiego – w nagradzanym na międzynarodowych festiwalach Moim Nikiforze Krzysztofa Krauze. To była jej pierwsza duża rola filmowa.

W 2006 dołączyła do obsady serialu Na Wspólnej.

Od dwudziestu pięciu lat jest związana z warszawskim Teatrem Kwadrat. W 2013 na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Prywatnych spektaklem "Grace i Gloria" razem ze Stanisławą Celińską zdobyła Nagrodę Publiczności i Nagrodę Jury w kategorii najlepszy spektakl.

Często użycza swojego głosu w filmach animowanych. Dubbingowała m.in. Betty Ruble w kreskówce Flintstonowie, Krowę w Krowie i Kurczaku i Noddy'ego w Noddym i Kanarka Tweety'ego w Zwariowanych melodiach.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jest matką Zofii[1].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Polski dubbing[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Tygodnik Na żywo nr 33, 14 sierpnia 2014, s. 44-45