Powstań Republiko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Powstań Republiko
Lider Nicolas Dupont-Aignan
Data założenia 2007
Deklarowana
ideologia polityczna
eurosceptycyzm, gaullizm
Barwy fioletowy
strona oficjalna

Powstań Republiko (fr. Debout la République, DLR) – francuska eurosceptyczna i konserwatywna partia polityczna.

DLR powstało w 1999 jako frakcja w ramach gaullistowskiego Zgromadzenia na rzecz Republiki. Przystąpiło do niego m.in. 11 posłów do Zgromadzenia Narodowego, dla których kluczowym postulatem była suwerenność Francji[1]. Ugrupowanie krótko współpracowało z suwerennistami ze Zgromadzenia na rzecz Francji. W 2002 wsparło Unię na rzecz Ruchu Ludowego. Z listy UMP uzyskało 5 mandatów poselskich.

Lider DLR, Nicolas Dupont-Aignan, dwukrotnie bez powodzenia kandydował na stanowisko przewodniczącego ludowców. W 2007 ugrupowanie to zdecydowało się na samodzielną działalność polityczną, gdy Nicolas Dupont-Aignan zadeklarował swój start w wyborach prezydenckich. Większość posłów pozostała jednak w UMP, a przewodniczący DLR nie zebrał wymaganej liczby podpisów pod swoją kandydaturę.

Do Zgromadzenia Narodowego w tym samym roku weszło dwóch przedstawicieli konserwatystów, w tym jeden z list UMP. Nicolas Dupont-Aignan kandydował w 2012 na urząd prezydenta. W tym samym roku obaj przedstawiciele partii (jej lider i ponownie wystawiony przez ludowców François-Xavier Villain) uzyskali poselską reelekcję.

Przypisy

  1. René Rémond: Francuska prawica dzisiaj. Warszawa: Iskry, 2008, s. 277. ISBN 9788324400805.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]