Rezerwat przyrody Choreszat zakkum Kefar Ruppin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rezerwat przyrody Choreszat zakkum Kefar Ruppin
rezerwat leśny
Państwo

 Izrael

Mezoregion

Rów Jordanu

Data utworzenia

21 stycznia 1971

Powierzchnia

33,9 ha

Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Rezerwat przyrody Choreszat zakkum Kefar Ruppin”
Ziemia32°27′27,69″N 35°33′38,56″E/32,457692 35,560711
Strona internetowa

Rezerwat przyrody Choreszat zakkum Kefar Ruppin (hebr. שמורת חורשת זקום כפר רופין, Szemurat Choreszat zakkum Kefar Ruppin) – rezerwat przyrody chroniący zespół leśny drzew balsamowych w Dolinie Jordanu na północy Izraela. Leży w sąsiedztwie kibucu Kefar Ruppin, od którego wziął swoją nazwę.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Rezerwat przyrody jest położony w depresji Doliny Jordanu na północy Izraela. Leży na wschód od kibucu Kefar Ruppin i zajmuje powierzchnię prawie 34 hektarów przygranicznego terenu przy rzece Jordan, którą przebiega granica jordańsko-izraelska.

Rezerwat przyrody[edytuj | edytuj kod]

W rejonie Doliny Jordanu znajdują się skupiska drzew balsamowych. Drzewo to występuje głównie w Afryce oraz na Bliskim Wschodzie, chociaż tutejsze stanowisko uznawane jest za najbardziej wysunięte na północ miejsce występowania drzew balsamowych (pojedyncze drzewa rosną jeszcze bardziej na północ przy kibucu Geszer). W celu ich ochrony, w 1968 roku utworzono Rezerwat przyrody Choreszat zakkum Ma’oz Chajjim[1]. W styczniu 1971 roku utworzono położony bardziej na południu Rezerwat przyrody Choreszat zakkum Kefar Ruppin. Jest on nazywany gajem balsamowców Kefar Ruppin. Dodatkowo rosną tutaj także nieliczne palestyńskie dęby, a także roślinność trawiasta[2].

Obecnie trwa planowanie nowego większego rezerwatu przyrody, który objąłby swoim zasięgiem obszar badlands i osadowych skał marglowych wzdłuż rzeki Jordan. Rezerwat gaju balsamowców przy Kefar Ruppin byłby wówczas ścisłym rezerwatem przyrody położonym wewnątrz tego większego rezerwatu[3].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Teren rezerwatu jest znajduje się w zamkniętej strefie przygranicznej i z tego powodu nie ma możliwości zwiedzania go[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rezerwat Choreszat zakkum Ma’oz Chajjim. [w:] INatura [on-line]. [dostęp 2015-08-18]. (hebr.).
  2. a b Rezerwat Choreszat zakkum Kefar Ruppin. [w:] INatura [on-line]. [dostęp 2015-08-18]. (hebr.).
  3. Rezerwat marglowy Kefar Ruppin. [w:] INatura [on-line]. [dostęp 2015-08-18]. (hebr.).