Richard Kiel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Richard Kiel
Richard Kiel w 2004
Richard Kiel w 2004
Imię i nazwisko Richard George Kiel
Data
i miejsce urodzenia
13 września 1939
Stany Zjednoczone Detroit w stanie Michigan, USA
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Richard Kiel, właśc. Richard Dawson (ur. 13 września 1939 w Detroit) – amerykański aktor filmowy.

Wyróżnia go wzrost 217,8 cm. Znany jest najlepiej z drugoplanowej roli zabójcy o pseudonimie "Szczęki" ("Buźka")(Jaws), w dwóch filmach z Jamesem Bondem: Szpieg, który mnie kochał (The Spy Who Loved Me, 1977) i Moonraker (1979, w klasycznym polskim przekładzie Tomasza Beksińskiego jego pseudonim przyjęto jako "Buźka"). Oprócz swojej imponującej postury, w roli Szczęk wyróżniały go kobaltowe zęby, wielka siła i "niezniszczalność". W pojedynkę wygrał z rekinem, przeżył m.in.: wypadnięcie z pędzącego pociągu, rozbicie gondolką, upadek z urwiska w jadącym samochodzie. Zyskał sympatię fanów i jako jeden z niewielu aktorów zagrał czarny charakter w więcej niż jednym filmie o Bondzie.

Początkowo Kiel imał się różnych prac, włącznie z "bramkarzem" w nocnym klubie, lecz od końca lat 50. zaczął grywać drobne role w filmie i telewizji, odpowiednie do swoich warunków fizycznych. Popularność przyniosła mu dopiero wspomniana rola Szczęk.

Zagrał również u boku Harrisona Forda w Komandosach z Navarony, gdzie wcielił się w rolę dowódcy czetników kpt. Drazaca.

Oprócz aktorstwa, Kiel był współtwórcą scenariusza i producentem filmu familijnego The Giant of Thunder Mountain (1991). W 2002 napisał autobiografię Making it BIG in the Movies.

Należy do ewangelikalnych chrześcijan, twierdzi że przeżył nowe narodzenie[1].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]