RimWorld

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
RimWorld
Producent

Ludeon Studios

Wydawca

Ludeon Studios

Dystrybutor

Ludeon Studios

Główny programista

Tynan Sylvester

Kompozytor

Alistair Lindsay

Silnik

Unity

Wersja

1.3[1]

Data wydania

17 października 2018

Gatunek

gra strategiczna

Tryby gry

gra jednoosobowa

Wymagania sprzętowe
Platforma

Microsoft Windows, macOS, Linux

Strona internetowa

RimWorldkomputerowa gra strategiczna polegająca na zarządzaniu kolonią na odległej planecie. Stworzona przez Ludeon Studios i wydana 17 października 2018[2]. Jest dostępna na platformy Microsoft Windows, macOS i Linux[3].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja gry dzieje się w odległej przyszłości, gdy ludzkość opanowała technologię podróży międzyplanetarnej. Gracz ma do wyboru kilka scenariuszy oraz kilku narratorów wpływających na przyszłe zdarzenia i zmieniających wygląd rozgrywki. W domyślnym scenariuszu, gracz kieruje życiem trzech rozbitków statku kosmicznego, których może wylosować. Planeta, na której toczy się rozgrywka, przypomina Ziemię[3] oraz jest generowana losowo poprzez wybranie tzw. „seeda”.

W innym scenariuszu, gracz może poprowadzić grupę pięciu współplemieńców, którzy ocaleli z ataku „mechanoidów”. Dysponują jedynie prymitywną technologią i bronią – co zwiększa wyzwanie jakie stawia gra. Zdobywanie technologii przez nich jest trzy razy dłuższe niż w przypadku scenariusza z rozbitkami[4].

Następnym scenariuszem jest gra bogatym odkrywcą, który porzucił swoją zaawansowaną cywilizację, aby zwiedzić odległe gwiazdy w poszukiwaniu przygód.

Ostatnim scenariuszem jest tzw. „naga brutalność”. Polega na grze jedną postacią bez przedmiotów startowych, ale z podobnym poziomem technologii co w pierwszym scenariuszu[4].

Każda rozgrywka przebiega inaczej od poprzedniej i stawia nowe wyzwania. Oznacza to, że fabuła gry jest nieliniowa i w dużym stopniu zależy od poczynań gracza.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Najważniejszym zadaniem jest przetrwanie i odpowiednie pokierowanie kolonistami tak, aby nieustannie rozwijać kolonię. Rozgrywka jest inspirowana rozwiązaniami z Dwarf Fortress, takimi jak system walki czy aspekt psychologiczny postaci[3]. Gracz musi zbierać surowce, wznosić budynki oraz odkrywać technologie. Ważnym aspektem gry jest dbanie o potrzeby kolonistów, by zminimalizować ewentualne ryzyko załamania psychicznego. Ostatecznym celem rozgrywki jest budowa statku kosmicznego i ucieczka z planety[3].

Narratorzy SI[edytuj | edytuj kod]

W grze występuje troje narratorów rozgrywki. Od tego, którego z nich wybierze gracz, zależy sposób, w jaki będą toczyły się losy kolonii, na przykład poprzez zwiększenie częstotliwości ataków na wyższym poziomie trudności.

Udostępniono następujących narratorów[3]:

  • Klasyczna Kasandra (ang. Cassandra Classic) – stopniowo rosnący poziom trudności.
  • Przyjazna Phoebe (ang. Phoebe Chillax) – spokojniejsza rozgrywka o niższym poziomie trudności.
  • Losowy Randy (ang. Randy Random) – całkowicie nieprzewidywalne wydarzenia dziejące się w różnych przedziałach czasu.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

Grywalne postacie (ich liczba zależy od scenariusza jaki zostanie wybrany) mają różne umiejętności oraz historie życia, które są podzielone na okres dzieciństwa oraz dorosłość. Ich cechy mają duży wpływ na przyszłe zachowania kolonistów oraz determinują, jakie prace mogą podejmować. Przykładowo osoba, która boi się ognia nie będzie w stanie gasić pożarów[3].

Do niegrywalnych postaci można zaliczyć kupców z karawanami, gości z odległych frakcji oraz atakujących wioskę piratów lub przedstawicieli wrogich frakcji[3].

Technologia[edytuj | edytuj kod]

Bardzo ważnym aspektem rozgrywki jest technologia. Do jej rozwoju konieczny jest stół do badań oraz postać o wysokich zdolnościach intelektualnych[5]. Jedną z najistotniejszych technologii do opracowania jest elektryczność, która pozwala na umieszczanie lamp i innych urządzeń elektrycznych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początkowo gra miała nazywać się Eclipse Colony[6] i zadebiutowała na crowdfundingowej platformie Kickstarter[7]. Rozwój gry trwał 5 lat, od jej debiutu w 2013 roku po wersję finalną wydaną w 2018 roku[8].

24 lutego 2020 wydany został pierwszy dodatek do gry o nazwie Royalty[9].

20 lipca 2021 i 21 października 2022 światło dzienne ujrzały dodatki kolejno Ideology[10] i Biotech[11].

Odbiór gry[edytuj | edytuj kod]

Gra otrzymała pozytywne oceny na wielu portalach poświęconych grom[2]. Została również nominowana do tytułu strategii/symulacji roku[12]. Sprzedano ponad milion kopii gry[13][14].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Announcing update 1.3 and the Ideology expansion [online], Ludeon Studios, 4 lipca 2021 [dostęp 2021-07-26] (ang.).
  2. a b RimWorld PC [online], Gry-Online [dostęp 2019-03-23].
  3. a b c d e f g RimWorld – sci-fi colony sim [online], rimworldgame.com [dostęp 2019-03-23].
  4. a b Scenario system – RimWorld Wiki [online], rimworldwiki.com [dostęp 2019-03-28].
  5. Research – RimWorld Wiki [online], rimworldwiki.com [dostęp 2019-03-27].
  6. Ludeon Studios − He’s Got a History… [online] [dostęp 2019-03-27].
  7. RimWorld [online], Kickstarter [dostęp 2019-03-27] (ang.).
  8. Ludeon Studios [online] [dostęp 2019-03-31].
  9. RimWorld – sci-fi colony sim [online], rimworldgame.com [dostęp 2020-05-07].
  10. RimWorld Ideology Expansion Pack - RimWorld [online], rimworldgame.com [dostęp 2023-07-24].
  11. RimWorld Biotech Expansion Pack - RimWorld [online], rimworldgame.com [dostęp 2023-07-24].
  12. Eddie Makuch, God Of War, Spider-Man Lead DICE Awards; Here's All The Nominees [online], GameSpot, 11 stycznia 2019 [dostęp 2019-03-27] (ang.).
  13. RimWorld sells over a million copies [online], PCGamesN [dostęp 2019-03-27] (ang.).
  14. Ludeon Studios − One million copies sold! [online] [dostęp 2019-03-27].