Rucka Rucka Ali

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rucka Rucka Ali
Data i miejsce urodzenia

27 stycznia 1987
West Bloomfield Township, Michigan, Stany Zjednoczone

Gatunki

parody, comedy, satire, comedy hip hop

Zawód

raper, satyryk

Aktywność

od 2008

Wydawnictwo

Pinegrove Records, Serchlite Records

Strona internetowa

Rucka Rucka Ali (ur. 27 stycznia 1987 w Michigan) − amerykański raper, satyryk, piosenkarz i komik najbardziej znany z parodii znanych piosenek, jakie publikował na serwisie YouTube[1]. Został jednym z najpopularniejszych artystów na tym serwisie, gdzie jego piosenki takie jak "Ching Chang Chong", "Ima Korean", "Justin's Beaver" i "Ebola (La La)" miały ponad 100 milionów odsłon[2].

Wydał 6 niezależnych albumów studyjnych. Trzy z nich były notowane na liście Billboard Top Comedy Albums[3].

Kariera muzyczna[edytuj | edytuj kod]

Większość jego twórczości opiera się na przerabianiu tekstów znanych piosenek, gdzie często prezentowane są stereotypy dotyczące różnych grup etnicznych. Celebryci i politycy, którzy byli bohaterami jego piosenek więcej niż raz to Barack Obama, Usama ibn Ladin, One Direction i Kim Dzong Il (także jego syn Kim Dzong Un). Rucka Rucka Ali często przerabia swój głos komputerowo w swoich utworach. Występuje pod wieloma pseudonimami, takimi jak DJ Not Nice, Seymour Schwartz i Toby Queef.

W wielu jego piosenkach (np. „Ching Chang Chong” – parodia piosenki The Black Eyed Peas „Boom Boom Pow”) pełno jest stereotypów na temat Azjatów. W piosence „Justin's Beaver” (parodia utworu B.o.B'a „Magic”) Rucka Rucka Ali wyśmiewa Justina Biebera[4]. Jedną z jego najsławniejszych parodii było „Ima Korean” (parodia piosenki The Black Eyed Peas „I Gotta Feeling”), w której żartował z Kim Dzong Ila i mieszkańców Korei Północnej. Kiedy w 2011 roku Kim Dzong Il umarł, a jego następcą został Kim Dzong Un, Rucka Rucka Ali stworzył „My Korea's Over” – sequel poprzedniej piosenki (parodia utworu Pitbulla „International Love”). W 2013 roku satyryk wydał piosenkę „Kim Jong-Un Song”, gdzie poruszył temat napiętej sytuacji Korei Północnej z Południową.

Rucka Rucka Ali wydał 6 albumów, z których 3 były notowane na liście Billboard Top Comedy Albums: „I'm Black, You're White & These Are Clearly Parodies” zajęło 8 miejsce[5], „Probably Racist” 11 miejsce[6], a „Rucka's World” 8 miejsce[7].

W 2011 i 2012 roku Rucka Rucka Ali opublikował w Internecie albumy „Ruckas Late Night Power Hour” i „The Rucka Nucka Podcast”. W grudniu 2014 roku wraz z Andym Dickiem zapowiedział, że nowy album „Black Man of Steal” wyda w styczniu 2015 roku[8].

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Dużo krytyki spadło na Alego z powodu występowania rasizmu w jego utworach[2]. Jego teledyski i kanały na YouTube są często usuwane (18 razy od początku kariery) z powodu naruszenia warunków użytkowania, ale są wrzucane po raz kolejny poprzez jego fanów, którzy nazywają siebie Nuckas.

W 2010 roku trzej brytyjscy studenci zostali wyrzuceni ze szkoły, kiedy koreańskie dziecko poczuło się obrażone, gdy studenci pokazali mu jedną z piosenek Rucki "Ima Korean". Dyrektor szkoły nazwał tę piosenkę "prawdopodobnie rasistowską". W odwecie Rucka Rucka Ali nazwał tymi słowami swój kolejny album[9].

24 lipca 2013 roku artysta wydał piosenkę "Zayn Did 9/11" (parodia piosenki Seleny Gomez "Come & Get It") na YouTubie. W tej piosence Rucka szydził z członka zespołu One Direction Zayna Malika, który jest muzułmaninem, żartobliwie mówiąc, że to on wykonał zamachy z 11 września 2001 roku na World Trade Center. Na okładce singla znajdowały się wieże WTC po zamachu i sylwetka Zayna Malika[10]. Piosenka wraz z teledyskiem wydanym kilka dni później zostały zaatakowane przez fanów One Direction[11]. Gazeta Business Standard nazwała utwór rasistowskim i atakującym Zayna Malika[12]. Na początku sierpnia 2013 roku fanom Malika udało się spowodować usunięcie piosenki z serwisu iTunes. Konto Rucki na Twitterze również zostało zablokowane z nieznanych przyczyn, ale artysta założył sobie nowe konto[13].

Pod koniec listopada 2013 roku na satyryka spadła kolejna fala krytyki po tym jak jego piosenka "Only 17" (parodia piosenki Nelly'ego "Just A Dream") została przypadkowo odtworzona w restauracji McDonald’s w Walii[14][15][16]. Po tym incydencie McDonald’s przeprosił swoich klientów. W tym samym tygodniu Rucka opublikował na jego kanale na YouTubie żartobliwe żądanie przeprosin od McDonald’s[17].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]