Słonaczek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Słonaczek
Artemia salina[1]
(Linnaeus, 1758)
Słonaczek
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Podtyp skorupiaki
Gromada skrzelonogi
Rząd bezpancerzowce
Rodzina Artemiidae
Rodzaj Artemia
Gatunek solowiec
Synonimy

Cancer salinus Linnaeus, 1758

Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Słonaczek, solowiec, kolczykowiec słonaczek, solankowiec (Artemia salina) – jajożyworodny, ciepłolubny skorupiak żyjący wyłącznie w wodach słonych. Występują liczne rasy geograficzne. Żyje w śródlądowych wodach słonych w strefie umiarkowanej i subtropikalnej (np. w limanach nad Morzem Czarnym[2]). Ze względu na trudności z oznaczeniem gatunku, uważano że masowo zamieszkuje również Wielkie Jezioro Słone, w stanie Utah, USA[3], jednak jest to inny gatunek, tj. Artemia franciscana[4]. Jest to gatunek wyjątkowo euryhalinowy, tolerujący wody o różnym zasoleniu. Żyje i rozwija się w wodach o zasoleniu od 0‰ do 200, nawet do 30%, gdzie inne zwierzęta nie mają zdolności bytowania[5]. Jaja tego skorupiaka odporne są na przesuszenie. U tego gatunku występuje partenogeneza. Na skutek zahamowania podziałów redukcyjnych występują osobniki diploidalne, triploidalne, tetraploidalne, pentaploidalne, a nawet oktoploidalne. W zależności od stopnia zasolenia wykazuje duże modyfikacje budowy[2] Morfologia odwłoka i widełek zmienia się u populacji występujących w wodach o różnym zasoleniu, widełki u form zasiedlających wody mniej słone są dłuższe, w wodach bardziej zasolonych są krótsze[5].

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Skorupiak ten uznawany jest za jadalny. W formie wysuszonej spożywany był przez Indian[5]. W akwarystyce naupliusy solowca używa się jako pokarmu dla narybku.

Solowiec żyje także w tzw. salinach, z których po odparowaniu wody uzyskuje się sól[6].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Artemia salina w: Integrated Taxonomic Information System (ang.)
  2. 2,0 2,1 Eugeniusz Grabda (red.), 1985. Zoologia, bezkręgowce, tom II, część pierwsza (wydanie drugie zmienione), PWN, Warszawa 1985, strona 179
  3. Artemia salina (crustacean) – Britannica Online Encyclopedia
  4. Rafael Campos-Ramos, Alejandro M. Maeda-Martinéz, Hortencia Obregón-Barboza, Gopal Murugan i inni. Mixture of parthenogenetic and zygogenetic brine shrimp Artemia (Branchiopoda: Anostraca) in commercial cyst lots from Great Salt Lake, UT, USA. „Journal of Experimental Marine Biology and Ecology”. 2003 (296), s. 243– 251, 2003. Elsevier Science. ISSN 0022-0981 (ang.). 
  5. 5,0 5,1 5,2 Czesław Jura "Bezkręgowce. Podstawy morfologii funkcjonalnej, systematyki i filogenezy", Wyd PWN, 1997, str.438
  6. Henryk Kilka. Solowce – Artemia. „AQUA Magazyn”. Lipiec-wrzesień 1997. nr 15. s. 19 – 21.