SHR Wojcieszyce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
SHR Wojcieszyce
ZLKS SHR Wojcieszyce
Ilustracja
Kibice SHR
Pełna nazwa

Gminny Klub Sportowy
Stacja Hodowli Roślin
Wojcieszyce

Barwy

czerwono-niebieskie

Data założenia

1948[1]

Liga

Klasa B, grupa: Gorzów Wlkp. I

Państwo

 Polska

Adres

ul. Sportowa 2
66-415 Kłodawa

Stadion

Stadion w Wojcieszycach

Prezes

Sylwester Jasiński

Trener

Adam Świerczyński

Stroje
domowe
Strona internetowa
Mecz SHRu Wojcieszyce

SHR Wojcieszycepolski wielosekcyjny klub sportowy (z sekcjami: piłkarską, brydżową i kulturystyczną) założony w 1948, jako Ludowy Zespół Sportowy Wojcieszyce. Akronim SHR - od 1958 obecny w nazwie klubu - oznacza Stację Hodowli Roślin, która przez wiele lat wspierała finansowo i organizacyjnie drużynę piłkarską.

Początkowo w klubie działała wyłącznie sekcja piłki nożnej - która z czasem odnosiła największe sukcesy i najbardziej rozsławiła go w kraju - jednak pod koniec lat 80. utworzono również sekcje: brydża sportowego oraz kulturystyczną, które działają do dziś.

W latach 80. piłkarze przez kilka sezonów grali w III lidze. W sezonie 1987/1988 zajęli 3 miejsce w końcowej tabeli, awansując jednocześnie do 1/8 finału Pucharu Polski[1].

Dotychczasowe nazwy[edytuj | edytuj kod]

  • 1948: Ludowy Zespół Sportowy Wojcieszyce
  • 1958: Zakładowy Ludowy Klub Sportowy SHR Wojcieszyce
  • 1995: SHR Róża Wojcieszyce (fuzja z Różą Różanki)
  • 2002: SHR Róża Wojcieszyce (rozpad fuzji, nazwa bez zmian)
  • 2004: KKS SHR Wojcieszyce[1]
  • 2009: GKS SHR Wojcieszyce

Sekcja piłkarska[edytuj | edytuj kod]

Swój pierwszy mecz drużyna złożona z mieszkańców wsi rozegrała przeciw żołnierzom Armii Czerwonej w 1945. Trzy lata później założono Ludowy Zespół Sportowy Wojcieszyce, który pod koniec 1958 zmienił nazwę na Zakładowy Ludowy Klub Sportowy SHR Wojcieszyce. Wówczas działacze klubu - aby uzyskać dostęp do ciągnika, bądź samochodu na mecze wyjazdowe - w czasie wolnym pracowali przy zbiorze rzepaku dla SHR-u[2].

W latach 50. piłkarze przebierali się w klubokawiarni. Zawodnicy klubu przechowywali we własnych domach stroje i sprzęt do gry. Później szatnia znajdowała się w centrum wsi, w budynku po byłej kuźni. Pod koniec lat 70. i na początku 80. piłkarzom służyły pomieszczenia Domu Socjalnego SHR. W 1982 na terenie stadionu oddano do użytku pawilon sportowy, w którym mieściły się szatnie z natryskami, magazyn oraz biuro klubu[2].

Największe sukcesy klubu miały miejsce w latach 80. Dzięki trenerowi Tadeuszowi Lisowskiemu, w zespole - oprócz miejscowych zawodników - grali również studenci gorzowskiej filii Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. W 1983 zespół po raz pierwszy w swojej historii awansował do III ligi. Przygoda w tych rozgrywkach trwała tylko jeden sezon. W 1985 piłkarze powrócili na zaplecze II ligi. Przez trzy kolejne sezony drużyna zajmowała miejsce w czołówce. W sezonie 1987/1988 była blisko awansu do II ligi, zajmując w swojej grupie 3 miejsce, tracąc do lidera Chemikiem Police trzy punkty[2].

W tym samym sezonie klub znalazł się w szesnastce najlepszych drużyn w Pucharze Polski. Wojcieszyczanie pokonali kolejno: Energetyka Gryfino 3:1, Arkę Gdynia 3:0, Gwardię Koszalin 2:0, Ruch Chorzów 2:1. W 1/8 finału ulegli ŁKS Łódź 1:2. Wówczas na mecze gromadziło się na stadionie w Wojcieszycach po kilka tysięcy widzów[2].

Likwidacja Stacji Hodowli Roślin oznaczała konieczność poszukiwania nowych rozwiązań organizacyjnych i ekonomicznych dla wojcieszyckiego klubu. W styczniu 1995 nastąpiła fuzja SHR-u z Różą Różanki, skutkująca utworzeniem SHR-Róża Wojcieszyce.

W 2002 działacze z Różanek założyli nowy klub pod nazwą Róża Różanki, jednak klub z Wojcieszyc nie zmienił swej nazwy[2]. Od 2004 r. stosowano nieoficjalną nazwę Kłodawski Klub Sportowy SHR Wojcieszyce. W grudniu 2009 r. oficjalnie nazwę zmieniono na GKS SHR Wojcieszyce.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

  • 2. miejsce w III lidze w sezonie 1986/1987
  • 1/8 finału Pucharu Polski – 1986/1987[1]
  • Puchar Polski (OZPN Gorzów Wielkopolski) – 1986/87, 1987/88

I-ligowi zawodnicy w barwach "SHR-u"[edytuj | edytuj kod]

Sekcja brydżowa[edytuj | edytuj kod]

Sekcja brydża sportowego powstała za sprawą Józefa Szołdrowskiego, zastępcy nadleśniczego w Kłodawie. Obecnie klub występuje w klasie okręgowej.

Sekcja kulturystyczna[edytuj | edytuj kod]

Sekcja kulturystyczna "SHR" powstała dzięki Grzegorzowi Siwakowi, mieszkańcowi Wojcieszyc, który od 1983 uprawiał kulturystykę. Wówczas nie należał do żadnego klubu. Jednak odniósł znaczące osiągnięcia.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d 90minut.pl: Kłodawski Klub Sportowy SHR Wojcieszyce. [dostęp 2011-12-06]. (pol.).
  2. a b c d e shrwojcieszyce.futbolowo.pl: Historia SHR Wojcieszyce. [dostęp 2010-10-17]. (pol.).