Saxby Chambliss

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Saxby Chambliss
Saxby Chambliss.jpg
Data i miejsce urodzenia 10 listopada 1943
Warrenton, Karolina Północna
Senator Stanów Zjednoczonych 2. klasy z Georgii
Przynależność polityczna Partia Republikańska
Okres urzędowania od 3 stycznia 2003
Poprzednik Max Cleland
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons

Saxby Chambliss (ur. 10 listopada 1943) – polityk amerykański, senator Stanów Zjednoczonych ze stanu Georgia (wybrany w 2002 i ponownie w 2008), członek Partii Republikańskiej. Wcześniej w latach 1995-2003 reprezentował w Izbie Reprezentantów (niższej izbie Kongresu) 8. okręg wyborczy Georgii, który w tamtym czasie obejmował środkową część stanu m.in. Macon. Nie ubiega się o reelekcję w 2014 r., więc 3 stycznia 2015 roku przestanie być senatorem.

Życie przed rozpoczęciem kariery politycznej[edytuj | edytuj kod]

Chambliss urodził się w Warrenton. Jego ojciec był pastorem Kościoła Episkopalnego, jednego z odłamów Anglikanizmu. Senator Chambliss także jest Anglikanem. Swoją edukację przyszły sentator rozpoczął w Luizjanie. Potem studiował między innymi na University of Georgia. Z zawodu jest prawnikiem.

Izba Reprezentantów[edytuj | edytuj kod]

Chambliss został wybrany do Kongresu z 8. okręgu stanu Georgia w 1994 roku. Swojego konkurenta z Partii Demokratycznej pokonał zdobywając 63% głosów. Był pierwszym Republikaninem reprezentującym ten okręg od czasu jego utworzenia w 1845 roku. Zwycięstwo Chamblissa stało się częścią tzw. "republikańskiej rewolucji". W 1994 roku Republikanie zdobyli kontrolę nad Izbą Reprezentantów po raz pierwszy od 1952 roku. Dużo cięższą walkę przyszło mu stoczyć dwa lata później, gdy wygrał z Demokratą Jimem Wigginsem 53-47%. W 1998 i 2000 roku Chambliss ponownie nie miał wielu problemów zdobywając odpowiednio 62% i 59% głosów. W trakcie swojej kadencji zajmował się głównie kwestią bezpieczeństwa wewnętrznego. Co ciekawe, Chambliss przewodniczył Komisji ds. Terroryzmu i Bezpieczeństwa Wewnętrznego Izby Reprezentantów, gdy doszło do zamachów 11 września. Komisja ta przygotowała pierwszy raport dotyczący tych wydarzeń.

Senat[edytuj | edytuj kod]

W 2008 ponownie kandydował w wyborach do Senatu. Jego przeciwnikiem z Partii Demokratycznej był Jim Martin. W wyborach 4 listopada 2008 zdobył mniej niż 50% głosów co wymusiło przeprowadzenie drugiej tury 2 grudnia, którą Chambliss wygrał zdobywając 57% głosów.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Biografia w Biographical Directory of the United States Congress (ang.)