Sinopoda caeca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sinopoda caeca
Grall et Jäger, 2020
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

szczękoczułkowce

Gromada

pajęczaki

Rząd

pająki

Podrząd

Opisthothelae

Infrarząd

pająki wyższe

Rodzina

spachaczowate

Podrodzina

Heteropodinae

Rodzaj

Sinopoda

Gatunek

Sinopoda caeca

Sinopoda caecagatunek pająka z rodziny spachaczowatych i podrodziny Heteropodinae.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 2020 roku przez Elenę Grall i Petera Jägera[1][2] na łamach „Zootaxa”. Jako miejsce typowe wskazano Tham Hoi i Tham Loup na północ od Ban Phoaxy w dystrykcie Vang Vieng w laotańskiej prowincji Wientian. Epitet gatunkowy oznacza po łacinie „ślepa” i odnosi się do całkowitego zaniku oczu u tego pająka[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pająk o ciele długości od 9,4 do 13 mm przy prosomie długości od 4,5 do 5,6 mm i szerokości od 3,9 do 4,6 mm, a opistosomie (odwłoku) długości od 4,9 do 7,4 mm i szerokości od 2,4 do 4,6 mm. U okazu przechowywanego w alkoholu karapaks jest żółty z rombowatą plamką brązową w części przednio-środkowej i rudobrązowymi przyciemnieniami w częściach przednio-bocznych, szczękoczułki są brązowe z żółtymi paskami w częściach nasadowych, nogogłaszczki żółtawobiałe z żółtymi goleniami i stopami, sternum żółtawobiałe z brązowymi krawędziami, odnóża żółtawobiałe, natomiast opistosoma z wierzchu żółtawoszara z szarym paskiem podłużnym na przedzie, a od spodu szarawobrązowa. Oczy nie występują nawet w formie szczątkowej. Szczękoczułki mają trzy zęby na krawędzi przedniej i cztery na tylnej. Genitalia samicy mają szersze niż dłuższe pole epigynalne z dwoma sensillami szczeliniastymi i dwoma krótkimi pasmami przednimi w tyle tak szerokimi jak na przedzie. Pole to niemal na całej szerokości podzielone jest przegródką ze wcięciem pośrodku przodu. Boczne płaty wulwy są wyraźniej niż u podobnej S. scurion rozwinięte, trójkątne, w tyle zaopatrzone w szerokie wcięcie środkowe. Wyrostki gruczołowe są krótkie i proste, położone bocznie względem układu kanalików wewnętrznych. Zakrzywiony przewód zapładniający umieszczony jest przednio-bocznie[1].

Rozprzestrzenienie[edytuj | edytuj kod]

Pająk orientalny, endemiczny dla Laosu, znany tylko z lokalizacji typowej na terenie prowincji Wientian. Odnaleziony w jaskini na wysokości 256 m n.p.m.[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d E. Grall, P. Jäger. Forty-seven new species of Sinopoda from Asia with a considerable extension of the distribution range to the South and description of a new species group (Sparassidae: Heteropodinae). „Zootaxa”. 4797 (1), s. 001–101, 2020. DOI: 10.11646/zootaxa.4797.1.1.. 
  2. Norman I. Platnick: Gen. Sinopoda Jäger, 1999. [w:] The World Spider Catalog [on-line]. American Museum of Natural History. [dostęp 2023-09-11].