Skalica (kamieniołom)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Główna ściana kamieniołomu
Ściana wspinaczkowa

Skalica – nieczynny kamieniołom w mieście Ustroń w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim. Znajduje się w porośniętym lasem terenie między Wisłą a ul. Skalica[1], u zachodnich podnóży szczytu Skalica[2].

Kamieniołom działał w latach 20–40 XX wieku. Wydobywano w nim piaskowiec godulski pochodzący z kredy górnej (turon, 83–89 mln lat temu). Są to gruboławicowe frakcjonalnie warstwowane piaskowce o barwie od szarej do zielonawej, glaukonitowe, o spoiwie lilasto-węglanowym, przedzielone ławicami czarnych i zielonych łupków, lub zlepieńców. Na północnej ścianie jest lustro tektoniczne – wygładzona powierzchnia skały ze ślizgowymi rysami powstałymi wskutek przesuwania się płyt[3].

Wydobyte kamienie wykorzystywano głównie na okładziny budynków i na pomniki, a najtwardsze skały na kostkę brukową i kamień łamany. Wyrobisko kamieniołomu ma powierzchnię około 1 ha i stopniowo zarasta drzewami. Ma trzy ściany. Podnóża ściany południowej i wschodniej zawalone są usypiskiem[4].

Wspinaczka skalna[edytuj | edytuj kod]

Kamieniołom jest obiektem wspinaczki skalnej. Wysokość ścian dochodzi do 20 m, ale te wyższe nie nadają się do uprawiania wspinaczki z powodu silnego już zarośnięcia mchami i inną roślinnością. Wspinaczka uprawiana jest na najniższej ścianie. Jest 6 dróg wspinaczkowych o trudności do VI+ w skali polskiej oraz 6 projektów. Dla wszystkich dróg osadzono ringi do wędkowania[1], a w późniejszym okresie także ringi do asekuracji niektórych dróg.

  1. Wejściowa; II
  2. Lewe pęknięcie; III
  3. Lewa płyta; IV
  4. Prawa płyta; VI
  5. Prawe pęknięcie; V+
  6. Uwierz w klamrę; VI+[1].

W 2014 roku wyrobisko kamieniołomu zostało objęte ochroną jako stanowisko dokumentacyjne[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Grzegorz Rettinger, Beskidy Zachodnie i Pogórze. Przewodnik wspinaczkowy, Kraków: wspinanie.pl, 2019, ISBN 978-83-947825-2-8.
  2. Geoportal. Mapa lotnicza [online] [dostęp 2023-03-07].
  3. Na podstawie tablicy informacyjnej zamontowanej na stanowisku dokumentacyjnym.
  4. Agnieszka Śot, Kamieniołom Skalica w Ustroniu i okoliczne atrakcje [online], 2021 [dostęp 2023-05-20].
  5. Uchwała nr XLVI/501/2014 Rady Miasta Ustroń z dnia 26 czerwca 2014 r. w sprawie ustanowienia stanowiska dokumentacyjnego „Kamieniołom Skalica” zlokalizowanego na terenie Miasta Ustroń [online] [dostęp 2023-05-20].