Twierdza w Kamieńcu Podolskim: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Stary Zamek: drobne merytoryczne
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Stary Zamek: drobne redakcyjne
Linia 45: Linia 45:


== Stary Zamek ==
== Stary Zamek ==
Pierwotnie umocnienia istniały w czasach przedhistorycznych. Zamek murowany został zbudowany w drugiej połowie [[XIV wiek]]u z inicjatywy książąt [[Koriatowicze|Koriatowiczów]] i [[Spytko II z Melsztyna|Spytka II z Melsztyna]]. Ostatecznie na stałe w Królestwie Polskim znajdował się od 1430 roku. Umocniony po [[Bitwa pod Warną|klęsce warneńskiej]] przez wysłanych przez [[Kazimierz Jagiellończyk|Kazimierza Jagiellończyka]] Jana z Tęczyna, Dzierżysława z Rytwian i Jana Ostroroga. W dużej części do umocnienia zamku przyczyniły się fundacje papieży takich jak Mikołaj V, Juliusz II, Leon X. W 1494 roku zamek posiadał dwie bramy: Miejską od zachodu i Polną od wschodu. W 1542 roku powstała basteja w południowo-wschodnim narożniku. Rozpoczęto też budowę nowej Bramy Polnej. Kolejną przebudowę z rozkazu Zygmunta Starego prowadził architekt królewski [[Hiob Pretfus]], który w 1544 sporządził także dokładny opis zamku. Pretfus poszerzył zamek w kierunku wschodnim budując w 1544 roku Basztę Nową Wschodnią w formie pięcioboku, która broniła dostępu do bramy zamkowej i kryła w swoim wnętrzu studnię. Od zachodu zbudowano Mała zachodnia basztę i za nią potężną Basztę Nową Zachodnią także pięciokątną (przebudowana przez Turków po zniszczeniach z 1672 r.). Pretfus wzniósł też Bramę Polną. W 1585 roku król Stefan Batory nakazał modernizację starej baszty przystosowując ją do broni palnej. Dawniej na dziedzińcu zamku stał niewielki kościółek św. Stanisława, zamieniony po 1672 r. przez Turków na meczet i później rozebrany. Zamek został odzyskany przez Polskę po Pokoju w Karłowicach w 1699 r.
Pierwotnie umocnienia istniały w czasach przedhistorycznych. Zamek murowany został zbudowany w drugiej połowie [[XIV wiek]]u z inicjatywy książąt [[Koriatowicze|Koriatowiczów]] i [[Spytko II z Melsztyna|Spytka II z Melsztyna]]. Ostatecznie na stałe w Królestwie Polskim znajdował się od 1430 roku. Umocniony po [[Bitwa pod Warną|klęsce warneńskiej]] przez wysłanych przez [[Kazimierz Jagiellończyk|Kazimierza Jagiellończyka]] Jana z Tęczyna, Dzierżysława z Rytwian i Jana Ostroroga. W dużej części do umocnienia zamku przyczyniły się fundacje papieży takich jak Mikołaj V, Juliusz II, Leon X. W 1494 roku zamek posiadał dwie bramy: Miejską od zachodu i Polną od wschodu. W 1542 roku powstała basteja w południowo-wschodnim narożniku. Rozpoczęto też budowę nowej Bramy Polnej. Kolejną przebudowę z rozkazu Zygmunta Starego prowadził architekt królewski [[Hiob Bretfus]], który w 1544 sporządził także dokładny opis zamku. Pretfus poszerzył zamek w kierunku wschodnim budując w 1544 roku Basztę Nową Wschodnią w formie pięcioboku, która broniła dostępu do bramy zamkowej i kryła w swoim wnętrzu studnię. Od zachodu zbudowano Mała zachodnia basztę i za nią potężną Basztę Nową Zachodnią także pięciokątną (przebudowana przez Turków po zniszczeniach z 1672 r.). Pretfus wzniósł też Bramę Polną. W 1585 roku król Stefan Batory nakazał modernizację starej baszty przystosowując ją do broni palnej. Dawniej na dziedzińcu zamku stał niewielki kościółek św. Stanisława, zamieniony po 1672 r. przez Turków na meczet i później rozebrany. Zamek został odzyskany przez Polskę po Pokoju w Karłowicach w 1699 r.


Ważniejsze części zamku:
Ważniejsze części zamku:

Wersja z 20:33, 24 sie 2011

Twierdza w Kamieńcu Podolskim
ilustracja
Państwo

 Ukraina

Miejscowość

Kamieniec Podolski

Typ budynku

twierdza

Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:building}

Twierdza w Kamieńcu Podolskim, dwie obronne budowle strzegące cypla prowadzącego dojścia na Stare Miasto.

Stary Zamek

Pierwotnie umocnienia istniały w czasach przedhistorycznych. Zamek murowany został zbudowany w drugiej połowie XIV wieku z inicjatywy książąt Koriatowiczów i Spytka II z Melsztyna. Ostatecznie na stałe w Królestwie Polskim znajdował się od 1430 roku. Umocniony po klęsce warneńskiej przez wysłanych przez Kazimierza Jagiellończyka Jana z Tęczyna, Dzierżysława z Rytwian i Jana Ostroroga. W dużej części do umocnienia zamku przyczyniły się fundacje papieży takich jak Mikołaj V, Juliusz II, Leon X. W 1494 roku zamek posiadał dwie bramy: Miejską od zachodu i Polną od wschodu. W 1542 roku powstała basteja w południowo-wschodnim narożniku. Rozpoczęto też budowę nowej Bramy Polnej. Kolejną przebudowę z rozkazu Zygmunta Starego prowadził architekt królewski Hiob Bretfus, który w 1544 sporządził także dokładny opis zamku. Pretfus poszerzył zamek w kierunku wschodnim budując w 1544 roku Basztę Nową Wschodnią w formie pięcioboku, która broniła dostępu do bramy zamkowej i kryła w swoim wnętrzu studnię. Od zachodu zbudowano Mała zachodnia basztę i za nią potężną Basztę Nową Zachodnią także pięciokątną (przebudowana przez Turków po zniszczeniach z 1672 r.). Pretfus wzniósł też Bramę Polną. W 1585 roku król Stefan Batory nakazał modernizację starej baszty przystosowując ją do broni palnej. Dawniej na dziedzińcu zamku stał niewielki kościółek św. Stanisława, zamieniony po 1672 r. przez Turków na meczet i później rozebrany. Zamek został odzyskany przez Polskę po Pokoju w Karłowicach w 1699 r.

Ważniejsze części zamku:

  • Baszta Różanka (rogowa), z inskrypcją "Wieża Krzesława, biskupa włocławskiego, którego własnym kosztem budowa zamku zakończona 1505"
  • Baszta Papieska albo Juliańska, zbudowana w latach 1503-1513 na koszt Juliusza II, ozdobiona jego rodzinnym herbem Della Rovere.
  • Baszta Kołpak z około 1502-1517 roku, ufundowana przez biskupa kamienieckiego Jakuba Buczackiego. Na południowej fasadzie wmurowano herb Buczackich Abdank. Zwana też Burgrabska.
  • Baszta Łaska, z fundacji prymasa Jana Łaskiego, ozdobiona herbem Korab
  • Baszta Lanckorońska z takim samym herbem. Wysoki stożkowy dach zbudowali Turcy po 1672 roku.
  • Baszta Tęczyńska z XV wieku
  • Brama Polska (Polna) z 1544 roku, odbudowana przez Jana de Witt w 1783 r.
  • Baszta Dzienna
  • Baszta Batorego (zwana też Basztą Rogatą od kształtu dachu)
  • Nowa Zachodnia Baszta z 1544 roku
  • Nowa Wschodnia Baszta z 1544 roku
  • Baszta Wodna z XV-XVIII wieku

Otwarty dla zwiedzających za opłatą.

Nowy Zamek

Zbudowany w roku 1618 lub 1621 przez nadwornego inżyniera króla Zygmunta III Wazy generała artylerii Teofila Szomberga[1]. Był to ziemny hornwerk z kleszczowo zagiętą kurtyną południową.

  1. * Aleksander Rasszczupkin, „Kamieniec Podolski. Antemurale Christianorum”, Kamieniec Podolski 2006.

Szablon:Link GA