Miedniki Królewskie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Zamek: drobne merytoryczne, źródła/przypisy
Linia 32: Linia 32:


=== Zamek ===
=== Zamek ===
W XIV wieku w miejscowości został wybudowany duży murowany zamek na planie czworoboku (wymiary 128 × 161 × 127 × 147 m) z czworoboczną wieżą w narożu o 5 kondygnacjach. Wieża miała ok. 30 metrów wysokości. Druga wieża przylegała w połowie murów od zewnątrz od południowej strony. Zamek miał 4 bramy prowadzące z każdej ze stron. Był to jeden z ulubionych zamków króla [[Kazimierz IV Jagiellończyk|Kazimierza Jagiellończyka]]. Mieszkał też na nim jego syn [[święty Kazimierz]]. W [[1385]] roku zamek został zdobyty przez [[Zakon krzyżacki|Krzyżaków]]. Zniszczony także w [[1514]] i [[1655]] roku. W XVI wieku należał do rodu Gasztołdów, później Ogińskich i Grabowskich. Przed II wojną światową należał do Drohojowskich. Obecnie prowadzone są prace konserwatorskie.
W połowie XIV wieku w miejscowości został wybudowany duży murowany zamek na planie czworoboku. Po raz pierwszy wzmiankowano go w 1385 roku, przy okazji dotarcia w jego okolice [[Zakon krzyżacki|Krzyżaków]]<ref>Die Chronik Wigands von Marburg, s.625</ref>. Miał wymiary 128 × 161 × 127 × 147 m z czworoboczną wieżą w narożu o 5 kondygnacjach. Wieża miała ok. 30 metrów wysokości. Druga wieża przylegała w połowie murów od zewnątrz od południowej strony. Zamek miał 4 bramy prowadzące z każdej ze stron. W [[1402]] roku podczas drugiego ataku Krzyżaków drewniane wewnętrzne budynki zostały spalone<ref>J. von Posilge, Chronik des Landes Preussen, s.258-259</ref>. Był to jeden z ulubionych zamków króla [[Kazimierz IV Jagiellończyk|Kazimierza Jagiellończyka]]. Mieszkał też na nim jego syn [[święty Kazimierz]]. Zdobyty został także w [[1514]] i [[1655]] roku. W XVI wieku należał do rodu Gasztołdów, później Ogińskich i Grabowskich. Przed II wojną światową należał do Drohojowskich. Obecnie prowadzone są prace konserwatorskie.


== Demografia ==
== Demografia ==

Wersja z 09:33, 29 cze 2015

Miedniki
Ilustracja
Ruiny zamku w Miednikach
Herb
Herb
Państwo

 Litwa

Okręg

wileński

Rejon

wileński

Populacja (2001)
• liczba ludności


508

Kod pocztowy

LT-13019

Położenie na mapie Litwy
Mapa konturowa Litwy
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:landmark}

Miedniki Królewskie (lit. Medininkai) – wieś na Litwie, w okręgu wileńskim, w rejonie wileńskim, siedziba gminy Miedniki, na drodze WilnoMińsk, przy granicy z Białorusią. W sąsiedztwie miejscowości znajdują się 2 z najwyższych wzgórz na Litwie – Józefowa Góra (lit. Juozapinės kalnas) o wysokości 292,7 m n.p.m. i Wysoka Góra (lit. Aukštàsis kálnas) 293,84 m n.p.m.

Historia

Miejscowość po polskiej stronie linii Focha, co sprawiło że przed 1939 rokiem znajdowała się w II Rzeczypospolitej.

Większa część mieszkańców jest pochodzenia polskiego. 6 marca 1944 AK rozbroiło tu posterunek policji litewskiej, a w lipcu 1944 istniał tu sowiecki obóz dla żołnierzy AK. Po wojnie miejscowość znalazła się poza granicami Polski. W 1991 miał tu miejsce atak rosyjskiego OMON-u na litewski posterunek graniczny.

Zamek

W połowie XIV wieku w miejscowości został wybudowany duży murowany zamek na planie czworoboku. Po raz pierwszy wzmiankowano go w 1385 roku, przy okazji dotarcia w jego okolice Krzyżaków[1]. Miał wymiary 128 × 161 × 127 × 147 m z czworoboczną wieżą w narożu o 5 kondygnacjach. Wieża miała ok. 30 metrów wysokości. Druga wieża przylegała w połowie murów od zewnątrz od południowej strony. Zamek miał 4 bramy prowadzące z każdej ze stron. W 1402 roku podczas drugiego ataku Krzyżaków drewniane wewnętrzne budynki zostały spalone[2]. Był to jeden z ulubionych zamków króla Kazimierza Jagiellończyka. Mieszkał też na nim jego syn święty Kazimierz. Zdobyty został także w 1514 i 1655 roku. W XVI wieku należał do rodu Gasztołdów, później Ogińskich i Grabowskich. Przed II wojną światową należał do Drohojowskich. Obecnie prowadzone są prace konserwatorskie.

Demografia

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Miejscowość jest położona na wschód od linii Focha, w obszarze zwartego osadnictwa polskiego.

Galeria

Linki zewnętrzne

  1. Die Chronik Wigands von Marburg, s.625
  2. J. von Posilge, Chronik des Landes Preussen, s.258-259